ING Bank Kullanıcı Kodu Nedir ve Ne İşe Yarar

İnternet bankacılığı ve mobil bankacılık hizmet kanallarında yaptığı sürekli güncellemelerle süreci müşterileri için her geçen gün daha basit hale getirmeyi amaçlayan ING Bank, bu uygulamaların güvenliğini sağlamak adına cep şifre, internet bankacılığı şifresi ve kullanıcı kodu gibi çeşitli prosedürleri hayata geçirmiştir. Bu kapsamda henüz müşteri olanlar ya da internet bankacılığı uygulamasını yeni kullanacakların çeşitli kafa karışıklıklarıyla karşılaşması mümkündür. Dolayısıyla ING Bank kullanıcı kodu nedir, ne işe yarar ve türevi konulara değinmek bilinmesi gerekenleri aktarmak yararlı olacaktır.

ING Bank Kullanıcı Kodu Nedir?

Müşterilerin internet bankacılığı ya da mobil bankacılık uygulamasına giriş yapmak için bilmesi gereken kullanıcı kodu, müşteri özelinde tanımlanan bir kimliktir. Bu kimlik TC kimlik numarasından farklıdır, çünkü bir kişinin TC numarasını birden fazla kişi bilebilir, ancak internet bankacılığı uygulaması özelinde oluşturulan kullanıcı kodunun sadece müşteri tarafından bilinmesi sağlanır. Bu açıdan kullanıcı kodunu internet bankacılığı uygulaması özelinde oluşturulan spesifik bir kimlik olarak tanımlamak mümkündür.

Kullanıcı kodu banka tarafından otomatik olarak oluşturulur ve değiştirilmesi mümkün değildir. ING Bank, mevduat hesabı açılışı sırasında her müşteriye otomatik olarak bir kullanıcı kodu oluşturur ve bunu müşteriye belirtir. Müşterinin çeşitli durumlarda kullanıcı kodunun yer aldığı belgeyi incelememesi ya da buna dikkat etmemesi mümkündür, bu açıdan kullanıcı kodunun daha sonradan öğrenilebilmesi için de çeşitli hizmet kanallarından yardım alınabilir.

Kullanıcı Kodu Nasıl Öğrenilir?

Kullanıcı kodunuzu henüz hiç almadıysanız, size teslim edilmediyse şubeye gitmeniz gerekmektedir. Eğer şubeye gitmek istemiyorsanız ve ATM ya da kredi kartınız varsa ING Bank internet bankacılığı uygulaması üzerinden, kartınız yoksa 0850 222 0 600 numaralı ING Bank çağrı merkezi üzerinden kullanıcı kodunuzu öğrenebilirsiniz.

ATM veya Kredi Kartıyla Kullanıcı Kodu Öğrenme

Kullanıcı kodunuzu öğrenmek için öncelikle ING Bank’ın internet sitesindeki internet bankacılığı uygulaması bağlantısına tıklamanız ve internet bankacılığı uygulaması giriş sayfasına erişmeniz gerekmektedir. Bu sayfaya eriştikten sonra giriş butonunun hemen altında yardım istiyorum bağlantısını göreceksiniz, bu bağlantıya tıklayın.

Karşınıza çıkan sayfada Kullanıcı kodumu bilmiyorum seçeneğini seçtikten sonra ING Kredi Kartım / Nakit Kart’ım var seçeneğini seçmeniz gerekiyor. Bu seçeneğe tıkladıktan sonra otomatik olarak kullanıcı kodunuzu alabileceğiniz araca yönleneceksiniz.

Kullanıcı kodunuzu öğrenmenin ilk adımında hangi kartınızla işlem yapmak istiyorsanız bu kartınızın ilk 6 ve son 4 rakamı, hesap sahibinin cep telefonu numarası sorulur, gerekli bilgileri girdikten sonra ileri butonuna basmanız halinde cep telefonunuza gelen SMS’in içerisindeki güvenlik kodunu doğrulamanız istenir.

Bu doğrulamayı yaptıktan sonra işlemin üçüncü adımında kullanıcı kodunuz size teslim edilir.

ing bank kullanici kodu nedir
ing bank kullanici kodu ne ise yarar

Kartsız Kullancı Kodu Öğrenme

Eğer ATM ya da kredi kartınız yoksa kullanıcı kodunuzu öğrenmek için öncelikle 0850 222 0 600 numaralı çağrı merkezini aramanız istenir. ING Bank çağrı merkezini aradıktan sonra 4 tuşuna basarak doğrudan kullanıcı kodu öğrenme servisine bağlanabilisiniz.

Bu menüye bağlandığınızda ilk adımda TC kimlik numaranız sorulur ve işlemin ilerleyen adımlarında hesap sahibi olduğunuzu doğrulamak için çeşitli güvenlik sorularını telefonunuzun rakamları yardımıyla tuşlamanız istenir. Gerekli tuşlamaları yaptıktan sonra kullanıcı kodunuz sesli yanıt sistemi üzerinden belirtilir ya da cep telefonunuza SMS olarak gönderilir.

Kullanıcı Kodu Ne İşe Yarar

Kullanıcı kodu hesabın güvenliğini sağlamaya yönelik önemli bir kimliktir. İnternet bankacılığı ya da mobil bankacılık uygulamasına giriş yaparken TC kimlik numarasını kullanmak istemeyen kullanıcılar bunun yerine kullanıcı kodunu kullanabilir. Talep eden müşterilerin sadece kullanıcı koduyla girişi aktif hale getirmesi de mümkündür ki günümüzde TC kimlik numarasının birçok yerde paylaşılması gerekliliği olduğu düşünüldüğünde bunun önemli bir güvenlik önlemi olduğu rahatlıkla anlaşılabilir. Kullanıcı koduyla ilgili yaşadığınız problemlerde en yakın ING Bank şubesine başvurabilir ya da 0850 222 0 600 numaralı çağrı merkezinden yardım isteyebilirsiniz.

Anadolubank İnternet Bankacılığından Havale bilgileri ile ilgili tüm detaylara https://internetbankaciligi.tv/anadolu-internet-bankaciligindan-havale-eft-ile-para-transferi/ içerisinden bakabilirsiniz.