İnternet Bankacılığı Bloke Kaldırma İşlemi Detaylı Tarif

İnternet bankacılığı uygulamasını kullanırken en sık yaşanan problemlerden birisi de şifrenin bloke olmasıdır. Birden fazla giriş denemesi yapılması ve bu denemelerin de asıl şifreden farklı bir parolayla yapılıyor olması anında uygulamanın blokelendirilmesiyle sonuçlanacaktır.

İnternet bankacılığı parolası bloke olan bir müşteri çeşitli yöntemlerle bu blokeyi kaldırmadan hesabına erişemez. Şifresini hatırlamayı başarsa dahi öncelikle şifrenin blokesini kaldırması ve ilgili hatalı denemelerin kendisi tarafından yapıldığını doğrulaması gereken tüketici adına internet bankacılığı bloke kaldırma işlemi ve çeşitli detaylara değinmek yararlı olacaktır.

İnternet Bankacılığına Neden Bloke Koyulur

İnternet bankacılığı uygulamasının iç faaliyetinin güvenliğini sağlamakla sorumlu olan banka tüketicilerin de mağdur olmaması adına çeşitli güvenlik önlemleri alır ve en bilindik şifre çalma yöntemlerinden birisi olarak rastgele giriş denemelerinin yapılması konusunda alınan önlem şifrenin blokelendirilmesidir. Bu kapsamda rastgele şifre denemeleri yaparak hesaba erişimin mümkün kılınmaması adına birden fazla şüpheli deneme yapılması durumunda ilgili tüketicinin internet bankacılığı hizmet kanalına bloke koyan banka bu sayede yapılacak daha sonraki denemeleri doğrudan reddeder ve ilgili denemelerin hatalı olarak yapıldığını, bu nedenle hizmet kanalına bloke konduğunu tüketiciye bildiren bir mesaj gönderir.

Tüketicinin bu bildirim sonrasında yapması gereken şey internet bankacılığı, mobil bankacılık ya da çağrı merkezi gibi hizmet kanalları üzerinden internet bankacılığı blokesini kaldırmaktır.

SMS Gelmiyor

Şifre blokesinin en önemli nedenlerinden birisi olarak bankanın gönderdiği mesajların cep telefonuna gelmemesi kolaylıkla çözülebilir. Eğer banka tarafından iletilen güvenlik kodu ya da uyarı mesajları cep telefonunuza ulaşmıyorsa SİM blokenizin olması kuvvetle muhtemeldir.

Akıllı telefonun otomatik olarak güncellenmesi, izinlerine ilişkin beklenmedik bir değişiklik yapılması ya da SİM kartın çıkarılıp yeniden takılması gibi durumlarda telefona yüklü mobil bankacılık uygulaması telefonun farklı kişilerin eline geçmiş olabileceği riskiyle otomatik olarak SIM blokesi koyar ve bankanın gönderdiği önemli mesajların telefonu elinde bulunduran kişiye ulaşmasını engeller.

Eğer böyle bir durum söz konusuysa bankanın çağrı merkezi üzerinden SIM blokenizi saniyeler içerisinde kaldırabilirsiniz. SIM blokenizi ATM ya da kredi kartı veya müşteri temsilcisine bağlanıp kimliğinize ilişkin çeşitli güvenlik teyitlerini vererek kaldırabilirsiniz.

İnternet Bankacılığı Şifre Blokesi Nasıl Kaldırılır

Her banka internet bankacılığı şifre blokesinin kaldırılması için birbirinden farklı bir iş akışı geliştirmiş olsa, farklı bilgileri talep etse de genel itibariyle şifre blokesinin kaldırılması için takip edilmesi gereken adımlar birbirine benzer.

Bu kapsamda tüketicilerin öncelikle internet bankacılığı uygulamasına giriş yaptığı ekranda şifre bloke kaldırma bağlantısını araması gerekir. Eğer bu tarz bir bağlantı görülemediyse şifremi bilmiyorum ya da şifremi unuttum bağlantısına tıklanmalıdır. Bunun yapılmasıyla açılan sayfada tüketicinin cep telefonu numarası, hesabına tanımlı bir kartın numarası, kimliğine ilişkin çeşitli bilgileri paylaşması gerekir.

