Yapı Kredi İnternet Bankacılığı Şifre Değiştirmek

İnternet bankacılığı uygulamalarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Bu uygulamaların kullanımın yaygınlaşması banka için maliyetlerin düşmesi ve müşteri memnuniyetinin daha kısa süre içerisinde izlenebilir şekilde artırılması anlamı taşıdığı gibi müşteriler için de yüksek kullanıcı deneyimi ve daha ucuz hizmet anlamına gelir. Bu kapsamda internet bankacılığı, mobil bankacılık ve ATM gibi alternatif hizmet kanallarını teşvik eden bankalar ilgili hizmet kanallarının kullanımından kaynaklanan problemleri çözmek için de yerinde hizmet sağlamaktadır. Yerinde destek hizmeti veren bankalardan birisi olarak Yapı Kredi internet bankacılığı şifre değiştirme işlemi ve belirlenecek yeni şifre hakkında bilinmesi gereken detaylar gibi konulara değinmek yararlı olacaktır.

İnternet Bankacılığı Şifresi Nasıl Değiştirilir

Mevcut internet bankacılığı şifresini yenisiyle değiştirmek isteyen ya da eski şifresini unutan Yapı Kredi müşterilerinin takip etmesi gereken adımlar ve dikkat etmesi gerekenler aynıdır. İnternet bankacılığı uygulaması, mobil bankacılık uygulaması, ATM, çağrı merkezi ve Yapı Kredi şubeleri üzerinden yeni şifre belirleyebilen müşterilerin bunu nasıl yapacağını anlatmadan önce belirlenecek yeni şifrenin sağlaması gereken kriterlere değinme kyararlı olacaktır.

Yeni Şifre Nasıl Olmalıdır

İnternet bankacılığı, mobil bankacılık uygulaması ya da türevi hizmet kanallarından hangisi üzerinden şifre belirlendiği fark etmeksizin belirlenecek yeni şifrenin uyması gereken bazı kriterler vardır. Müşterinin güvenliğini sağlamakla sorumlu olduğu şifre için banka tarafından belirlenen standartlar şunlardır:

  • 8 haneli harf ve rakamlardan oluşması,
  • Daha önce belirlenen son 3 şifreden herhangi birisiyle aynı olmaması,
  • 12345, 98765 gibi ardışık rakamların olmaması,
  • Şifre içerisinde 22222, 9999 gibi tekrar eden rakamlara yer verilmemesi.

İnternetten Şifre Değiştirme

İnternet bankacılığı şifresini internet sitesi üzerinden belirlemek isteyen tüketicilerin internet bankacılığı uygulamasının giriş sayfasında bulunan Şifre Al/Şİfremi Unuttum bağlantısına tıklaması gerekmektedir. İlgili sayfaya giriş yaptıktan sonra TC kimlik numarası, güvenlik kodu, hesaba ilişkin çeşitli bilgileri paylaşmalı bir sonraki adımda cep telefonunuza gönderilen güvenlik kodunu doğrulamalısınız. Güvenlik doğrulamasını da yaptıktan sonra 3’üncü adımda yeni internet bankacılığı şifrenizi anında belirleyebilirsiniz.

Mobil Bankacılık Uygulamasından Şifre Değiştirme

Yapı Kredi mobil bankacılık uygulamasını cep telefonuna indiren tüketiciler şifre al/şifremi unuttum bağlantısına tıkladıktan sonra açılan sayfada istenen bilgileri girerek tek kullanımlık şifre edinebilir. Bu şifreyi edindikten sonra yapılacak ilk girişin ardından kalıcı şifreyi belirleyebilen tüketicilerin kalıcı şifresi hakkında yukarıda belirtilen kriterlere dikkat etmesi gerekmektedir.

