Vakıfbank İnternet Bankacılığına Giriş Yapamıyorum (Çözüm)

Vakıfbank internet bankacılığı hizmetinden yararlanan kişiler nadiren de olsa hesabına erişmek istediğinde bazı problemlerle karşılaşabilir. Bu problemlerin büyük kısmı kullanıcı kaynaklı yapılandırmalarda yapılan hatalardan ya da anlık problemlerden kaynaklansa da bazen Vakıfbank kaynaklı server bakımı gibi nedenlerle de hesaba erişilememesi mümkün olmaktadır. Bu kapsamda Vakıfbank internet bankacılığına giriş yapamıyorum diyenlerin bu sorunu aşmak için neler yapması gerektiğine değinilmesi yararlı olacaktır.

Server Bakımı

İnternet bankacılığı uygulamasına giriş yapılamamasının en nadir rastlanan fakat en önemli sebeplerinden birisi server bakımıdır. Bankalar genellikle mesai saatleri dışında ve gecenin ilerleyen saatlerinde server bakımı yapıyor olsa da bu bakım çalışmasına denk gelinmiş olabilir. Eğer herşey doğru görünüyor, ancak hesabınıza ulaşamıyorsanız muhtemelen server bakımı mevcuttur ve 15-30 dakika kadar bekledikten sonra hesabınıza erişebilirsiniz.

Vakıfbank planlanan server bakım çalışmalarını önceden SMS ya da farklı hizmet kanalları üzerinden tüketiciye bildirir, ancak beklenmeyen bir problemle karşılaşılması ya da kötücül saldırıların olması gibi nedenlerle günün beklenmedik bir saatinde beklenmedik bir çalışmanın başlatılması da olasıdır. Bu gibi nedenlerle hesabınıza erişememeniz halinde çoğu zaman beklemekten başka yapabileceğiniz şey olmaz.

Şifrenin Bloke Olması

İnternet bankacılığı uygulamasına giriş yapılan şifrenin bloke olması dijital bankacılık hizmet kanalının kullanılamamasının en önemli nedenlerinden birisidir. Eğer her şey doğru göründüğü halde birkaç farklı şifre denemesi yapıldıktan sonra hesaba erişilemiyorsa şifrenizin bloke olması kuvvete muhtemeldir.

Vakıfbank, internet bankacılığı uygulamasına giriş yapmak isteyen tüketicilerin farklı şifre denemeleri yapmasını şüpheli bulur ve ilgili müşteri ya da TC kimlik numarasına tanımlı olan internet bankacılığı şifresini bloke ederek bir sonraki emre kadar bu uygulamanın kullanımını engeller.

Tamamen tüketiciyi korumak amacıyla uygulanan bu aksiyon sonrasında şifresi bloke olan kullanıcıların çağrı merkezi veya yine internet ya da mobil bankacılık uygulaması üzerinden şifre blokesini kaldırması mümkün olur.

Şifrenin Yanlış Giriliyor Olması
Şifrenin Yanlış Giriliyor Olması

Şifrenin Yanlış Giriliyor Olması

İnternet bankacılığı uygulamasına giriş yapılamamasının en önemli nedenlerinden birisi de şifrenin hatırlandığı halde yanlış giriliyor olmasıdır. Örneğin caps-lock işaretinin açık olması, büyük harf-küçük harf duyarlılığı olduğunun unutulması ya da özellikle yurt dışından gelen akıllı telefonlarda türkçe karakterlere erişilememesi ve büyük İ gibi harflerin kullanımı için birkaç adım atılması gerekliliği şifrenin yanlış giriliyor olmasının en önemli nedenleridir.

Bu sorunu aşmak için güvenli olduğundan emin olduğunuz bir elektronik cihazın not defteri uygulamasına şifrenizi yazmayı deneyebilir ve nerede hata yapıldığına bakabilirsiniz. İnternet bankacılığı uygulamasına giriş yapılan sayfada girilen şifreyi görmek mümkün olmaz.

Eğer her şey doğru göründüğü halde hesabınıza erişemiyorsanız çağrı merkeziyle görüşmek yararlı olabilir.

Proxy ve VPN Uygulamalarının Açık Unutulması

İnternet ve mobil bankacılık uygulamalarının güvenliğini sağlamakla yükümlü olan banka proxy ya da VPN gibi dağıtım noktasını yanıltan prosedürlerle hesabına erişmeye çalışan tüketicilerin bu isteğini reddeder çünkü IP’si yurt dışında görünen kullanıcının daha önce sürekli yurt içerisinden erişimin sağlandığı bir hesaba ulaşmaya çalışması normal görünmez ve servis sağlayıcı üzerinden IP’yi aynı temele oturtamayan otomatik güvenlik (FRAUD) uygulamaları bu giriş denemesinin doğru yapılıyor olsa da şüpheli olduğunu düşünür ve bu isteğe izin vermez.

Bu problemden kurtulmak için yapmanız gereken bağdaştırıcı ayarlarınıza girerek IPV4 DNS adreslerini otomatiğe çevirmek, proxy ağından ve VPN uygulamasından çıkıp banka hesabına öyle giriş yapmayı denemektir. Eğer daha önceki denemeleriniz nedeniyle hesabınız blokelendirilmediyse hesabınıza erişebilirsiniz, eğer hesabınızın bloke edildiğiyle ilgili bir bilgilendirme yapılırsa çağrı merkezin iaramanız gerekecektir.

İnternet Bankacılığı Hizmet Kanalının Kapalı Olması

Bankalar kullanıcılar cari hesap açarken çeşitli sözleşmeler imzalatır ve bu sözleşmelerden birisi de alternatif dağıtım kanallarından birisi olarak internet ve mobil bankacılık hizmet kanallarının kullanıma açılmasına izin verildiğini belgeler. Eğer hesap açılırken bu belgeyi imzalamadıysanız ya da daha sonradan imzalamadığınız fark edildiyse bu hizmet kanalının kullanıma kapatılması olasıdır.

Eğer internet bankacılığı uygulamasına giriş yapmaya çalışırken bu hizmet kanalının kullanıma kapalı olduğuyla ilgili bir uyarı alıyorsanız bankanın çağrı merkeziyle görüşmeli ve internet bankacılığı hizmet kanalının kullanıma açılmasına izin verdiğini beyan etmelidir. Bu isteğin ardından ilgili hizmet kanalı kullanıma açılacak ve uygulama kullanılabilir olacaktır.

Nereden Destek Alınır

İnternet bankacılığının, mobil bankacılığın veya ATM’nin kullanımından kaynaklanan teknik problemlerde şubeye başvurmadan önce çağrı merkeziyle ileitşime geçilmesi gerekir. Zira çağrı merkezi şube personelinden farklı ekranlara, bilgilere de erişebilir ve tüketiciye çok daha kısa süre içerisinde kolaylıkla hizmet verebilir. Örneğin bir şube personeli kredi kartınızla yapmaya çalıştığınız ödemenin neden gerçekleşmediğini görebileceği ekrana ulaşamayabilir, ancak çağrı merkezi personeli bu ve buna benzer tüketicinin ihtiyaç duyabileceği her türlü ekrana erişebilmektedir. Dolayısıyla herhangi bir problemle karşılaşmanız halinde 0850 222 0724 numarasını araması gerekmektedir.

Vakıfbank İnternet Bankacılığı İhtiyaç Kredisi Başvurusu konulu yazımızı okuyabilir ve bankanın güncel kredi tekliflerini inceleyebilirsiniz.