Odeabank İnternet Bankacılığı Şifre Değiştirme

İnternet bankacılığı uygulamalarının giderek daha fazla kullanılması sonrasında ortaya çıkan sorunların da yerinde destek hizmeti kapsamında çözülmesi gerekliliği ortaya çıktı. Bu hizmet sayesinde internet bankacılığı kullanımından kaynaklanan sorunların çözümü için dahi şubeye gitmesine gerek kalmayan tüketicilerin şube ihtiyacı daha da azaldı.

İnternet bankacılığı şifre değişikliği, şifre tanımlama, sim bloke kaldırma ve türevi işlemlerin internetten halledilebilmesine imkan sağlayan bankalardan birisi olarak Odeabank internet bankacılığı şifre değiştirme işlemi ve bilinmesi gereken detaylara değinmek yararlı olacaktır.

Şifre Nasıl Değiştirilir

İnternet bankacılığı şifresini değiştirmek isteyen Odeabank müşterilerinin istifade edebileceği hizmet kanalları internet bankacılığı uygulaması, mobil bankacılık uygulaması, çağrı merkezi ve odeabank şubeleri olarak sıralanabilir. Bu hizmet kanalları üzerinden şifrenin nasıl değiştirilebileceğine değinmeden önce yeni şifreye ilişkin yerine getirilmesi gereken kriterlere değinmek yararlı olacaktır.

Yeni Şifre Nasıl Olmalı

Bankalar internet bankacılığı uygulaması ve mobil bankacılık faaliyeti gibi konularda güvenliği sağlamaktan sorumludur ve görevini icra eder. Fakat internet bankacılığı şifresi gibi önemli, kişiye özgü bilgilerin, internet bankacılığı uygulamasının kullanıldığı elektronik cihazın güvenliğini sağlamak tüketicinin sorumluluğundadır. Bu kapsamda en azından şifre konusunda bir standart getirmek isteyen bankaların şifreye istinaden sağlanmasını beklediği kriterler şunlardır:

  • İçerisinde harf ve rakamlar olan en az 8 haneden oluşması,
  • İçerisinde 12345, 98765 gibi ardışık rakamlar olmaması,
  • 11111, 22222 gibi tekrar eden rakamlara yer verilmemesi,
  • Son 3 şifreden farklı bir şifre belirlenmesi.

İnternetten Şifre Değiştirme İşlemi

İnternet Bankacılığı şifresini internet bankacılığı uygulaması üzerinden değiştirmek isteyen tüketicilerin uygulamaya giriş yaptıktan giriş butonunun hemen altında bulunan şifre hatırlat/şifremi unuttum bağlantısına tıklaması gerekmektedir. Bu bağlantıya tıklandıktan sonra Banka / Kredi kartı ile ya da TC kimlik numarası ile şifre değişikliği yapılabilecek ekran açılacaktır. Banka veya kredi kartınız varsa kart numaranızı, kart şifrenizi, doğum tarihinizi ve türevi bilgilerinizi girerek yeni şifreniz için gerekli güvenlik teyitlerini verebilirsiniz.

Banka ya da kredi kartınız yoksa TC kimlik numarasıyla seçeneğini seçipi kimliğinize ilişkin gerekli güvenlik teyitlerini verip SMS doğrulaması yaptıktan sonra yeni şifrenizi belirleyebilirsiniz. Belirleyeceğiniz yeni şifre kalıcı olacaktır.

Çağrı Merkezinden Şifre Değiştirme

Odeabank çağrı merkezi üzerinden şifre değişikliği yapmaya karar veren tüketicilerin 444 8 444 numaralı iletişim hattını araması gerekir. Şifre menüsüne giriş yapan tüketiciler internet bankacılığı şifre işlemleri alt menüsüne girdikten sonra şifre değişikliği yapabilir. ATM ya da kredi kartına istinaden bazı tuşlamaların yapılmasını gerektiren bu menüden belirlenen şifre tek kullanımlık olacaktır. Telefonla belirlendiği için sadece rakamlardan oluşabilen bu şifreyle internet bankacılığı uygulamasına giriş yapıldığında ilk olarak yeni bir şifre belirlenmesi istenecektir. Belirlenecek yeni şifre sonrasında uygulama kullanılabilir.

Şubeden Şifre Değiştirme

Diğer hizmet kanalları herhangi bir nedenden dolayı kullanılamadığında tüketicilerin Odeabank şubeleri üzerinden şifre değişikliği talebinde bulunması mümkündür. Odeabank şubelerine giden tüketiciler yeni bir şifre tanımlaması isteyebilir. Banka tarafından otomatik belirlenecek şifre tek kullanımlıktır ve internet bankacılığı uygulamasına giriş yapıldığında yenisiyle değiştirilmesi istenir.

Çeşitli Sorunlar

Tüketiciler şifre değişikliği yaptığı bu süreçte çeşitli sorunlarla karşılaşabilir. Bankanın gönderdiği kısa mesajların cep telefonuna gelmemesi, ATM ya da kredi kartının olmaması veya hesap açılırken kullanılan cep telefonu numarasına artık erişilmemesi gibi nedenlerle internet bankacılığı şifresi belirlenemeyebilir.

odebank internet bankaciligi sifre degistirme

Bankanın gönderdiği mesajlar telefonunuza ulaşmıyorsa sim blokenizin olması muhtemeldir. Sim blokenizi kaldırmak için 444 8 444 numaralı çağrı merkezini aramalısınız. Çağrı merkeziyle yapacağınız görüşme sonrasında sim blokenizin olmadığı söylenirse operatörünüzle iletişime geçmelisiniz. Nadiren de olsa operatör kaynaklı sorunlar nedeniyle banka SMS’lerinin tüketiciye ulaşmaması mümkün olabiliyor.

ATM ya da kredi kartınız yoksa internet sitesi üzerinden şifre belirlemeniz gerekir. Mobil bankacılık uygulaması ya da çağrı merkezi üzerinden kartsız şifre yenilenememektedir.

Hesap açarken kullandığınız telefon numaranız değiştiyse banka şubesine giderek hesap bilgilerine ilişkin değişiklik yapılacağıyla ilgili dilekçe yazmalı ve ıslak imzayla bunu teslim etmelisiniz.

Odeabank Kredi Başvurusu konulu daha önceden sizler için yayımlamış olduğumuz yazımızı okuyabilir, bankanın en son güncel faiz oranları üzerinden sunduğu teklifleri değerlendirebilirsiniz.