ING Bank 20 Bin TL Online İhtiyaç Kredisi Başvurusu

Gelişen teknolojinin hayatımıza kattığı yeniliklerden birisi de bankacılık faaliyetini dijital hale getiren internet bankacılığı uygulamalarıdır. Kısa süre içerisinde neredeyse her türlü temel bankacılık işleminin yapılmasına imkan veren internet bankacılığı uygulaması sayesinde ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi ya da konut kredisi gibi ürünlere talepte bulunmak ve iş süreçlerinin çok daha kısa süre içerisinde basit şekilde sonlandırmak mümkündür.

İnternet bankacılığı uygulaması yardımıyla tüketicilerin ihtiyaç kredisi kullanmasını mümkün kılan bankalardan birisi olarak ING Bank internet bankacılığı ihtiyaç kredisi başvurusu nasıl yapılır, nelere dikkat edilir ve türevi konulara dikkat edilmesi yararlı olacaktır.

Kimler Kredi Çekebilir?

Kredi tahsisinde başvuru yapan kişilerde aranan bazı kriterler vardır. Bu kriterlerin yerine getirilmesi tüketicilerin kesinkez kredi kullanabileceği anlamına gelmese de genel itibariyle bu şartların sağlanması tahsis ihtimalini ciddi şekilde arttırmaktadır:

 • 18 yaşından büyük olmak,
 • En az 3 aydır aktif, toplamda 6 ay SGK’lı olmak,
 • Düzenli gelir sahibi olmak ve geliri belgeleyebilmek,
 • Yeterli kredi notuna sahip olmak ya da idari takip veya yasal takipte olmamak,

Bu şartlar genel itibariyle sağlanması beklenen şartlar olsa da internet bankacılığı uygulaması üzerinden yapılan kredi başvurularında belge ibrazı yapılamadığı için genel itibariyle kredi notu ve belgelenebilir gelir düzeyi kredi başvuru sonucunun ne olacağıyla ilgili önemli faktörler olacaktır. Dolayısıyla her şart sağlanıyor gibi görünse de bu iki faktörden herhangi birisindeki olumsuzluk kredi çekilmesinin önünde ciddi bir engel olabilir.

ING Bank İhtiyaç Kredisi Özellikleri

ING Bank kredi notuna göre faiz oranı prensibini benimseyen bankalardandır. Bu kaspamda kredi notu yüksek tüketiciler daha düşük faiz oranlarıyla 36 aya varan vadeli kredi çekebilirken, kredi notu düşük olan tüketiciler daha yüksek faiz oranıyla kredi çekebilmektedir. Kredi notu yüksek tüketiciler için ciddi bir avantaj olan ING Bank ihtiyaç kredisi, kredi notu düşük olan tüketiciler için de piyasa ortalaması civarında faiz teklif etmektedir.

Kredi Hesaplaması

ING Bank ihtiyaç kredisi kapsamında kredi notuna göre faiz oranı belirlenmektedir, en yüksek kredi notuna sahip tüketiciler % 2.59, en düşük kredi notuna sahip tüketiciler % 2,79 ile kredi çekebilir. Aşağıda en yüksek maliyetli kredinin ne olacağını göstermek daha mantıklı olacağı için hesaplama % 2,79’la yapılmıştır. Ayrıca kredi toplam miktarının % 0,5’i kadar finansman tahsis ücreti ve kredinin toplam tutarıyla, kişinin yaşına bağlı olarak değişen hayat sigortası priminin yatırılması gerekmektedir.

 • 12 ay vade için her ay 2051 TL, toplamda 24.718 TL,
 • 24 ay vade için her ay 1261 TL, toplamda 29.520 TL,
 • 36 ay vade için her ay 964 TL, toplamda 34.817 TL ödeme yapılması gerekir.

İnternetten İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi başvurusu yapmak için internet bankacılığı uygulamasını kullanmak isteyen tüketicilerin öncelikle internet bankacılığı şifresi alması gerekmektedir. Bu şifreyi henüz edinmediyseniz bankanın çağrı merkeziyle iletişime geçerek ATM kartı, kredi kartı ya da cep telefonuna ilişkin çeşitli güvenlik teyitlerini verip şifre tanımlamasını yapabilir, internet bankacılığı uygulamasını kullanmaya başlayabilirsiniz. İnternet bankacılığına giriş yaptıktan sonra takip edilmesi gereken adımları şu şekilde sıralamak mümkündür:

 1. Krediler > Kredilerim > e-Kredi Başvuru adımları takip edilir,
 2. Ne kadar kredi çekileceği ve bu kredinin kaç ay vadeyle geri ödeneceği belirlenir,
 3. Tercihlere göre örnek bir ödeme planı oluşturulur ve ekrana yansıtılır,
 4. Örnek ödeme planı incelendikten sonra onay verilir ve başvuru değerlendirme için bankaya iletilir ya da işlem iptal edilir.

Kredi Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

İletilen kredi başvurularının çoğu aynı gün içerisinde değerlendirilip yanıtlanmaktadır, ancak bazı durumlarda bu sürecin 1 iş günü kadar uzaması da mümkündür. Dolayısıyla aradan 1 iş günü geçmesine rağmen değerlendirme sonucunu öğrenemediyseniz çağrı merkeziyle iletişime geçerek kredi başvurunuzun akıbetini sorgulayabilirsiniz.

Sonuçlanan kredi başvurusu sonrasında kredi, tahsis edilmek üzere tanımlanır. Bu tanımlama sonrasında müşterilerin internet bankacılığı uygulamasına girip Krediler > Kredilerim adımı takip edilmeli kredi tahsisine onay verilmelidir.

Başvuru Neden Olumsuz Yanıtlanır?

İletilen kredi başvurusunun olumsuz yanıtlanmasının birden fazla sebebi olabilir ya da tek bir faktör başlı başına belirleyici olabilir, ancak en sık karşılaşılan ret sebeplerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Kredi notunun yeterince yüksek olmaması, yasal veya idari takip aşamasında olunması,
 • Yeterince yüksek bir gelire sahip olunmaması veya talep edilen krediden doğan aylık taksitlerin gelir içerisinde fazla yer tutuyor olması,
 • KYK, SGK ya da çeşitli vergi borçlarının olması,
 • Banka talep ettiği halde teminat ya da kefil gösterilememesi.
ing bank kredi basvurusu

Erken Ödeme İndirimi

BDDK mevzuatı gereğince tüketicilerin tahsis edilen krediler için kalan tüm borcunu tek seferde ödeyip, indirimden yararlanma hakkı vardır. Kredi toplam tutarı üzerinden yapılan bu indirim bulunulan aydan sonraki aylarda yapılacak faiz ödemelerinin kredi toplam borç tutarı içerisinden çıkarılması ve sadece ana para borcu kadar ödeme yapılması anlamına gelir. Kalan aylar için ne kadar ana para borcunuzun olduğunu öğrenmek diğer bir deyişle ne kadar indirimden yararlanacağınızı görmek için ödeme planınızı inceleyebilir ya da çağrı merkeziyle iletişime geçebilirsiniz.

Kredi İptal İşlemleri

Tüketici Hakları Kanunu uyarınca tüketiciler talep etmesi halinde hesabına tahsis edilen krediyi 14 gün içerisinde hiçbir maliyete katlanmadan aynen bankaya iade edebilir. Bunun için yapılması gereken tek şey banka şubesine giderek ya da çağrı merkezi aracılığıyla talep formu doldurmaktır.

Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar konulu yazımızı da okuyabilir ve alternatif bankaların tekliflerine bakabilir, anında kredi başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.