QNB Finansbank İnternet Bankacılığı Şifresi Değiştirme Anlatım

İnternet bankacılığı uygulamasının giderek daha fazla kullanılması banka şubelerine olan ihtiyacı azaltmakta, dolayısıyla bankaların maliyetlerinin ciddi şekilde düşmesine katkıda bulunmaktadır. Buna ek olarak müşterilere daha iyi hizmet sunma fırsatını elde eden bankalar internet bankacılığı uygulamasının kullanımını ciddi şekilde teşvik etmekte ve tüketicilerin bu hizmet kanalını kullanması için kampanyalar yürütmektedir.

Ayrıca tüketicilerin internet bankacılığı uygulamasının kullanımından kaynaklanan sorunlarda da şubeye gitmesine gerek yoktur. Bankalar geliştirdikleri iş süreçleri sayesinde internet bankacılığı şifresi değiştirme, şifre tanımlama, teknik arıza ve türevi konularda müşterilere destek sunmaktadır. Bu yerinde destek hizmetinden yararlanarak QNB Finansbank internet bankacılığı şifre değiştirme işlemi ve süreçle ilgili bilinmesi gereken detaylara değinmek yararlı olacaktır.

Şifre Nasıl Değiştirilir

İnternet bankacılığı şifresini değiştirmek isteyen QNB Finansbank müşterilerinin istifade edebileceği hizmet kanalları internet bankacılığı uygulaması, mobil bankacılık uygulaması, banka şubeleri ve çağrı merkezi olarak sıralanabilir. Bu hizmet kanalları üzerinden internet bankacılığı şifresinin nasıl değiştirilebileceğine değinmeden önce yeni şifreyle ilgili bilinmesi gereken detaylara değinmek yararlı olacaktır.

Yeni Şifre Kriterleri

İnternet bankacılığı şifresini yenisiyle değiştirmek isteyen tüketicilerin buna ilişkin uyması gereken bazı kriterler bulunmaktadır. Bankalar internet bankacılığı uygulaması ve mobil bankacılık gibi aplikasyonları korumakla görevlidir, ancak internet bankacılığı şifresi ve internet bankacılığı uygulamasının kullanıldığı elektronik cihazın güvenliğinin sağlanması gibi prosedürler tüketicinin sorumluluğundadır. Bu konuyu bir standarda bağlamak isteyen banka, kolay tahmin edilebilir şifrelerin tercih edilmemesi adına şunları şart koşmuştur:

  • En az 8 haneden oluşması,
  • 123456, 98765 gibi sıralı rakamlardan oluşmaması,
  • 111111, 22222 gibi tekrar eden rakamlara şifrede yer verilmemesi,
  • Son 3 şifreden farklı bir şifre seçilmesi.

İnternetten Şifre Değiştirme

Şifresini değiştirmek isteyen QNB Finansbank müşterileri internet sitesine giriş yaptıktan sonra sağ üst köşedeki internet bankacılığı bağlantısına tıklamalı ve açılan sayfada FinansŞifre kutusuna tıklamalıdır. Ekrana yansıyan Kredi Kartı, Banka Kartı ve Hesap Numarası seçeneklerinden birisi seçilmelidir. Kredi kartı seçimini yapan tüketicilere sahip oldukları kredi kartı hakkında, banka kartı seçimini yapan tüketicilere sahip oldukları banka kartı hakkında, hesap numarası seçeneğini seçen tüketicilere hesap ve kimlik bilgileriyle ilgili çeşitli sorular sorulacak ve bu soruları yanıtlaması istenecektir.

İlgili güvenlik teyitlerini verip cep telefonuna gönderilen SMS’i doğrulayan tüketiciler işlemin son adımında yeni internet bankacılığı şifresini belirleyebilecektir.

Çağrı Merkezinden Şifre Değiştirme

İnternet bankacılığı üzerinden şifre değiştirmek istemeyen tüketicilerin istifade edebileceği hizmet kanallarından birisi de çağrı merkezidir. 0850 222 0 900 numaralı çağrı merkezini arayan tüketiciler Şifre menüsüne giriş yaptıktan sonra internet bankacılığı şifresi alt menüsüne bağlanmalı ve ATM ya da kredi kartına istinaden çeşitli tuşlamalar yaptıktan sonra tek kullanımlık şifresini edinebilmektedir. Çağrı merkezi üzerinden belirlenen şifre sadece rakamlardan oluştuğu için tek kullanımlıktır ve internet bankacılığı uygulamasına bu şifreyle giriş yapan kişilerden ilk olarak şifresini içerisinde harflerin de yer aldığı yeni bir şifreyle değiştirmesi istenmektedir.

Şubeden Şifre Değiştirme

Eğer yukarıdaki iki yöntem sizin için kullanılabilir değilse herhangi bir QNB Finansbank şubesine giderek yeni bir şifre tanımlamasının yapılmasını talep edebilirsiniz. Yeni bir şifre tanımlaması talebinde bulunduğunuzda banka otomatik bir şifre oluşturacak ve bunu cep telefonunuza SMS olarak iletecektir. Bu tek kullanımlık şifreyle internet bankacılığı uygulamasına giriş yaptıktan sonra yeni ve kalıcı bir şifre belirlemeniz istenecektir.

Çeşitli Sorunlar

Bankanın gönderdiği mesajları alamayabilir, ATM ya da kredi kartına sahip olmayabilir ya da banka hesabını açtığınız cep telefonu numarasına erişiminizi kaybetmiş olabilirsiniz. Bu durumlarda ne yapılacağını bilmek işlerinizi daha kısa süre içerisinde halledebilmenizi sağlayacaktır.

qnb finansbank internet bankaciligi sifre degistirme

Bankanın gönderdiği mesajları alamıyorsanız sim blokenizin olması muhtemeldir. Sim blokesini kaldırmak için 0850 222 0 900 numaralı çağrı merkezini aramalı ve müşteri temsilcisiyle yapılacak görüşme sonrasında sim blokenizin kaldırılmasını talep etmelisiniz.

ATM ya da kredi kartı sahibi değilseniz internet sitesi üzerinden şifre değişikliği yapmalısınız. Bir bilgisayara sahip değilseniz telefonunuzun tarayıcısını açtıktan sonra masaüstü siteyi göster seçeneğini işaretlemeli ve bu şekilde qnbfinansbank.com adresine giriş yapmalısınız.

Hesabınızı açtığınız cep telefonu numarasına erişimi kaybettiyseniz banka şubesine giderek telefon numarası değişikliği dilekçesi yazmalı ve ıslak imzalı şekilde teslim etmelisiniz. Farklı şekilde telefon numarasının değişmesi mümkün olmayacaktır.

QNB Finansbank Kredi Başvurusu konulu içeriğimizi inceleyerek bankanın son dönem tekliflerine göz atabilirsiniz.