Yapı Kredi İnternet Bankacılığından Havale EFT ile Para Gönderme

İnternet bankacılığı uygulamasından yararlanarak havale ya da EFT gibi temel bankacılık işlemlerini yerine getirmek isteyen Yapı Kredi müşterilerinin bunu basit bir şekilde yapması mümkündür. EFT, bankalar arasında yapılan para transferine verilen isimdir ve bu kapsamda banka içerisindeki para transferinden yani havale işleminden biraz daha detaylıdır. Bu açıdan Yapı Kredi internet bankacılığından havale eft ile para gönderme ve havale ya da EFT işlemiyle ilgili bilinmesi gereken çeşitli detaylara değinmek yararlı olacaktır.

EFT ve Havale Aynı Şey Mi?

EFT ve havale aynı şey değil, havale banka içerisindeki farklı bir hesaba yapılan para transferini, EFT ise farklı bir banka hesabına yapılan para transferini ifade etmektedir. Bu açıdan gerçekleşme şekli ve talep edilen bilgiler de birbirinden farklıdır.

Yapı Kredi İnternet Şubeden EFT Yapma Adım Adım

Yapı Kredi internet ya da mobil bankacılık uygulamasına giriş yaptıktan sonra EFT yapmak için takip etmeniz gereken adımlar şu şekildedir:

  1. Menüden para transferleri sekmesinin altında yer alan EFT işlemi seçilir,
  2. EFT yapılacak kişinin IBAN numarası, ad soyad bilgisi ve diğer bilgileri girilir,
  3. Ne kadar para transferi yapılacağı yazıldıktan sonra transferin hangi gün gerçekleşeceği seçilir,
  4. İşleme onay verilir ve işlem referans numarası bir kenara not edilir.

İnternet bankacılığı uygulaması üzerinden 4 adımda EFT yapmak mümkündür, EFT’ye ilişkin bilgilerin doğru şekilde girilmiş olması halinde kısa süre içerisinde para transferi gerçekleşecektir.

EFT Ne Zaman Karşı Hesaba Geçer?

EFT işlemi bankalar arasında gerçekleşen ve gerektiğinde insan incelemesine tabi olması gereken bir işlemdir. Eğer bilgiler doğru girildiyse iş günlerinde ve mesai saatlerinde 5 dakika içerisinde para transferi gerçekleşecektir.

Bilgiler hatalı girilirse ilgili para transferi gerçekleşmez, bir süre personel incelemesi yapılana kadar bekletilir ve personel incelemesini yaptıktan sonra uyuşmayan bilgiler nedeniyle ilgili para transferine ret vererek iadesini sağlar. Milyonda bir ihtimal de olsa yanlış girdiğiniz IBAN’ın yanlış girdiğiniz isim ve soyisimle uyuşması halinde para transferi gerçekleşir, bu durumda parayı iade için dilekçeyle birlikte bankanıza başvurmanız gerekmektedir.

EFT Ücreti Ne Kadar?

EFT, bankalar arasında gerçekleşen bir işlem olduğu için ücrete tabidir. Yapı Kredi’nin EFT kapsamında belirlediği fiyat tarifesi şu şekildedir:

  • Mobil bankacılık uygulaması üzerinden 200 bin TL’ye kadar 5,25 TL eft ücreti,
  • Mobil bankacılık uygulaması üzerinden 200 bin TL ve üzeri için 50 TL eft ücreti,
  • İnternet bankacılığı uygulaması üzerinden 200 bin TL’ye kadar 5,25 TL eft ücreti,
  • 200 bin TL ve üzeri para transferi için 50 TL eft ücreti,
  • Mobil bankacılık uygulaması üzerinden geç EFT gönderilmesi halinde 7,5 TL eft ücreti,
  • İnternet bankacılığı uygulaması üzerinden geç EFT gönderilmesi halinde 7,5 TL eft ücreti talep edilir.

EFT Saatleri

Hafta içi, iş günlerinde 09:00 ile 17:15 arasında yaptığınız EFT’ler aynı gün içerisinde, bu saatlerin dışında yaptığınız EFT’ler bir sonraki ilk iş gününde karşı hesaba geçecektir.

yapi kredi internet bankaciligi havale
yapi kredi internet bankaciligi eft

Havale Nasıl Yapılır?

Yapı Kredi Bankası müşterileri havale yapmak için internet bankacılığı ya da mobil bankacılık uygulamasına giriş yaptıktan sonra para transferleri sekmesi atlında yer alan havale işlemini seçtikten sonra para transferini gerçekleştirileceği hesaba ait numara, şube kodu, ad soyad bilgisini girip, ne kadar para transferi yapılacağını belirterek işleme onay vermelidir. Bu şekilde yapılan havaleler saniyeler içerisinde karşı hesaba geçecektir. Havale banka içerisinde gerçekleştirilen bir işlem olduğu için resmi tatil günleri de dahil olmak üzere 7 gün 24 saat gerçekleştirilebilir. Havaleyi IBAN numarasına yapmanız da mümkündür.

Konuyla bağlantılı Yapı Kredi İnternet Bankacılığı Şifre Değiştirmek yazımıza https://internetbankaciligi.tv/yapi-kredi-internet-bankaciligi-sifre-degistirmek/ linkinden ulaşabilirsiniz.