Bu bilgilerin paylaşılmasının ardından hesaba tanımlı cep telefonu numarasına bir doğrulama kodu gönderilecek ve doğrulamanın yapılmasının ardından blokenin kaldırıldığı bildirilecektir. Eğer blokenin kaldırılması yeterli değilse yine işlemin bu adımında yeni bir şifrenin belirlenebileceğiyle ilgili bilgi verilecek ve yeni şifre al bağlantısı üzerinden yeni bir internet bankacılığı şifresinin belirlenebilmesi mümkün kılınacaktır.

İnternet ya da mobil bankacılık uygulaması üzerinden şifre kaldırılabiliyor olsa da tüketicilerin istifade edebileceği hizmet kanallarından birisi de çağrı merkezidir.

Bankasının çağrı merkezini arayan tüketiciler şifre menüsünün altında yer alan internet bankacılığı şifre bloke kaldırma işlemi menüsüne bağlandıktan sonra ATM ya da kredi kartına ilişkin bazı bilgileri paylaşarak internet bankacılığı şifresinin blokesini kaldırabilir. Bazı bankalar ATM ya da kredi kartı sahibi olmayan tüketicilerin internet bankacılığı uygulaması şifresinin blokesini kaldırmak için müşteri temsilcisi üzerinden doğrudan hizmet de verebilmektedir.

Dolayısıyla eğer bu işlemleri yapamazsanız bir müşteri temsilcisine bağlanabilir, işlem adımlarını yerine getiremediğinizi söyleyebilir ve birebir yardımcı olmasını isteyebilirsiniz, bu sayede telefonu kapatmadan ya da menüye aktarılmadan internet bankacılığı uygulamanızın blokesini kaldırabilirsiniz.

Halkbank İnternet Bankacılığı Şifre Blokesi Kaldırma

Halkbank müşterileri internet bankacılığı uygulamasının blokesini kaldırmak için internet bankacılığı uygulaması ya da çağrı merkezinden yararlanabilir.

Eğer internet bankacılığı uygulaması üzerinden bloke kaldırılacaksa hesaba giriş yapılan ekranın altındaki Parolamı Bilmiyorum/Blokeli bağlantısına tıklanmalıdır.

Açılacak sayfada hesaba kartla giriş yapılması istenecektir. Kredi kartı, Bank24 kartı, Bank24 jet kartı ile hesabına giriş yapabilen tüketiciler ilk adımda kart bilgilerini, ikinci adımda bu kartın şifresini, üçüncü adımda hesabına tanımlı olan cep telefonu numarasına gönderilen doğrulama SMS’ini, dördüncü adımda yeni parolasını belirleyip blokesini kaldırabilmektedir.

Çağrı merkezi üzerinden şifre blokesini kaldırmak isteyen tüketicilerin tek yapması gereken ATM ya da kredi kartını yanına alarak 444 0 400 ya da 0850 222 0 400 numaralı çağrı merkezini aramaktır. Şifre işlemleri menüsüne bağlandıktan sonra internet bankacılığı şifre bloke kaldırma alt menüsünden ilgili hizmet kanalının blokesi kaldırılabilir.

Vakıfbank İnternet Bankacılığı Şifre Blokesi Kaldırma

Vakıfbank müşterileri internet bankacılığı uygulaması şifresine bloke konulması halinde çağrı merkezi ya da Vakıfbank internet bankacılığı veya mobil bankacılık uygulaması yardımıyla şifre blokesini kaldırabilir.

İnternet veya mobil bankacılık uygulaması yardımıyla blokesini kaldırmak isteyen tüketiciler öncelikle hesabına erişeceği sayfada görünen şifre al bağlantısına tıklamalıdır. Açılan sayfada internet bankacılığı için şifre alma, bloke kaldırma işlemlerini yapmak istiyorum seçeneğini seçen tüketiciler bir sonraki adımda internet bankacılığı şifremi biliyorum, yalnızca blokemi kaldırmak istiyorum veya internet bankacılığı blokemi kaldırıp aynı zamanda yeni şifre almak istiyorum seçeneklerinden birisini seçerek devam tuşuna basmalıdır.

