Odeabank Online İhtiyaç Kredisi Başvurusu (Hesaba Al)

Dijital bankacılık faaliyetinin giderek yaygınlaşması sonrasında temel bankacılık işlemlerinin bir çoğu internetten, şubeye gitmeden de yapılabilir hale geldi. Bu her ne kadar şube sayısının azalmasına sebebiyet verse de tüketicilere daha kısa süre içerisinde daha ucuza ürün tahsis edilebilmesi ve sürecin çok daha verimli hale getirilebilmesi internet bankacılığı gibi uygulamaları daha cazip kılmaktadır. Bu kapsamda bankaların internet bankacılığını teşvik etmesi ve bu uygulama aracılığıyla gerçekleştirilen işlemleri öncelikli kılması ihtiyaç kredisi başvurusu için de uygulamaların kullanımını arttırdı. Tüketiciler internet şube uygulaması üzerinden ihtiyaç kredisi başvurusu da yapabilir hale geldi. Bu uygulamaya imkan tanıyan bankalardan birisi olarak Odeabank internet bankacılığı ihtiyaç kredisi başvurusu nasıl yapılır, nelere dikkat edilmelidir ve türevi konulara değinmek yararlı olacaktır.

Kimler Kredi Kullanabilir

İhtiyaç kredisi kullanacak kişilerin bankaların belirlediği bazı ortak kriterleri yerine getirmesi beklenmektedir. Bu kriterler:

 • 18 yaşından büyük olmak,
 • Yüksek kredi notuna sahip olmak veya yasal ya da idari takibe alınmamış olmak,
 • Kredi tahsisinden doğacak aylık taksit ödemelerini yapabilecek kadar yüksek gelire sahip olmak,
 • Geliri belgeleyebilmek ya da gelir sağlandığını çeşitli yöntemlerle ispat edebilmek,
 • SGK, KYK ya da vergi gibi borçlar bulundurmamak.

Odeabank İhtiyaç Kredisi Özellikleri

Odeabank aracılığıyla ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen tüketicilerin istifade etmesi gereken faiz oranı % 3,45’tir. Faize ek olarak toplam kredi tutarının % 0,5’i kadar finansman tahsis ücreti ve kredi toplam tutarıyla kredi kullanan kişinin yaşına bağlı olarak değişen miktarda hayat sigortası primi ödemesi yapılması gerekir. İhtiyaç kredisi başvurularının çoğunu internet bankacılığı uygulaması üzerinden kabul eden Odeabank, bu kapsamda en verimli iş süreçlerinden birisine sahip bankalar arasındadır. Çok kısa süre içerisinde değerlendirmesini yapıp, süreci noktalayan Odeabank, tüketici ihtiyaçlarının etkin şekilde giderilebilmesinde önemli rol oynamaktadır.

Odeabank İhtiyaç Kredisi Hesaplaması

Odeabank vade fark etmeksizin % 3,45 faiz oranıyla kredi tahsis etmektedir. Faize ek olarak finansman tahsis ücreti ve hayat sigortası primi ödemesi yapılacağı da unutulmamalıdır.

15 bin TL kredi çekilmesi halinde:

 • 12 ay vade için her ay 1611 TL, toplamda 19.414 TL,
 • 24 ay vade için her ay 998 TL, toplamda 24.029 TL,
 • 36 ay vade için her ay 809 TL, toplamda 29.193 TL ödeme yapılması gerekir.

İnternet Bankacılığı Üzerinden İhtiyaç Kredisi Başvurusu Yapma

İnternet bankacılığı üzerinden ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak isteyen tüketicilerin bunun için öncelikle parola belirlemesi gerekmektedir. Bankacılık uygulamasının kullanılabilmesi için gerekli olan bu parolayı bankanın çağrı merkeziyle iletişime geçerek rahatlıkla edinebilirsiniz. İnternet bankacılığı şifresi edinen tüketicilerin uygulamaya giriş yaptıktan sonra takip etmesi gereken adımlar şu şekildedir:

 • Krediler menüsü altında yer alan ihtiyaç kredisi bağlantısı takip edilir,
 • Hemen başvur denilerek ne kadar kredi talebinde bulunulacağı ve bu kredinin kaç ay vadeyle geri ödeneceği seçilir.
 • Örnek ödeme planı ekrana yansır, aylık taksit tutarıyla birlikte toplamda ne kadar ödeme yapılacağı görülür,
 • Ödeme planına onay verilir ve kredi başvurusu değerlendirilmek üzere bankaya iletilir ya da işlem iptal edilir.

