ICBC İnternet Bankacılığı Üzerinden Havale EFT ile Para Transferi

Kısa süre önce Türkiye pazarına girmesine rağmen bireysel ve kurumsal internet bankacılığı uygulamalarında yaptığı güncellemelerle dijital bankacılık hizmetini herkes için daha kullanışlı hale getiren ICBC, en temel bankacılık işlemlerinden birisi olarak EFT ve havale işlemlerinin de kolaylıkla yapılabilmesini mümkün kılmaktadır.

İşlem prosedürü her ne kadar basit tutulsa da yeni müşteriler ya da henüz internet bankacılığı uygulamasıyla tanışanlar için çeşitli kafa karışıklıklarının ortaya çıkması mümkündür. Bu kapsamda ICBC internet bankacılığı üzerinden havale EFT ile para transferi işlemine değinmek ve konuyla ilgili bilinmesi gerekenlere değinmek yararlı olacaktır.

ICBC EFT İşlemi

İnternet bankacılığı uygulamasını kullanacak ICBC müşterileri yapacakları bu işlem için mobil bankacılık uygulamasını da tercih edebilir. Gönderici ICBC müşterisi, alıcı farklı bir banka müşterisi olduğunda gerçekleştirilen bu para transferi işlemine elektronik fon transferi ya da EFT denilmektedir.

EFT Nasıl Yapılır?

EFT yapmak isteyen internet bankacılığı kullanıcıları hesabına giriş yaptıktan sonra para transferleri sekmesinin altında yer alan EFT bağlantısına tıklamalıdır. Bunun yapılması sonrasında takip edilmesi gereken adımlar şunlardır:

  1. Para transferi yapılacak hesap sahibinin ad soyad, IBAN numarası gibi detayları belirtilir transferin ne zaman gerçekleşmesi gerektiği seçilir,
  2. Ne kadar para transfer edileceği belirtilir, paranın hangi hesaptan gönderileceği seçilir,
  3. Özet bilgisi kontrol edilir,
  4. Özet bilgisinde yani alıcının bilgilerinde herhangi bir hata yoksa işleme onay verilir ve para transferi gerçekleştirilip referans numarası oluşturulur,
  5. İşlemin tanımlı alıcılara kaydedilip kaydedilmeyeceği sorulur, eğer gelecekte de aynı hesaba para transfer edeceğinizi düşünüyorsanız işlemi tanımlı alıcılara ekleyerek bir sonraki transferi çok daha kısa süre içerisinde gerçekleştirebilirsiniz.

EFT Limiti

ICBC müşterilerinin  gerçekleştireceği EFT günlük ve aylık üst limite tabidir. Eğer internet bankacılığı uygulaması üzerinden EFT yaparken üst limitle ilgili bir uyarıya takılıyorsanız bu durumda günlük EFT limitinizi yükseltmeniz gerekir. Günlük EFT limitinizi yükseltmek için yapmanız gereken tek şey 0212 335 51 99 numaralı telefona imzalı bir faks yollamaktır. Günlük ve aylık işlem limitinin değiştirilmesi hesabın güvenliğine ilişkin bir prosedür olduğu için bu işlemin imzasız olarak yapılması mümkün değildir.

EFT Ücretleri

İnternet bankacılığı veya mobil bankacılık uygulaması üzerinden EFT yapmak isteyen ICBC müşterileri işlem başına 3 TL masraf ödemesi yapmak durumundadır.

icbc internet bankaciligi havale
icbc internet bankaciligi eft

ICBC Havale İşlemi

Gönderen ICBC müşterisi, alıcı da ICBC müşterisi olduğunda gerçekleştirilen bu para transferine havale denilmektedir. Havale banka içerisinde gerçekleşen bir işlem olduğu için herhangi bir saatte gerçeleştirilebilir.

Havale Nasıl Yapılır?

Havale yapmak isteyen ICBC müşterileri internet bankacılığı uygulamasına giriş yaptıktan sonra para transferleri sekmesinin altında yer alan havale bağlantısına tıklamalıdır. Havale bağlantısına tıkladıktan sonra açılan sayfada sırasıyla yerine getirilmesi gereken işlemler şunlardır:

  1. Havale yapılacak kişinin ad soyad, IBAN ya da hesap numarası gibi detayları belirtilir işlemin ne zaman gerçekleştirileceği seçilir,
  2. Ne kadar para transfer edileceği, para transferinin hangi hesaptan gerçekleştirileceği seçilir,
  3. Özet bilgisi kontrol edilir,
  4. Özet aşamasında alıcının bilgilerine ilişkin bir sorun yoksa, bilgiler doğruysa havaleye onay verilir ve para transferi anında gerçekleşir,
  5. İşlemin tanımlı alıcılara eklenip eklenmeyeceği sorulur, eğer aynı hesaba gelecekte de para transfer edecekseniz işlemi tanımlı alıcılara eklemek bir sonraki işlemin daha kısa süre içerisinde gerçekleştirilmesini sağlayacaktır.

Havale Limiti

ICBC müşterileri gün içerisinde ve ay içerisinde gerçekleştirilebilecek havalenin miktarıyla ilgili bir üst limite sahiptir. Bu kapsamda havale yaparken işlem limitinin dolduğuyla ilgili bir uyarıyla karşılaşılırsa bu durumda 0212 335 51 99 numaralı ICBC faks hattına imzalı bir faks çekerek günlük işlem limitinizin yükseltilmesini sağlayabilirsiniz.

Diğer konu Burganbank İnternet Bankacılığı Aktivasyon Yapmak ile ilgili bilgiler için https://internetbankaciligi.tv/burganbank-internet-bankaciligi-aktivasyon-yapmak/ adresini inceleyebilirsiniz.