Bir sonraki adımda bloke kaldırma işlemini bankomat kartı ya da kredi kartından hangisiyle yapmak istediğinizi seçmeniz gerekir. Bu seçimi yaptıktan sonra ilgili kart numarası, son kullanma tarihi, güvenlik kodu ve kart şifresini yazarak devam tuşuna basabilirsiniz. 3’üncü adımda cep telefonunuza güvenlik kodu iletilecek ve bu kodun doğrulanmasını takiben blokenizi kaldırıp yeni bir internet bankacılığı parolası belirleyebilecek ya da seçiminize göre eski şifrenizi kullanmaya devam edebileceksiniz.

Çağrı merkezi üzerinden şifre blokesini kaldırmak isteyen tüketicilerin 0850 222 07 24 veya 444 0 724 numaralı hatlardan herhangi birisini arayarak Şifre işlemleri menüsünün altında yer alan internet bankacılığı şifre bloke kaldırma işlemi menüsüne bağlanması yeterlidir. ATM ya da kredi kartına ilişkin bazı tuşlamaları yaptıktan sonra blokenizi kaldırabileceksiniz.

Ziraat Bankası Şifre Bloke Kaldırma

İnternet bankacılığı blokesini kaldırmak isteyen Ziraat Bankası müşterileri hesaplarına giriş yaptıkları sayfada görünen şifremi unuttum bağlantısına tıklayarak yeni bir şifre belirlemelidir. Yeni bir şifre belirlendiğinde bloke de otomatik olarak kaldırılacaktır.

İlgili bağlantıya tıklayan tüketiciler açılan sayfada TC kimlik numaralarını ve hesabına tanımlı cep telefonu numarasını paylaşarak giriş butonuna tıklamalıdır. Açılacak sayfada gerekli bilgileri doldurduktan sonra cep telefonuna iletilen güvenlik kodunu doğrulayabilir ve hesabınızın blokesini kaldırıp yeni bir internet bankacılığı şifresi belirleyebilirsiniz.

Bloke kaldırma işlemini internet bankacılığı ya da mobil bankacılık uygulaması üzerinden yapmak istemeyen Ziraat Bankası müşterileri 444 00 00 ya da 0850 220 00 00 numaralı hatlardan herhangi birisini aradıktan sonra şifre işlemleri menüsünün altında yer alan internet bankacılığı şifre belirleme ya da şifre bloke kaldırma alt menülerinden herhangi birisine bağlanarak blokesini kaldırıp yeni bir internet bankacılığı şifresi belirleyebilir.

Çağrı merkezi üzerinden belirlenecek şifre sadece rakamlardan oluşacağı için tek kullanımlıktır. Bu şifreyle hesaba giriş yapıldığında yeni, içerisinde harflerin de yer aldığı kalıcı bir şifre belirlenmesi mümkün olacaktır.

TEB Şifre Bloke Kaldırma

İnternet bankacılığı şifre blokesini kaldırmak isteyen TEB müşterileri internet bankacılığı uygulaması, mobil bankacılık uygulaması ya da çağrı merkezinden yararlanabilir.

İnternet bankacılığı ya da mobil bankacılık üzerinden blokesini kaldırmaya karar veren tüketiciler hesaplarına giriş yaptığı sayfada görünen anında parola bağlantısına tıklamalıdır. Açılan sayfada ATM ya da kredi kartından hangisiyle blokenin kaldırılacağı belirlenmelidir. Bu seçimin yapılması sonrasında işlemin ikinci adımında ilgili karta istinaden gerekli kart numarası, CVV kodu, son kullanma tarihi ve şifre gibi bilgilerin paylaşılması gerekecektir.

Üçüncü adımda nüfus cüzdanına istinaden çeşitli bilgileri doğrulayan tüketiciler dördüncü adımda hesabına tanımlı cep telefonu numarasına iletilen güvenlik kodunu doğrulayıp, beşinci adımda blokesini kaldırabilir ve yeni bir internet bankacılığı şifresi belirleyebilir.

