Kuveyt Türk İnternet Bankacılığı Şifre Değiştirme İşlemi

Her geçen gün daha fazla tüketici tarafından kullanılan internet bankacılığı uygulamaları hem bankacılığı daha güvenli bir hale getirmekte hem de kullanıcılarının memnuniyetini arttırıp, yapacakları işlemleri hızlı bir şekilde gerçekleştirmelerini mümkün kılmaktadır. Bu kapsamda banka şubelerinin daha az kullanılması dolayısıyla bankalar için maliyetlerin de düşmesi anlamı taşıyan internet bankacılığı uygulamalarının ciddi şekilde teşvik edildiğini söylemek mümkün. Hatta uygulamanın kullanımı sırasında yaşanacak problemler karşısında yerinde destek hizmeti veren bankalar tüketicilerin sorunlarını banka şubesine gitmeden çözebilmektedir. Teknik sorunlara ek olarak şifreyle ilgili problemlerin de yerinde çözümünü mümkün kılan bankalardan birisi olarak Kuveyt Türk internet bankacılığı şifre değiştirme işlemi ve belirlenecek yeni şifrenin sağlaması gereken kriterler hakkında bazı detaylara değinmek yararlı olacaktır.

İnternet Bankacılığı Şifre Değişikliği Nasıl Yapılır

İnternet bankacılığı uygulamasına giriş yaptığı şifreyi yenisiyle değiştirmek isteyen tüketicilerin istifade edebileceği hizmet kanalları internet bankacılığı uygulaması, mobil bankacılık uygulaması, çağrı merkezi ve Kuveyt Türk şubeleridir. Bu hizmet kanalları üzerinden yeni şifresini rahatlıkla belirleyebilen tüketiciler için bunun nasıl yapılacağına değinmeden önce yeni şifrenin nasıl olması gerektiğiyle ilgili bazı ayrıntılara değinmek yararlı olabilir.

Yeni Şifre Nasıl Olmalıdır?

Tüketicilerin belirleyecekleri yeni internet bankacılığı şifresi hakkında dikkat etmesi gereken bazı detaylar vardır. Bu detaylar genel itibariyle şifrenin kolay tahmin edilebilir olmasını önlemek adınadır. Bankaların belirlediği standart kurallar şu şekilde sıralanabilir:

  • Harf ve rakamlardan oluşmalı, en az 8 haneli olmalı,
  • Son 3 şifreden farklı bir şifre belirlenmeli,
  • 1234, 9876 gibi ardışık rakamlar şifre içerisinde yer almamalı,
  • 1111, 2222 gibi tekrar eden rakamlar şifrede bulunmamalı.

Bankalar sistemin ve faaliyetin güvenliğini sağlamakla yükümlüyken tüketiciler de internet bankacılığı şifresinin ve bu uygulamaya giriş yaptığı elektronik cihazın güvenliğini sağlamakla yükümlüdür. Bu kapsamda tüketiciler üzerine düşeni yapmalı ve şifresini kimseyle paylaşmamalıdır.

İnternetten Şifre Değişikliği

İnternet bankacılığı uygulamasına giriş yapılan şifreyi internet sitesi üzerinden değiştirmek isteyen tüketicilerin öncelkle kuveytturk.com.tr internet sitesine giriş yapması gerekmektedir. İlgili internet sitesine giriş yaptıktan sonra sağ üst kısımda bulunan internet bankacılığı butonuna tıklanmalı ve açılan sayfada şifremi unuttum/anında şifre bağlantısı tıklanmalıdır.

Açılacak sayfada ad soyad, müşteri numarası, TC kimlik numarası ve doğum tarihi gibi kişisel bilgileri girdikten sonra cep telefonu numarasına bir güvenlik kodu gönderilecek ve doğrulama yapılması istenecektir. Bu doğrulamanın yapılmasının ardından ATM ya da kredi kartına veya kimlik bilgilerine ilişkin son soruları yanıtlayıp tek kullanımlık şifrenin hesabın tanımlı olduğu cep telefonu numarasına gönderilmesini isteyebilirsiniz. İlgili şifre cep telefonunuza gönderildikten sonra bu şifreyle internet bankacılığı uygulamasına giriş yapabilir ve yeni/kalıcı şifrenizi bu sayede belirleyebilirsiniz.

