Yapı Kredi İnternetten 15 bin TL Kredi Başvurusu

İnternet bankacılığı uygulamalarının giderek daha da yaygınlaşması sonrasında temel bankacılık işlemlerinin neredeyse hepsi bu uygulamalar üzerinden yapılabilir hale getirildi. Tüketicilerin bankacılık ürünlerine daha kısa süre içerisinde daha zahmetsizce erişmesine imkan sağlayan bu uygulamalar bankalar için de maliyetlerin düşmesi ve dolayısıyla fiyatlarda indirim anlamı taşıyor.

Herkes için yararlı olduğu söylenebilecek bu uygulamalar aracılığıyla yapılabilecek bankacılık işlemlerinden birisi de ihtiyaç kredisi başvurusudur. İnternet bankacılığı veya mobil bankacılık uygulaması üzerinden ihtiyaç kredisi başvurusu ileten tüketiciler kısa süre içerisinde değerlendirme sonuçlarını öğrenip kredisini hesabına tahsis edebilmektedir. Bu kapsamda müşterilerine internet bankacılığı uygulaması üzerinden ihtiyaç kredisi başvurusu imkanı tanıyan bankalardan birisi olarak Yapı Kredi internet bankacılığı ihtiyaç kredisi başvurusu ve dikkat edilmesi gereken çeşitli detaylar gibi konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Kimler Kredi Çekebilir?

Kredi çekebilecek kişilerde aranan bazı ortak özellikler vardır. Bankaların ihtiyaç kredisi özelinde belirlediği kriterleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • 18 yaşından büyük olmak,
 • Yeterince yüksek kredi notuna sahip olmak,
 • İdari ya da yasal takip statüsünde olmamak,
 • Vergi borcu, KYK borcu, SGK primi borcu ya da bu borçlar dolayısıyla devam eden taksit ödemelerine sahip olmamak,
 • Düzenli gelir sahibi olmak,
 • Düzenli geliri belgeleyebilmek ya da hesap hareketi vb. alternatif yöntemlerle ispat edebilmek,
 • En az 3 aydır aktif SGK’lı, toplamda 6 ay SGK’lı olmak.

Tüketicilerin bu kriterleri sağlaması halinde kredi başvurusunda bulunması mümkündür, bunlar değerlendirme kriteri değil gerekliliktir ve yerine getirilmesi gerekir.

Yapı Kredi İhtiyaç Kredisi Özellikleri

Yapı Kredi aracılığıyla ihtiyaç kredisi çekecek tüketiciler dijital bankacılık hizmet kanalına en çok önem veren bankalardan birisi olması kaynaklı çeşitli avantajların da sahibi olur. İhtiyaç kredisi başvurusunu internet üzerinden iletebilen tüketiciler aynı zamanda tahsisi de internet bankacılığı uygulaması üzerinden yapabilir. Hafta sonu dahi onaylanan kredi başvurusu sonrasında parasını hesabına aktarıp ATM’den çekebilen tüketiciler bu sayede nakit ihtiyacını çok kısa bir süre içerisinde dosya işleriyle uğraşmadan halledebilir.

Cazip ve 36 ay vadeli esnek ödeme planı gibi avantajlarla tüketicilere tahsis edilen ihtiyaç kredisi nakit teslim edilir ve bu sayede herhangi bir ihtiyacı önceden proforma fatura ibrazı gerekmeksizin karşılamak mümkün olur.

İhtiyaç Kredisi Hesaplaması

Yapı Kredi İnternet bankacılığı uygulaması aracılığıyla ihtiyaç kredisi başvurusu yapacak tüketiciler 15 bin TL’ye kadar olan nakit ihtiyacını % 2,64 faiz oranıyla karşılayabilir. Kredi faiz oranı maliyetine ek olarak tek seferlik kredi toplam tutarının % 0,5’i kadar finansman tahsis ücreti ve kredi toplam tutarıyla krediyi kullanan kişinin yaşına bağlı olarak değişen miktarda hayat sigortası primi yatırması gerekmektedir. Kredi toplam tutarına bağlı olarak değişen bu iki masraf kalemi aşağıdaki hesaplamanın dışında tutulmuştur.

15 bin TL kredi çekilmesi halinde:

 • 12 ay vade için her ay 1524 TL, toplamda 18.369 TL,
 • 24 ay vade için her ay 904 TL, toplamda 21.777 TL,
 • 36 ay vade için her ay 704 TL, toplamda 25.436 TL ödeme yapılması gerekir.