Bunu çağrı merkezi üzerinden yapmak isteyen tüketicilerin tek yapması gereken ATM ya da kredi kartı ve nüfus cüzdanını yanına alarak 444 0 666 ya da 0850 200 06 66 numaralarından herhangi birisini aramak ve şifre işlemleri menüsünün altında yer alan internet bankacılığı şifre yenileme ya da bloke kaldırma alt menüsünden gerekli bilgileri paylaştıktan sonra hesabına erişeceği tek kullanımlık parolayı belirlemektir. Bu parola sadece rakamlardan oluştuğu için internet bankacılığına giriş yapıldığı anda içerisinde harflerin de yer aldığı en az 8 haneli kalıcı şifrenin belirlenmesi istenecektir.

Albaraka Türk Katılım Bankası Şifre Bloke Kaldırma

Albaraka Türk Katılım Bankası müşterileri internet bankacılığı şifresi bloke olduğunda yeni bir şifre belirlemek durumundadır. Bunun için internet ya da mobil bankacılık uygulaması veya çağrı merkezi hizmet kanallarından yararlanılabilir.

İnternet bankacılığı ya da mobil bankacılık uygulaması üzerinden bloke kaldıracak tüketiciler hesaplarına erişecekleri ekranda görünen şifremi unuttum bağlantısına tıklamalıdır. Açılan sayfada sahip olunan herhangi bir Albaraka Türk ATM ya da kredi kartının numarası, şifresi ve vadesinin yazılıp devam butonunun tıklanması gerekir.

Devam butonuna tıklandıktan sonra kişisel bazı bilgileri de paylaşmalı, cep telefonu numarasına iletilen güvenlik kodunu doğrulamalısınız. Bu doğrulamanın ardından yeni bir internet bankacılığı parolası belirleyerek hesabınıza erişebilirsiniz.

Bloke kaldırma işlemini çağrı merkezi üzerinden yapmak isteyen kişilerin öncelikle 444 5 666 ya da 0850 222 5 666 numaralarından herhangi birisini araması gerekir. Şifre işlemleri menüsünün altında yer alan internet bankacılığı şifre işlemleri alt menüsüne bağlanılması halinde ATM ya da kredi kartı ve nüfus cüzdanı yardımıyla telefonun tuşlarına basarak yeni bir internet bankacılığı parolası belirleyebilirsiniz. Bu şifre sadece rakamlardan oluşacağı için tek kullanımlık olacaktır ve internet bankacılığı uygulamasına ilk giriş yapıldığında içerisinde harflerin de yer aldığı kalıcı parolanın belirlenmesi mümkün olacaktır.

internet bankaciligi bloke kaldirma nasil yapilir
internet bankaciligi bloke kaldirma nereden yapilir

Denizbank Şifre Bloke Kaldırma

İnternet bankacılığı ya da mobil bankacılık parolasını blokelendiren Denizbank müşterilerinin bu blokeyi kaldırmak için yine internet bankacılığı ya da mobil bankacılık veya çağrı merkezi gibi hizmet kanallarından yararlanması mümkün olur.

İnternet bankacılığı uygulaması ya da mobil bankacılık aplikasyonu üzerinden şifre blokesini kaldırmak isteyen tüketicilerin tek yapması gereken 48 saat beklemek ya da ATM veya kredi kartıyla hesabına giriş yaparak blokesini kaldırmaktır.

ATM ya da kredi kartıyla giriş yapmaktansa yeni bir şifre belirleyerek de bloke kaldırılabilir. Bunun için yapılması gereken tek şey şifremi unuttum deyip gerekli bilgileri bankayla paylaştıktan sonra internet sitesi üzerinden yeni bir şifre belirlemektir.

Blokeyi çağrı merkezi üzerinden kaldırmak isteyen tüketicilerin 444 0 800 ya da 0850 222 0 800 numalarından herhangi birisini araması ve şifre işlemleri menüsünün altında yer alan internet bankacılığı şifre işlemleri alt menüsüne bağlanması yeterli olacaktır.

Yapı Kredi Şifre Bloke Kaldırma

İnternet bankacılığı parolasını blokelendiren Yapı Kredi müşterilerinin internet bankacılığı, mobil bankacılık uygulaması ya da çağrı merkezi üzerinden blokesini kaldırması mümkündür.