Çağrı Merkezinden Şifre Değiştirme

Tüketicilerin internet bankacılığı şifre değiştirme işlemini gerçekleştirmek için istifade edebileceği yöntemlerden birisi de çağrı merkezidir. Kuveyt Türk’ün 444 0 123 veya 0850 251 0 123 numaralı çağrı merkezlerinden herhangi birisini arayan tüketiciler şifre işlemleri menüsüne girdikten sonra internet bankacılığı şifre değiştirme işlemleri alt menüsünden ATM, kredi kartı ve kimlik bilgilerine istinaden bazı gerekli tuşlamaları yapıp tek kullanımlık yeni internet bankacılığı şifresinin hesabının tanımlı olduğu cep telefonu numarasına gönderilmesini isteyebilir. İlgili şifreyle uygulamaya giriş yapıldıktan sonra içerisinde harflerin de yer aldığı kalıcı internet bankacılığı şifresi belirlenebilecektir.

Şubeden Şifre Değiştirme

Eğer yukarıdaki hizmet kanalları çeşitli nedenlerle kullanılabilir değilse en yakın Kuveyt Türk şubesine giderek internet bankacılığı şifresinin değiştirilmesini talep edebilirsiniz. Bireysel müşteri uzmanına ileteceğiniz bu talep sonrasında banka otomatik bir şifre oluşturacak ve bu tek kullanımlık internet bankacılığı şifresini hesabınızın tanımlı olduğu cep telefonu numaranıza iletecektir. Bu şifreyle hesabınıza giriş yaptıktan sonra yeni ve kalıcı bir internet bankacılığı şifresi belirlemeniz mümkün olacaktır.

Güvenlik Teyidinin Verilememesi

Bankanın gönderdiği mesajların cep telefonunuza iletilmemesi, hesap kartı ya da kredi kartınızın olmaması, hesabınızı açtırdığınız cep telefonu numarasına erişim sağlayamamanız gibi bazı sebeplerle güvenlik teyitlerini verememeniz halinde yeni internet bankacılığı şifresini belirlemeniz de hayli zor olacaktır. Bu gibi durumlar en sık karşılaşılan problemler olduğu için karşılaşıldığında neler yapılması gerektiğine değinmek yararlı olabilir.

Eğer bankanın gönderdiği mesajlar cep telefonunuza gelmiyorsa muhtemelen SIM blokeniz vardır. Mobil bankacılık uygulaması telefonunuzu anlık olarak tarar ve beklenmedik bir güncelleme ya da izin değişikliği yaşandığında bunu şüpheli bulup telefonunuzun kötücül kişilerin eline geçtiği düşüncesiyle bankanın gönderdiği mesajların cep telefonunuza iletilmesini engellemeye çalışır. Bu kapsamda mobil bankacılık uygulaması tarafından koyulan sim blokesini kaldırmak için çağrı merkezini arayabilirsiniz.

kuveyt turk internet bankaciligi sifre degistirme

Banka sim blokenizin olmadığını söylerse muhtemelen operatör kaynaklı bir sorun yaşıyorsunuz demektir. Eğer operatör kaynaklı bir sorun yaşıyorsanız operatörünüzü aramalı ve bankanın gönderdiği mesajları almadığınızı belirtmelisiniz.

Eğer ATM ya da kredi kartı sahibi değilseniz çağrı merkezi üzerinden şifre değişikliği yapmanız gerekmektedir. Çağrı merkezi ya da internet bankacılığı anında şifre uygulaması üzerinden edindiğiniz tek kullanımlık şifreyle hesabınıza giriş yaptıktan sonra yeni ve kalıcı bir şifre belirlemeniz mümkün olur.

Eğer hesabınıza tanımlı cep telefonu numarasına erişiminiz yoksa bankanın en yakın şubesine gitmeli ve hesabın tanımlı olduğu cep telefonu numarasını değiştirmek istediğinizle ilgili bir dilekçe yazmalısınız. Cep telefonu numarası değişikliği için şubeye gitmekten başka çare yoktur.

Kuveyt Türk İhtiyaç Kart Detaylı İnceleme konulu yazımızı okuyarak, ilgili Katılım Bankasının ürünleri hakkında da alternatif bilgilere ulaşabilirsiniz.