ING Bank İnternet Bankacılığı Aktivasyon İşlemi ve Kullanıma Açma

İnternet bankacılığı ve mobil bankacılık uygulamalarını her geçen gün geliştirerek müşteri ihtiyaçlarına daha kısa süre içerisinde daha basit bir şekilde yanıt vermeye çalışan, dijital bankacılık faaliyetini  etkin şekilde idare eden ING Bank, bu süreci ne kadar basit tutmaya çalışsa da yeni müşteriler ya da henüz internet bankacılığı uygulamasını kullanacakların çeşitli kafa karışıklıklarıyla karşılaşması normaldir. Bu açıdan ilk defa internet bankacılığı uygulamasını kullanacak bir müşteriyi baz alarak ING Bank internet bankacılığı aktivasyon işlemi ve kullanıma açma sürecini aktarmak, konuyla ilgili bilinmesi gerekenleri anlatmak yararlı olacaktır.

ING Bank İnternet Bankacılığına Nasıl Giriş Yapılır?

İnternet bankacılığı uygulamasını kullanmak isteyen ING Bank müşterilerinin öncelikle bu hizmet kanalının kullanıma açık olduğundan emin olması gerekmektedir. Bankalar, hesap açılışı sırasında Alternatif Hizmet Kanalları Sözleşmesi kapsamında bu hizmet kanallarının kullanıma açılmasını isteyip istemediğini müşteriye sorar ve isteyen müşterilerin bu belgeyi imzalayarak internet bankacılığı hizmet kanalını kullanıma açmasını mümkün kılar. Bazı durumlarda hesap açılışı sırasında bu belgenin imzalanmamış olması normaldir, dolayısıyla internet bankacılığı uygulaması için şifre aldığınız halde hesabınıza erişemiyorsanız bu sözleşmeyi imzalamadığınız, diğer bir deyişle bankaya internet bankacılığı hizmet kanalınızı kullanıma açma yetkisi vermediğiniz düşünülebilir.

İnternet bankacılığı uygulamasına giriş yapmak için ihtiyacınız olan tek şey internet bankacılığı şifresidir. Eğer şifre aldığınız halde hesaba erişemiyorsanız bir üst paragrafta belirtildiği gibi ilgili sözleşmeyi imzalamamış olmanız kaynaklı hesabınıza erişemiyor olabilirsiniz. Dolayısıyla şubeyle iletişime geçmeniz gerekir.

ING Bank İnternet Bankacılığı İlk Kullanım

Aşağıda internet bankacılığı uygulamasını kullanabilmek için yapmanız gerekenler adım adım anlatılmıştır. Bu adımları yerine getirirken herhangi bir sorun yaşarsanız 0850 222 0 600 numaralı ING Bank çağrı merkezinden yardım isteyebilirsiniz.

1. Adım: İnternet Bankacılığı İlk Başvuru

İnternet bankacılığı uygulamasını ilk defa kullanacak müşterilerin bu hizmet kanalını kullanıma açmak için yine internet bankacılığı uygulamasını kullanması gerekir.

ING Bank internet sitesine girdikten sonra ekranın sağ üst kısmında yer alan bireysel internet şube bağlantısına tıkladığınızda açılan sayfadaki giriş butonunun hemen altında Yardım İstiyorum bağlantısını göreceksiniz, bu bağlantıya tıklayın.

Açılacak anında şifre sayfasında İnternet Şubesi’ni ilk defa kullanacağım seçeneğini seçin ve bir ATM ya da kredi kartınız varsa ING Kredi Kartım / Nakit Kart’ım var bağlantısına tıklayın.

2. Adım: İlk Giriş Şifresinin Alınması

Bu bağlantıya tıkladığınızda ilk olarak sahip olduğunuz ATM ya da kredi kartınızın ilk 6 rakamı ile son 4 rakamı sorulur, daha sonra hesaba tanımlı cep telefonu numarasını girmeniz istenir. Bu bilgileri doğru şekilde paylaştıktan sonra ileri butonuna basmanız halinde hesap sahibinin cep telefonu numarasına bir SMS gönderilir ve içerisindeki kodun doğrulanması istenir. SMS’in içerisinde yer alan kodu bilgisayarınızdaki kutuya girip ileri dediğinizde birkaç güvenlik sorusu daha sorulur ve işlemin son adımında internet bankacılığı uygulamasına ilk girişinizi yapmanız için tek kullanımlık bir şifre teslim edilir.