Blokeyi kaldırmak için internet bankacılığı ya da mobil bankacılık uygulamasını kullanmak isteyen tüketicilerin hesabına giriş yaptığı sayfada görünen şifre al/şifremi unuttum bağlantısına tıklaması gerekir. Şifre işlemleri menüsüne giriş yaptıktan sonra TC kimlik numarası, müşteri numarası, hesaba ve kişiye ilişkin çeşitli bilgileri paylaşıp ATM ya da kredi kartıyla ilgili istenenleri yerine getirdikten sonra şifre blokesi kaldırılarak eski şifre kullanılabilir ya da yeni bir internet bankacılığı şifresi belirlenebilir.

Bu işlemleri çağrı merkezi üzerinden yapmak isteyen tüketicilerin tek yapması gereken 444 0 724 ya da 0850 222 07 24 numaralı hatlardan herhangi birisini aramak ve şifre işlemleri menüsü altında yer alan internet bankacılığı şifre işlemleri alt menüsüne bağlanmaktır. Bu menüye bağlanıldığında ATM, kredi kartı, nüfus cüzdanına ilişkin çeşitli bilgilerin doğrulanması istenecek ve daha sonra da sadece rakamlardan oluşan tek kullanımlık şifre edinilebilecektir. Tek kullanımlık şifrenin edinilmesinin ardından internet bankacılığına yapılacak ilk girişte içerisinde harflerin de yer aldığı kalıcı internet bankacılığı şifresi belirlenebilir.

Kuveyt Türk Şifre Bloke Kaldırma

İnternet bankacılığı şifresi bloke olan Kuveyt Türk müşterilerinin istifade edebileceği hizmet kanalları internet bankacılığı uygulaması, mobil bankacılık uygulaması, çağrı merkezi ya da şubelerdir.

İnternet ya da mobil bankacılık uygulaması üzerinden şifre blokesini kaldırmak isteyen tüketiciler hesaplarına giriş yaptığı sayfada açılan Şifremi Unuttum/Bloke Ettim bağlantısına tıklamalıdır.

Açılan sayfada müşteri numarası, isim soyisim, TC kimlik numarası, doğum tarihi bilgileri girilmeli ve devam tuşuna basılmalıdır. Bunun yapılmasının ardından hesaba tanımlı cep telefonu numarasına doğrulama SMS’i gönderilecek ve giriş butonuna basılması gerekecektir.

Bunu da yaptıktan sonra ATM ya da kredi kartı veya nüfus cüzdanına ilişkin çeşitli doğrulamaları yapıp yeni bir internet bankacılığı parolası belirlemek ya da eski parolanın blokesini kaldırıp kullanmaya devam etmek mümkün olacaktır.

Eğer yukarıdaki hizmet kanalı sizin için uygun değilse 444 0 123 veya 0850 251 0 123 numaralı çağrı merkezini arayıp şifre işlemleri menüsünün altında yer alan internet bankacılığı şifre işlemleri alt menüsüne girebilir ve blokenizi kaldırabilirsiniz. Blokenizi kaldırmak için ATM ya da kredi kartınıza ve nüfus cüzdanınıza ilişkin bazı bilgileri doğrulamanız istenecektir eğer kart kullanmıyorsanız müşteri temsilcisine bağlanmak için bekleyebilirsiniz.

Türkiye Finans Şifre Bloke Kaldırma

İnternet ya da mobil bankacılık uygulamasını kullandığı şifre bloke olan Türkiye Finans müşterileri yeni bir şifre belirlemek için yine internet bankacılığı ya da mobil bankacılık uygulamasını veya çağrı merkezini kullanabilir.

İnternet ya da mobil bankacılık uygulaması üzerinden yeni şifreyi belirleyebilmek için hesaba giriş yapılan sayfada görünen şifremi unuttum bağlantısına tıklanmalıdır.

Açılacak anında şifre sayfasında müşteri numarası ya da TC kimlik numarası, sahip olunan bir kartın 16 haneli numarasının son 4’ü ve son kullanım tarihi yazılarak devam denilebilir.

