CEPTETEB İnternet Bankacılığı Şifre Değiştirme İşlemi

İnternet bankacılığı ve mobil bankacılık uygulamalarının giderek daha fazla kullanılmaya başlaması alışılagelmiş bankacılık faaliyetinin ve süreçlerinin bazı ihtiyaçların karşılamamasına sebebiyet vermiştir. Bu kapsamda dijital bankacılık uygulamaları geliştiren ve sadece internet bankacılığı ya da mobil bankacılık özelinde şubesiz bankacılık faaliyeti yürüterek bu süreçlerde ciddi değişikliklere imza atan yeni markalar yaratan bankalardan birisi de TEB’dir. TEB, CEPTETEB isimli dijital bankacılık faaliyeti kapsamında teknolojik yenilikleri ve internet bankacılığı ya da mobil bankacılık uygulaması gibi oluşumları kullanmayı benimseyen tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılamamak için bu gibi uygulamaların kullanımından kaynaklanan problemler de dahil olmak üzere şubeye gidilmesine gerek kalmadan her türlü temel bankacılık hizmetinden istifade edilmesini mümkün kılmak için çalışmaktadır.

Bu açıdan CEPTETEB internet bankacılığı şifre değiştirme işlemi ve bu işlemin beraberinde getirdiklerine değinmek yararlı olacaktır.

İnternet Bankacılığı Şifresi Nasıl Değiştirilir

İnternet bankacılığı şifresini yenilemek isteyen tüketicilerin istifade edebileceği hizmet kanalları internet sitesi, mobil bankacılık uygulaması ve çağrı merkezi olarak sıralanabilir. İlgili hizmet kanalları üzerinden internet bankacılığı şifresinin basitçe nasıl yenileneceğine değinmeden önce tüketicilerin yeni şifreyi belirlerken dikkat etmesi gereken kriterlere değinmek yararlı olacaktır.

Yeni Şifre Nasıl Olmalı

İnternet bankacılığı, mobil bankacılık ya da sisteme dair iş süreçlerinin güvenliğinin sağlanması, bilgi sızıntısının önüne geçilmesi gibi görevler ve güvenlik prosedürleri bankanın sorumluluğunda olsa da tüketicilerin de internet bankacılığı, mobil bankacılık, ATM ya da kredi kartı şifresinin veya internet bankacılığı, mobil bankacılık gibi uygulamalara giriş yaptığı elektronik cihazların güvenliğini sağlamak gibi görevleri bulunur. Bu kapsamda müşterilerinin kolay tahmin edilebilir şifreler belirlemesinin önüne geçmek isteyen CEPTETEB’in belirlenecek yeni şifreyle ilgili bağlı kalınmasını talep ettiği kriterler şunlardır:

  • Harf ve rakamlardan oluşmalı, en az 8 haneli olması,
  • Belirlenen son 3 şifre yeniden şifre olarak belirlenemez,
  • 12345, 98765 gibi ardışık rakamlar şifre olarak belirlenmemeli,
  • 1111, 222 gibi rakamlar ya da aaa, ccc gibi tekrar eden harfler şifrede bulunmamalı.

Bu kriterlere uyulmadığı takdirde şifre geçersiz uyarısı alacak, yeniden denemeniz istenecektir.

İnternetten Şifre Değiştirme

CEPTETEB’in internet sitesine giriş yapan tüketiciler internet bankacılığı uygulamasına tıkladıktan sonra anında parola butonuna dokunmalıdır. Açılacak sayfada öncelikle yeni şifre belirleme işlemi için istenecek güvenlik teyitlerinin hangi karta istinaden yapılması gerektiğini belirlemek adına ATM ya da kredi kartından herhangi birisi seçilmeli ve devam denilmeli.

Devam denildikten sonra bu karta istinaden 16 haneli numara, son kullanım tarihi gibi bilgiler sorulacak daha sonra kimliğe ilişkin çeşitli detaylar sorularak siz olduğunuz belirlenmek üzere cep telefonunuza iletilen güvenlik kodunu doğrulamanız istenecektir. Bu doğrulamayı yaptıktan sonra sonuç aşamasında yeni internet bankacılığı şifrenizi belirleyerek internet bankacılığı uygulamasına giriş yapabileceksiniz.