Nasıl Kredi Başvurusu Yapılır

İhtiyaç kredisi başvurusu için internet bankacılığı uygulaması ya da mobil bankacılık uygulamasını kullanabilmek için daha önceden internet bankacılığı parolası alınmış olması gerekir. Eğer daha önceden internet bankacılığı parolası almadıysanız çağrı merkeziyle iletişime geçerek internet bankacılığı parolasını edinebilirsiniz. İnternet bankacılığı parolasını edindikten ve internet şubeye giriş yaptıktan sonra takip edilmesi gereken adımları şu şekilde sıralamak mümkündür:

 1. Krediler > Kredilerim sekmesine giriş yapılır ve ihtiyaç kredisi başvurusu butonuna tıklanır,
 2. Ne kadar kredi çekileceği ve çekilen kredinin kaç ay vadeyle geri ödeneceği belirlenir,
 3. Yapılan belirlemeler neticesinde örnek ödeme planı ekrana yansır,
 4. Örnek ödeme planını inceleyen tüketici onay verir ve kredi başvurusunu değerlendirilmek üzere bankaya iletir ya da işlemi iptal eder.

Başvuru Ne Zaman Sonuçlanır?

İletilen kredi başvurularının birçoğu aynı gün içerisinde değerlendirilmekte ve yanıtlanmatkadır. Aynı gün içerisinde yanıtlanmayan kredi başvurularına ilişkin değerlendirmeler en geç 1 iş günü içerisinde yapılmaktadır. 1 iş günü içerisinde değerlendirme sonucunuzu öğrenmediyseniz çağrı merkeziyle iletişime geçerek başvurunuzun akıbetini sorgulamanız yararlı olacaktır.

Kredi başvurusu değerlendirildikten sonra olumlu yanıt alan tüketicilerin parası kredilerim sekmesine aktarılır ve tüketicinin son onayı vererek buraya aktarılan parayı hesabına geçirmesi gerekmektedir. Son onay kredi kullanım sözleşmesidir.

Başvuru Neden Reddedilir?

İletilen kredi başvurularının çeşitli sebeplerle reddedilmesi de mümkündür. Kredi başvurusunun neden reddedildiği kişiden kişiye değişebilen bir faktör olsa da en sık karşılaşılan ret sebeplerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Kredi notunun kredi tahsisinden doğan riski görmezden gelmeye yetmeyecek kadar düşük olması, genelde 1300 ve üzeri kredi notu aranmaktadır,
 • Yasal takip ya da farkında olmadan idari takibe alınmış olmak,
 • Kredi tahsisinden doğan aylık taksit ödemelerinin gelir içerisinde çok fazla yer tutuyor olması ve bankanın bu durumu riskli görmesi,
 • Vergi borcu, SGK borcu ya da KYK borçlarının bulunması ya da buralara istinaden borç ödemelerinin yapılıyor olması,
 • Daha önce herhangi bir bankaya gelir belgesi ibrazında bulunulmaması,
 • Daha önce bir bankaya ibraz edilen gelir belgesinin geçerliliğini yitirmesi,
 • Banka kefil ya da teminat istediği halde bunların bankaya ibraz edilememesi.

Bu ve buna benzer birçok sebep kredi tahsisinin önünde engeldir, ancak internet bankacılığı uygulaması üzerinden iletilen kredi başvurularının reddedilmesinin en önemli nedeni kredi notunun düşük olmasıdır. Çünkü herhangi bir belge ile güvence alamayan bankanın baktığı ilk veri kredi notudur.

Erken Ödeme İndirimi

BDDK mevzuatı gereğince tüketicilerin kullandıkları kredilere istinaden erken ödeme yapması ve borcunu kapatması mümkündür. Kalan tüm borcunu tek celsede ödemek isteyen tüketicilerin gelecek aylara ilişkin faiz ödemesi de gerekmez dolayısıyla kredi toplam tutarından kalan aylarda ödenecek faiz kadar indirim yapılır. Bu indirimin sizin için ne kadar olacağı bulunduğunuz aya kadar ne kadar faiz ödediğinize bağlı olduğu için çağrı merkezi üzerinden hesaplama yaptırmanız yararlı olacaktır.

yapi kredi ihtiyac kredisi basvuru

Kredi İptali

Tüketici Hakları Kanunu kapsamında tüketicilerin temin ettiği ihtiyaç kredisi ürününü 14 gün içerisinde bankaya iade etmesi mümkündür. Herhangi bir maliyete, faize ya da cezaya maruz kalmadan tahsis edilip hesaba yatırılan krediyi iade etmek isteyen tüketicilerin tek yapması gereken banka şubesi ya da çağrı merkezi aracılığıyla iptal talebinde bulunmaktır.

Sizler için daha önceden yayımlamış olduğumuz ve gelir belgesine gerek olmadan kredi başvurusu alan bankaları tanıttığımız Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar konulu yazımızı da ortalama 3 dk içerisinde okuyabilirsiniz.