İşlemin ikinci adımında cep telefonu numarasına gönderilen güvenlik kodunun doğrulanması istenecek, üçüncü adımda ise hesap sahipliğini doğrulayabilmek için yalnızca hesap sahibinin bilebileceği bazı bilgiler sorulacaktır. Bu 3 adımın da tamamlanması sonrasında 4’üncü adımda yeni bir internet bankacılığı parolası belirleyip hesabınıza erişmeniz mümkün olacaktır.

Bu işlemleri çağrı merkezi üzerinden yapmak isteyen tüketiciler 444 2 444 ya da 0850 222 22 44 numaralı hatlardan birisini arayıp şifre işlemleri menüsü altında yer alan internet bankacılığı şifre işlemleri alt menüsüne bağlanarak ATM ya da kredi kartıyla yeni bir internet bankacılığı parolası edinebilir. Tek kullanımlık sadece rakamdan oluşan bu şifreyle hesaba giriş yapıldığında içerisinde harflerin de yer aldığı kalıcı parola belirlenebilecektir.

İş Bankası Şifre Bloke Kaldırma

İnternet bankacılığı ya da mobil bankacılık parolası bloke olan İş Bankası müşterileri yine internet bankacılığı ya da mobil bankacılık veya çağrı merkezi üzerinden blokesini kaldırıp yeni bir şifre belirleyebilir.

İnternetten bloke kaldırmak isteyen tüketiciler hesaplarına giriş yaptığı sayfada görünen anında şifre bağlantısına tıklamalıdır. Açılan sayfada müşteri numarası ya da TC kimlik numarası, hesaba tanımlı cep telefonu numarası ve doğrulama kodunu yazdıktan sonra devam butonuna tıklanmalıdır.

İşlemin bir sonraki adımında cep telefonuna gönderilen güvenlik kodunun doğrulanması istenecek, kimlik bilgilerini de teyit ederek hesap şifresi değiştirilebilecektir.

Enpara Şifre Bloke Kaldırma

QNB Finansbank’ın dijital bankacılık uygulaması Enpara hesabına giriş yaparken şifresini bloke eden tüketicilerin internet bankacılığı şifresi, mobil bankacılık uygulaması ya da çağrı merkezi üzerinden yeni bir şifre belirlemesi mümkündür.

İnternetten bloke kaldırmak isteyen tüketiciler hesaplarına giriş yaptıkları ekranda görünen bilgilerimi hatırlamıyorum bağlantısına tıklamalıdır. Açılacak sayfada müşteri numarası ya da TC kimlik numarası, cep telefonu numarası ve güvenlik kodu gibi bilgiler istenecek daha sonra giriş butonuna basılması gerekecektir.

Bu bilgileri paylaşıp giriş butonuna bastıktan sonra cep telefonuna iletilen güvenlik kodunun doğrulanması şarttır. Doğrulamayı yaptıktan sonra Enpara hesabına tanımlı kart ve nüfus cüzdanıyla ilgili çeşitli bilgilerin de teyit edilmesi gerekir. Bunların yapılmasının ardından dördüncü adımda yeni bir internet bankacılığı parolası belirlenebilecektir.

Eğer internetten şifre blokesi kaldırmak ya da yeni bir şifre edinmek konusunda sorun yaşarsanız 0850 222 36 63 numaralı Enpara çağrı merkezini arayabilirsiniz. Şifre işlemleri menüsü altında yer alan internet bankacılığı şifre işlemleri alt menüsüne giriş yapılması halinde bloke kaldırılarak yeni bir internet bankacılığı şifresi edinilebilecektir.

Belirlenecek yeni şifre sadece rakamlardan oluşacağı için tek kullanımlık bu şifreyle hesaba giriş yapıldığında içerisinde harflerin de yer aldığı kalıcı şifrenin belirlenmesi mümkün olacaktır.

Ayrıca Bireysel ve Kurumsal İnternet Bankacılığı Arasındaki Fark Nelerdir? Hakkında yazımıza https://internetbankaciligi.tv/bireysel-ve-kurumsal-internet-bankaciligi-arasindaki-farklar-nelerdir/ içerisinden kısa sürede bakabilirsiniz.