Çağrı Merkezinden Şifre Değiştirme

Çağrı merkezi üzerinden internet bankacılığı şifresini değiştirmek isteyen tüketiciler 0850 222 09 29 numaralı hattı aradıktan sonra şifre işlemleri menüsüne bağlanmalı, daha sonra internet bankacılığı şifre değiştirme işlemleri alt menüsünden ATM ya da kredi kartına istinaden sorulan güvenlik sorularını yanıtlayıp yeni tek kullanımlık şifresini edinmelidir.

Edinilecek tek kullanımlık şifreyle internet bankacılığı uygulamasına giriş yapıldığında içerisinde harflerin de yer aldığı kalıcı bir şifrenin oluşturulması istenecektir. Oluşturulacak kalıcı şifre bundan sonra uygulamaya girişte kullanacağınız şifre olacaktır.

Bu Hizmetlerden Faydalanamıyorum

Eğer internet bankacılığı, mobil bankacılık ya da çağrı merkezi üzerinden şifre değişikliği yapamıyorsanız müşteri temsilcisine bağlanmanız gerekmektedir. Müşteri temsilcisine bağlandığınızda yukarıdaki hizmet kanallarını kullanamadığınız, yeni bir şifre edinmek istediğiniz ilgili talep formu oluşturup kullanıcı memnuniyeti birimine göndermelisiniz. Bu gönderinin takip numarasını alıp bir sonraki gün akıbetini sorabilirsiniz, 1-2 iş günü içerisinde ilgili birimden bir temsilci sizi arayacak ve birebir destek hizmeti sunacaktır.

Güvenlik Teyidinin Verilememesi

Bankanın gönderdiği mesajların cep telefonunuza ulaşmaması, ATM ya da kredi kartınızın olmaması veya hesap açılışı yaptığınız cep telefonu numarasına artık erişiminizin kalmaması gibi problemler nedeniyle yeni bir internet bankacılığı şifresi belirlemekte güçlük çekebilirsiniz. Bu gibi durumlar sık yaşandığı için karşılaşıldığında ne yapılması gerektiğine değinmek yararlı olacaktır.

Eğer bankanın gönderdiği mesajlar cep telefonunuza gelmiyorsa SIM blokeniz olabilir. Banka çağrı merkezini arayarak sim blokenizin kaldırılmasını isteyebilir, kısa süre içerisinde tekrar mesajları almaya başlayabilirsiniz. Cep telefonunuz otomatik güncellendiğinde, SIM kartınız çıkarılıp takıldığında, izin ayarlarına ilişkin beklenmedik bir değişiklik yapıldığında mobil bankacılık uygulaması bunu şüpheli bularak telefonunuza banka tarafından iletilen önemli mesajların kötü kişilerin eline geçmemesi adına SIM blokesi koymaktadır.

cepteteb sifre degistirme

Banka sim blokenizin olmadığını söylerse operatörünüzle konuşmanız gerekiyor demektir.

Eğer ATM ya da kredi kartınız yoksa internet üzerinden başvuru yaparak ücretsiz şekilde ATM ya da kredi kartı edinmeniz gerekiyor.

Eğer hesaba tanımlı cep telefonu numarasına erişim sağlayamıyorsanız ya ilgili telefon numarasına bir şekilde erişim sağlamaya çabalamalı ya da CEPTETEB müşteri hizmetlerini arayıp telefon numarası değişikliği talep formunu mail adresinize istemelisiniz. Bu formu ıslak imzalı olarak doldurup CEPTETEB merkezine göndermeniz halinde yeni telefon numaranız hesabınıza tanımlanabilir.

Düşük Kredi Notuna Kredi Kartı Veren Bankalar konulu yazımızı da ortalama 3 dk da okuyabilirsiniz.