Abank İnternet Bankacılığı Şifresi Nasıl Değiştirilir

İnternet bankacılığı uygulamalarının her geçen gün daha fazla kullanılması ve tüketicilerin temel bankacılık işlemlerini internet üzerinden şubeye gitmeye gerek kalmadan halletmek istemesi bankalar için iş süreçlerinin baştan aşağıya değiştirilmesi anlamına gelmektedir. Bu kapsamda internet bankacılığı uygulamalarının kullanımını teşvik eden bankalar uygulamaya girişte yaşanan sorunlar için de mümkün olduğunca şubeye gitmeden çözüm bulmaya gayret etmektedir. Bu doğrultuda internet bankacılığı şifresini unutanlar ya da değiştirmek isteyenler için Abank internet bankacılığı şifre değiştirme işlemi ve süreçle ilgili bilinmesi gereken detaylara değinmek yararlı olacaktır.

İnternet Bankacılığı Şifresi Nasıl Değiştirilir?

İnternet bankacılığı ya da mobil bankacılık uygulamasına giriş yaparken kullandığı şifreyi değiştirmek isteyen tüketicilerin istifade edebileceği hizmet kanalları internet bankacılığı uygulaması, çağrı merkezi ve banka şubeleridir. Abank müşterilerinin bu hizmet kanalları üzerinden nasıl şifre değiştirebileceğine değinmeden önce yeni şifrenin nasıl olması gerektiğine değinmek yararlı olacaktır.

Yeni Şifre Nasıl Olmalı

Bankalar internet bankacılığı uygulamasının güvenliğini sağlar, ancak şifrenin güvenliğini sağlamak her zaman için tüketicinin sorumluluğundadır. Bu kapsamda kolay tahmin edilemeyecek karışık bir şifre belirlenmesi yararlı olacaktır. Yeni şifreye ilişkin dikkat edilmesi gereken kriterler şunlardır:

  • En az 6 rakam ya da harften oluşmalı,
  • Belirlenen son 3 şifreden farklı olmalı,
  • 111111, 121212 gibi Tekrar eden rakamlar olmamalı,
  • 123456 ya da 987654 gibi ardışık rakamlardan oluşmamalıdır.

Bu kurallar dahilinde belirlenecek bir şifre oldukça güvenli olacaktır. İnternet bankacılığı uygulamasına yapılacak ilk giriş sonrasında harflerin de içerisinde yer aldığı bir şifre belirlenebilir.

İnternetten Şifre Değişikliği

Yeni şifre belirlemek için internet bankacılığı uygulamasını kullanacak tüketicilerin uygulamaya giriş yaptıktan sonra şifremi unuttum bağlantısına tıklaması gerekmektedir. Açılan sayfada müşteri numarası, isim, soyisim, doğum tarihi ve TC kimlik numarası gibi kişisel güvenlik teyitlerini verdikten sonra cep telefonuna iletilen SMS’i doğrulamak gerekir. Bu doğrulamanın ardından yeni şifre belirlenebilecek ve uygulamaya giriş yapılabilecektir.

Çağrı Merkezinden Şifre Değişikliği

Çağrı merkezi üzerinden şifre değişikliği yapmak isteyen tüketicilerin 444 00 55 ya da 0850 225 00 55 numaralarından herhangi birisini araması ve şifre menüsü altında yer alan internet bankacılığı şifre değişikliği alanına erişmesi gerekir. Bu menüde sahip olunan ATM ya da kredi kartlarından herhangi birisine istinaden tuşlama yapılması, cep telefonuna iletilen SMS’in doğrulanması istenir ve daha sonra yeni şifre belirlenebilmektedir. Çağrı merkezi üzerinden yapılan şifre değişikliğinde sadece rakamlardan oluşan bir şifre belirlenecektir, ancak bu şifre internet bankacılığı uygulamasına yapılacak ilk giriş sonrasında değiştirilebilir.

Şubeden Şifre Değiştirilir Mi?

Şube dahil olmak üzere hiçbir banka personelinin doğrudan şifre değişikliği yapma imkanı yoktur ve geçmiş şifrenizin ne olduğuna erişmesi de mümkün değildir. Bu kapsamda şubeye giden tüketiciler şifre değişikliği yapmak istediğinde personel ilgili hizmet kanalını kullanıma kapatıp yeniden açarak ilk girişin yapılabileceği şifreyi verebilir, ancak bu şifre değişikliği sayılmaz çünkü kişi daha önce hiç internet bankacılığı uygulaması kullanmamış gibi yeni bir şifre edinmiş olur. Sonuç olarak diğer tüm alternatifler geçersiz olduğunda şubeye giderek giriş yapabileceğiniz bir internet bankacılığı şifresi istemeniz mümkündür. İlgili şifre banka tarafından SMS olarak size iletilecektir.

Güvenlik Teyidinin Verilememesi

Bazı nedenlerle tüketicilerin SMS blokesi olması, ATM ya da kredi kartına sahip olmaması veya telefon numarasını değiştirmesi mümkündür. Bu durumların hepsi şifre değişikliği için problem teşkil eder ve her biri için gerekli çözüme ayrı ayrı değinilmesi gerekir.

abank sifre degistirme

SMS blokesi varsa ATM ya da kredi kartıyla çağrı merkezi aranmalı ve gerekli güvenlik teyitleri verildikten sonra SMS blokesinin kaldırılması istenmelidir. SMS blokesinin kaldırılabilmesi için ATM ya da kredi kartı sahibi olunması gerekir, aksi takdirde çağrı merkezinden SMS blokesi kaldırılamayacaktır.

ATM ya da kredi kartı sahibi değilseniz çağrı merkezini arayıp telefon bankacılığı hizmetine kayıt olmanız gerekir. Telefon bankacılığı şifresi edindikten sonra bu şifreyi gerekli güvenlik teyitlerini vermek için kullanmanız ve ATM ya da kredi kartına istinaden soru sorulması yerine telefon bankacılığı şifrenizi tuşlamanız mümkün olur.

Telefon numaranız değiştiyse banka şubesine giderek numara değişikliği talebinde bulunmak ve ıslak imza vermeniz gerekir.

Anında Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.