Ziraat Bankası İnternet Bankacılığı İhtiyaç Kredisi Başvurusu

İnternet bankacılığı uygulamaları her geçen gün daha fazla kişi tarafından kullanılmakta ve bankalar da bu doğrultuda uygulamaların kullanımını teşvik etmektedir. Bankalar için maliyetlerin düşmesi ve tüketicilere daha iyi hizmet sunulması gibi amaçlar taşıyan internet bankacılığı uygulamalarının tüketiciler için anlamı iste çeşitli bankacılık ürünlerine daha kolay erişim sağlanması ve gündelik hayatın daha verimli hale getirilmesidir.

Herkes için yararlı olabildiği söylenebilecek internet bankacılığı uygulamaları bankacılık sisteminin en başarılı faaliyetlerinden birisidir ve bu kapsamda her banka dijital hizmet kanalına giderek daha fazla önem vermektedir. Kamu bankaları çeşitli bürokratik süreçler nedeniyle bu değişme daha uzun sürede entegre olsa da Ziraat Bankası geçtiğimiz yıl başlattığı dönüşüm çalışmaları kapsamında internet bankacılığı başta olmak üzere birçok konuda önemli yeniliklere imza attı.

İlk defa internet sitesi üzerinden ihtiyaç kredisi başvurusu kabul etmeye başlayan Ziraat Bankası’nın bir sonraki adımı başvuru sürecini internet bankacılığı uygulamasına taşımak oldu ve dolayısıyla tüketiciler internet bankacılığı uygulaması üzerinden ihtiyaç kredisi başvurusu yapabilir hale geldi.

Bu kapsamda Ziraat Bankası internet bankacılığı ihtiyaç kredisi başvurusu nasıl yapılır, nelere dikkat edilmelidir ve türevi konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Kimler Kredi Kullanabilir

İhtiyaç kredisi kullanmak isteyen tüketicilerin yerine getirmesi gereken bazı gereklilikler vardır, bu gereklilikler bankanın kredi başvurusunu değerlendirirken kullanacağı veriler değil, ihtiyaç kredisi başvurusu yapabilmek için şart koştuğu faktörlerdir:

 • 18 yaşından büyük olmak,
 • Düzenli gelire sahip olmak,
 • Düzenli geliri belgeleyebilmek,
 • Yasal takip ya da idari takip statüsünde olmamak,
 • SGK, KYK ya da vergi borcu bulundurmamak,
 • Yeterince yüksek kredi notuna sahip olmak.

Ziraat Bankası Tüketici Kredisi Özellikleri

Ziraat Bankası hali hazırda istifade edilebilecek en cazip ihtiyaç kredisi ürünlerinden birisine sahiptir. Hem kamu sermayeli bir banka olması hem de yürütülen düşük faiz politikasına uygun hareket etmek durumunda olması nedeniyle tüketicilere düşük faizli ve esnek ödeme planlı ihtiyaç kredisi imkanı sunan Ziraat Bankası, internet bankacılığı uygulaması üzerinden iletilen kredi başvurularını çok kısa bir süre içerisinde değerlendirip yanıtlamakta ve tüketicilerin ihtiyaçlarını gidermektedir.

Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi Hesaplaması

Ziraat Bankası aracılığıyla ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen tüketicilerin ödemesi gereken aylık faiz oranı % 2.27 ’dir. Faiz oranına ek olarak % 0,5 oranında finansman tahsis ücreti ve kredi kullanan kişinin yaşıyla kredinin toplam tutarına bağlı olarak değişecek şekilde hayat sigortası primi ödemesi yapılması da gerekir. Kişiden kişiye değişebilen bu tek seferlik maliyetler aşağıdaki hesaplamaya dahil edilmemiştir:

20 bin TL kredi çekilmesi halinde:

 • 12 ay vade için her ay 1984 TL, toplamda 23.809 TL,
 • 24 ay vade için her ay 1162 TL, toplamda 27.541 TL,
 • 36 ay vade için her ay 881 TL, toplamda 31.329 TL ödeme yapılması gerekir.

