Akbank İnternet Bankacılığı Şifre Değiştirme İşlemi

İnternet bankacılığı uygulaması üzerinden temel bankacılık işlemlerini gerçekleştiren tüketiciler gün geçtikçe şubeye olan bağlılığını yitirmektedir. Bu kapsamda maliyetlerini ciddi şekilde düşürmeyi başaran bankaların tüketicilere daha ucuz fiyatlarla ürün tahsis etmesi de mümkün olur. Tüketicilerin memnuniyetini arttıran, bankaların maliyetini düşüren internet bankacılığıyla ilgili herhangi bir sorunda da şubeye gidilmemesi için alternatif süreçler geliştirilmiştir. Bu kapsamda tüketiciler internet bankacılığı şifre değişikliği işlemini internet sitesinden, çağrı merkezinden ya da şubeden değiştirebilir.

Dolayısıyla Akbank internet bankacılığı şifre değiştirme işlemi ve süreçle ilgili bilinmesi gereken detaylara değinmek yararlı olacaktır.

Şifre Nasıl Değiştirilir?

İnternet bankacılığı şifresini yenisiyle değiştirmek isteyen ya da eski şifresini unutan tüketicilerin istifade edebileceği hizmet kanalları internet bankacılığı uygulaması, mobil bankacılık uygulaması, çağrı merkezi ve Akbank şubeleridir. Bu hizmet kanalları üzerinden internet bankacılığı şifresinin nasıl değiştirilebileceğine değinmeden önce yeni şifrenin nasıl olması gerektiğini açıklamak yararlı olacaktır.

Yeni Şifre Nasıl Olmalı

İnternet bankacılığı uygulamasının güvenliği banka tarafından sağlanır ve oldukça güvenilirdir. Fakat internet bankacılığı uygulamasına giriş yapılabilecek telefon ve internet bankacılığı şifresinin güvenliğini sağlamak tüketicinin sorumluluğundadır. Bu kapsamda kolay tahmin edilemeyecek karmaşık şifrelerin belirlenmesi yararlı olacaktır. Bankanın belirlenebilecek internet bankacılığı şifresiyle ilgili kriterleri şunlardır:

  • En az 8 rakam ya da harften oluşması,
  • Belirlenen son 3 şifreden farklı bir şifre oluşturulması,
  • 111111, 22222 gibi tekrar eden rakamlardan oluşmaması,
  • 123456, 654321 gibi ardışık rakamların şifrede yer almaması gerekir.

İnternetten Şifre Değişikliği

İnternet bankacılığı ya da mobil bankacılık uygulaması aracılığıyla şifre değiştirmek isteyen tüketicilerin uygulamaya giriş yaptıktan sonra şifremi unuttum diyerek işe başlaması gerekir. Şifremi unuttum bağlantısına tıklandıktan sonra açılan sayfada isim, soyisim, TC kimlik numarası, doğum tarihi vb. kişisel bilgiler sorulacaktır. Bu bilgilerin doğru şekilde verilmesi halinde bir sonraki adımda cep telefonuna gönderilen SMS’in tuşlanması istenecektir. Güvenlik teyidini de verdikten sonra son olarak bir ATM ya da kredi kartının 16 haneli numarası ve bu kartın şifresi sorulacak, yeni şifre belirlenebilecektir.

Çağrı Merkezinden Şifre Değişikliği

Akbank çağrı merkezi üzerinden internet bankacılığı şifresini değiştirmek isteyen tüketicilerin 444 2 525 numarasını aradıktan sonra şifre işlemleri menüsünden internet bankacılığı şifre değişikliği alt menüsüne bağlanması gerekir. Cep telefonuna gönderilen SMS’i tuşlayarak işe başlayan tüketiciler ikinci adımda herhangi bir ATM ya da kredi kartının 16 haneli numarasını ve bu kartın şifresini tuşlar. Son aşamada 8 rakamdan oluşan geçici şifresini belirleyen tüketiciler bu sadece rakamdan oluşan şifreyi internet bankacılığına giriş yaptıktan sonra yenisiyle değiştirebilir.

Şubeden Şifre Değişir Mi?

İnternet bankacılığı, mobil bankacılık ya da çağrı merkezi üzerinden şifre değişikliği yapamayan tüketicilerin şubeye giderek yeni bir şifre tanımlatması mümkündür. Fakat bu tanımlama müşterinin isteğine göre değil, bankadan rastgele yapılacak ve SMS olarak iletilecektir. SMS’teki şifreyle internet bankacılığına giriş yapıldıktan sonra yeni bir şifre belirlenebilir.

Güvenlik Teyidinin Verilememesi

Yukarıdaki alternatif hizmet kanallarından herhangi birisiyle yeni bir internet bankacılığı şifresi belirlemek isteyen tüketicilerin çeşitli güvenlik teyitleri vermesi gerekir. Bazı nedenlerle bu güvenlik teyitlerini veremeyen tüketicilerin durumunu ayrı ayrı incelemek yararlı olacaktır.

SMS blokesi varsa ATM ya da kredi kartınızı yanınıza alarak çağrı merkezini aramanız gerekir. Çağrı merkezi üzerinden SMS blokesi ya da şifre blokesi kaldırma menüsüne bağlanıp 16 haneli kart numarası ve kart şifresi gibi tuşlamaları yapıp blokeyi kaldırabilir ve güvenlik SMS’lerini almaya başlayabilirsiniz.

ATM ya da kredi kartınız yoksa çağrı merkezini arayıp telefon bankacılığı şifresi oluşturmanız gerekir. Bu şifre ATM ya da kredi kartına istinaden şifre tuşlaması yapmanız istenen yerlerde tuşlanabilir ve kart sahibi olmadan güvenlik teyidi vermeniz mümkün hale gelir.

akbank sifre degistirme

Telefon numarası değiştiyse banka şubesine gidip telefon numarası değişikliği formu doldurmalı ve ıslak imzalı olarak teslim etmelisiniz. Oldukça önemli bir bilgi olması kaynaklı çağrı merkezi ya da alternatif bir hizmet kanalı üzerinden telefon numarası değişikliği yapılamamaktadır.

Banka SMS’i Gelmiyor

Banka SMS gönderildiğini söylediği halde cep telefonunuza SMS gelmiyorsa telefon numaranız hatalı kaydedilmiş ya da SMS blokesi olabilir. Eğer SMS blokesi varsa çağrı merkezini arayarak bu sorunu düzeltebilirsiniz, ancak telefon numarasının hatalı kaydedilmiş olması halinde şubeye başvurmanız gerekir.

Akbank 30 Bin TL Direkt Kredi Başvurusu konulu yazımızı da okuyabilir ve başvurunuzu yaparak kredinizi hesabınıza alabilirsiniz.