Eğer ATM ya da kredi kartınız yoksa ilk girişi yapmak için gerekli olan şifreyi 0850 222 0 600 numaralı telefon bankacılığı üzerinden müşteri temsilcisine bağlanarak ya da sesli yanıt sistemi üzerinden alabilirsiniz. Sesli yanıt sistemi üzerinde TC kimlik numaranız ve türevi çeşitli soruları yanıtlamanız gerekir, bu gerekli bilgileri doğru şekilde paylaştıktan ve hesap sahibi olduğunuzu doğruladıktan sonra ilk girişi yapmanız için gerekli olan 6 rakamlı tek kullanımlık şifreyi iki defa tuşlarsınız ve ilk girişinizi bu şifreyle yaparsınız.

3. Adım: Tek Kullanımlık Şifrenin Değiştirilmesi

SMS ile cep telefonunuza gönderilen bu şifre sadece internet bankacılığı uygulamasına ilk girişinizi yapmanız içindir, ilk girişinizi yaptıktan hemen sonra bu şifreyi yenisiyle değiştirmeniz istenir. Gerekli değişikliği yaptıktan sonra internet bankacılığı uygulamasına gelecekte yapacağınız şifreyi de belirlemiş olursunuz ve aktivasyon işlemi tamamıyla bitmiş olur.

ing bank internet bankaciligi aktivasyon nasil yapilir
ing bank internet bankaciligi acma

SMS’ler Gelmiyor

Çeşitli durumlarda güvenlik SMS’lerinin ya da sadece ING Bank tarafından gönderilen SMS’lerin kullanıcıya iletilmemesi mümkün olabilir. Eğer banka tarafından size bir mesaj gönderildiği söyleniyorsa, ancak bu SMS bir türlü size ulaşmıyorsa SIM blokeniz var demektir. SIM blokenizi kaldırmak için yapmanız gereken şey internet bankacılığı uygulamasının giriş sayfasında yer alan Yarım İstiyorum bağlantısına tıkladıktan sonra açılan sayfada Sim kartımın blokesini kaldırmak istiyorum seçeneğine tıklamaktır. Bu seçeneğe tıkladığınızda ilk adımda kullanıcı kodunuz sorulur, kullanıcı kodunuzu biliyorsanız yazın bilmiyorsanız aşağıdaki başlığı okuyun. Kullanıcı kodunuzu yazdıktan sonra kartınızın ilk 6 ve son 4 rakamı, son kullanma tarihi, güvenlik kodu ve hesap sahibinin cep telefonu numarası sorulur. Bu bilgileri girip ileri tuşuna bastığınızda sim blokeniz kalkar ve bankanın ilettiği mesajlar cep telefonunuza tekrar gelmeye başlar.

Kullanıcı Kodumu Nasıl Alırım?

Eğer kullanıcı kodunuzu bilmiyorsanız kullanıcı kodunuzu almak için yapmanız gereken tek şey 0850 222 0 600 numaralı ING Bank çağrı merkezini aradıktan sonra 4 tuşuna basmak. Sesli yanıt sistemi üzerinde çeşitli güvenlik sorularını yanıtladıktan sonra kullanıcı kodunuz size teslim edilecektir. Eğer kullanıcı kodunuzu sesli yanıt sistemi üzerinden alırken bir problemle karşılaşırsanız bu durumda müşteri temsilcisine bağlanmalı ve yardım istemelisiniz.

Ayrıca ING Bank 20 Bin TL Online İhtiyaç Kredisi bilgilerini https://internetbankaciligi.tv/ing-bank-online-ihtiyac-kredisi-basvurusu/ içerisinden inceleyebilirsiniz.