İnternet Bankacılığı Başvuru Adımları

İhtiyaç kredisi başvurusu için Ziraat Mobil ya da Ziraat İnternet Bankacılığı uygulamasını kullanacak tüketicilerin öncelikle bu uygulamaları kullanabilmek için gerekli şifreyi edinmesi gerekir. Çağrı merkezi aracılığıyla edinilebilen internet bankacılığı şifresi sonrasında hesabına giriş yapan tüketicilerin:

 1. Başvurular menüsü altından krediler ve tüketici kredisi başvurusu bağlantısına tıklaması,
 2. Açılan sayfada ne kadar kredi kullanacağını ve bu krediyi kaç ay vadeyle geri ödeyeceğini seçmesi,
 3. Örnek ödeme planında aylık taksit ödemeleriyle toplamda ne kadar ödeme yapması gerekeceğini incelemesi,
 4. Örnek ödeme planına onay verip değerlendirilmek üzere kredi başvurusunu bankaya iletmesi ya da işlemi iptal etmesi gerekir.

Ziraat Bankası yalnızca internet bankacılığı uygulaması üzerinden kredi başvurusu kabul etmektedir. Bilgisayar üzerinden yapılabilecek başvuru kısa sürede bankaya iletilebilir.

Başvuru Ne Zaman Sonuçlanır?

Ziraat Bankası’na iletilen kredi başvuruları 1 iş günü içerisinde değerlendirilip yanıtlanmaktadır. 1 iş günü geçmesine rağmen halen değerlendirme sonucuyla ilgili bir bilgilendirme yapılmadıysa bankanın çağrı merkezini arayarak kredi başvurunuzun akıbetini sorgulamanız yararlı olacaktır.

Değerlendirilip olumlu yanıtlanan kredi başvuruları için kısa mesajla bilgilendirme yapılmaktadır. Olumlu yanıtlanan kredi başvurusu sonrasında parayı hesaba tahsis edebilmek için banka şubesine giderek kredi kullanım sözleşmesine ıslak imza atılması gerekmektedir.

Kredi Başvurusu Neden Reddedilir

Kredi başvurusunun olumsuz reddedilmesine neden olabilecek onlarca faktör vardır, ancak en sık rastlanan ret sebeplerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Kredi notunun kredi tahsisinden doğan riski göz ardı etmeye yetmeyecek kadar düşük olması,
 • İdari takipte olunması,
 • Yasal takipte olunması,
 • Kredi taksit ödemelerini rahatlıkla yapabilecek kadar yüksek bir gelire sahip olunmaması,
 • Vergi, SGK, KYK vb. borçların bulunması ya da bu borçlara istinaden ödemelerin devam etmesi,
 • Banka istediği halde teminat veya kefil gösterilememesi,
 • Herhangi bir bankaya gelir belgesi ibrazında bulunulmaması ya da daha önceden ibraz edilen gelir belgesinin geçerliliğini yitirmesi.

Bu faktörlerden her biri banka için önemli kriterlerdir, ancak internet bankacılığı uygulaması üzerinden iletilen kredi başvuruları için değerlendirme kredi notu temeline dayanacaktır. Dolayısıyla yüksek bir kredi notuna sahip olunması başvurunun olumlu yanıtlanması üzerinde ciddi bir pay sahibi olacaktır.

ziraat internetten kredi basvurusu

Erken Ödeme İndirimi

Talep eden tüketiciler kalan tüm kredi borcunu tek seferde ödeme hakkına sahiptir. Kalan aylar için erken ödeme yapacak tüketici bu aylara istinaden faiz ödemesi yapmaktan da muaftır. Ne kadar indirim yapılacağı kalan aylarda ne kadar faiz ödemesi yapılması gerektiğine bağlıdır. Kalan kredi toplam borcundan kalan kredi faiz borcunu çıkararak toplamda ödemeniz gereken tutarı ve ne kadar indirim yapılacağını görebilirsiniz.

Kredi İptal İşlemleri

Tüketici Hakları Kanunu kapsamında tahsis edilen ihtiyaç kredisi ürününün 14 gün içerisinde herhangi bir faiz, maliyet ya da komisyona maruz kalınmaksızın bankaya iade edilmesi mümkündür. Bunun için Ziraat Bankası şubeleri ya da çağrı merkezine talepte bulunulması yeterli olacaktır.

Ziraat Cebe Havale Nasıl Yapılır konulu yazımıza da göz atabilir ve alternatif para transferi yöntemlerini öğrenebilirsiniz.