Başvuru Ne Zaman Sonuçlanır?

İletilen kredi başvurularının çok büyük bir kısmı için aynı gün içerisinde değerlendirme yapılmakta ve sonuç müşteriyle paylaşılmaktadır. Yine de bazı durumlarda değerlendirme sürecinin uzaması mümkün olmaktadır, ancak en geç 1 iş günü içerisinde değerlendirme sonucunun paylaşılması beklenir. Eğer 1 iş günü içerisinde değerlendirme sonucu halen bildirilmediyse bankanın çağrı merkeziyle görüşüp kredi başvurusunun akıbeti sorgulanmalıdır.

Değerlendirme sonucunda olumlu yanıt alan tüketicilerin paraları anında tahsis edilmek üzere krediler sekmesine aktarılır. Tüketici krediyi kullanmak konusunda bir adım daha atmalı ve krediler sekmesine aktarılan parayı hesabına geçirmek için son onayı vermelidir. İnternet bankacılığı uygulaması üzerinden verilen bu onay sonrasında para hesaba aktarılacak ve kullanıma hazır hale gelecektir.

Olumsuz Sonuç Alınması

İletilen kredi başvurusu sonrasında olumsuz yanıt alınması da mümkündür. Sık karşılaşılan ret sebeplerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Yeterince yüksek kredi notuna sahip olmamak,
 • Yasal ya da idari takipte olmak,
 • Kredi tahsisinden doğan aylık taksit ödemelerinin gelir içerisinde önemli bir yer tutacak olması ya da bankanın aylık gelirin yeterince yüksek olmadığı kanısına varması,
 • Vergi, KYK ya da sigorta prim borcunun olması ve bu borca istinaden devam eden ödemelerin olması,
 • Banka teminat ya da kefil istediği halde bu isteğin yerine getirilememesi,
 • Daha önce herhangi bir bankaya gelir belgesi ibrazında bulunulamaması ya da ibraz edilen gelir belgesinin geçerliliğini yitirmesi.

Erken Ödeme İndirimi

BDDK mevzuatı gereğince tüketicilerin kredilerini erkenden kapatması ve ödeme planından cayması mümkündür. Hatta erken ödeme yaparak kalan tüm borcunu tek celsede ödemeye karar veren tüketiciler geriye kalan aylar için faiz ödemek zorunda da değildir. Bu kapsamda ne kadar indirim yapılacağı kalan aylarda faizin borç içerisinde ne kadar yer tuttuğuna bağlı olduğu diğer bir deyişle ciddi şekilde kişisel olduğu için bankanın çağrı merkezini arayarak hesaplama yapılmasını istemeniz gerekir. Talep eden tüketiciler kendi ödeme planını inceleyebilir ve bulunulan aydan sonra ne kadar ana para borcu kaldığına bakarak da yapması gereken ödemeyi hesaplayabilir.

odeabank kredi basvurusu

Kredi İptali

Tüketici Hakları Kanunu kapsamında talep eden tüketicilerin bankadan temin ettiği ihtiyaç kredisi ürününü iade etmesi de mümkündür. 14 günlük süreç içerisinde herhangi bir maliyete katlanmaksızın gerçekleştirilebilen iade sonrasında tüketiciler hiç kredi başvurusu yapmamış, hiç tahsis gerçekleşmemiş gibi hayatına devam eder ve bu süreç nedeniyle kredi notuna istinaden olumsuz bir durumla da karşılaşılmaz.

Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar konulu yazımızı da okuyabilir ve alternatif bankaların tekliflerine bakabilir, anında kredi başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.