Çağrı Merkezinden Şifre Değiştirme

İnternet bankacılığı şifresini çağrı merkezinden değiştirmek isteyen tüketiciler 444 0 444 numaralı Yapı Kredi çağrı merkezini aradıktan sonra şifre işlemleri menüsüne bağlanıp internet bankacılığı şifre değiştirme alt menüsüne bağlanabilir ya da sesli yanıt sistemine tek şifre diyerek banka tarafından otomatik oluşturulan şifreyi SMS olarak isteyip, bu şifreyle internet bankacılığı uygulamasına giriş yapabilir. Yapılacak ilk girişin ardından içerisinde harflerin de yer aldığı kalıcı bir şifre belirlenmesi istenecektir.

ATM’den Şifre Değiştirme

Yapı Kredi Bankası’nın müşterilerine sağladığı imkanlardan birisi de ATM üzerinden internet bankacılığı şifresinin yenilenebilmesidir. ATM’ye gidildiğinde kartını takıp kullanıcı ve başvuru işlemleri butonuna tıklaması gereken tüketiciler, bir sonraki adımda kullanıcı işlemlerini daha sonra internet ve mobil şube başvurusu ve yeni şifre alma adımlarını takip ederek tek kullanımlık yeni şifresini edinebilir. Bu şifre ve TC kimlik numarasıyla mobil bankacılık uygulamasına giriş yapan müşteriler yeni ve kalıcı şifresini belirleyebilecektir.

Şubeden Şifre Değiştirme

Çeşitli sebeplerle yukarıdaki hizmet kanallarından yeni internet bankacılığı şifresini belirlemek sizin için mümkün değilse yapmanız gereken şey en yakın Yapı Kredi şubesine giderek şifre talebinde bulunmaktır. Tek kullanımlık olarak belirlenecek yeni şifreyle hesabınıza giriş yaptığınızda içerisinde harflerin de yer aldığı kalıcı bir şifre belirlenebilecektir.

Güvenlik Teyidinin Verilememesi

Bankanın gönderdiği mesajların cep telefonuna ulaşmaması, ATM ya da kredi kartı sahibi olunmaması veya hesabın açıldığı sırada beyan edilen numaraya artık erişim sağlanamaması halinde müşterilerin internet bankacılığı şifresini yenisiyle değiştirmesi sorun olabilir. Bu kapsamda en sık karşılaşılan problemler karşısında ne yapılması gerektiğine değinmek yararlı olacaktır.

Eğer banka tarafından gönderilen kısa mesajlar cep telefonunuza ulaşmıyorsa sim blokenizin olması muhtemeldir. Son dönemlerde telefon hattınızı çıkarıp taktıysanız, telefon değiştirdiyseniz, işletim sisteminizi güncellediyseniz ya da izinlere ilişkin herhangi bir değişiklik olduysa mobil bankacılık uygulaması bunu şüpheli etkinlik olarak görmüş ve hesabınızın art niyetli kişilerin eline geçmesini önlemek adına bankanın gönderdiği güvenlik teyidi mesajlarını engellemeye başlamış olabilir. Böyle bir sorunla karşı karşıyaysanız yapmanız gereken şey çağrı merkezini aramak ve sim blokenizi kaldırmaktır.

yapi kredi internet bankacligi sifre degistirme

Bankayı aradığınızda sim blokeniz olmadığı söylenirse operatörünüz kaynaklı bir sorun yaşıyor olmanız da muhtemeldir. Bu durumda operatörünüzü arayarak bankanın gönderdiği mesajların size ulaşmadığını belirtebilirsiniz.

Eğer ATM ya da kredi kartınız yoksa şubeye giderek yeni şifre talebinde bulunmalısınız. Mümkünse sadece bunun gibi güvenlik teyidine yönelik işlemlerde şubeye gitmemek için kullanmasanız da ücretsiz bir hesap kartı isteyebilirsiniz.

Eğer hesap açtırdığınız cep telefonu numarasına erişemiyorsanız ya da değiştirdiyseniz ya ilgili numaraya bir şekilde ulaşmaya çalışmak ya da mesai saatleri içerisinde banka şubesine giderek dilekçe yazıp hesaba tanımlı cep telefonu numarasının yenisiyle değiştirilmesini istemektir.

Yapı Kredi Bankası Kredi Başvurusu ile ilgili içeriğimizi de okuyabilir ve güncel kredi fırsatlarını değerlendirebilirsiniz.