Ziraat Katılım İnternet Bankacılığı Şifre Değiştirme (Adım Adım)

İnternet bankacılığı ve mobil bankacılık uygulamasının her geçen gün daha fazla kişi tarafından kullanılıyor olması bu uygulamaların kullanımından kaynaklanan problemler için şubeye gidilmesi halinde çok ciddi bir yoğunluğa neden olacağı için yerinde destek hizmeti uygulamasına geçilmiştir. Bankacılık faaliyetinin ciddi bir revizyon sürecinin ardından benimsediği bu imkan sayesinde tüketiciler internet bankacılığı uygulaması da dahil olmak üzere yaşadıkları teknik ve pratik problemlerin tümü için çağrı merkezi, internet sitesi ya da şube alternatifi herhangi bir hizmet kanalı üzerinden rahatlıkla destek isteyebilmekte, sorununu çözebilmektedir.

Bu kapsamda yerinde hizmet imkanı sunan bankalardan birisi olarak Ziraat Katılım Bankası internet bankacılığı şifre değiştirme işlemi ve bu işlemin beraberinde getirdiklerine değinmek yararlı olacaktır.

İnternet Bankacılığı Şifresi Nasıl Değiştirilir

İnternet bankacılığı uygulamasına giriş yaptığı şifreyi değiştirmek isteyen tüketicilerin bunun için istifade edebileceği hizmet kanalları internet bankacılığı uygulaması, mobil bankacılık uygulaması, çağrı merkezi ve Ziraat Katılım Bankası şubeleridir. İlgili hizmet kanalları üzerinden rahatlıkla destek alabilen tüketicilerin şifresini nasıl değiştireceğine değinmeden önce belirleyecekleri yeni şifreyle ilgili nelere dikkat etmesi gerektiğini açıklamak faydalı olabilir.

Yeni Şifre Nasıl Olmalı

İnternet bankacılığı uygulaması ve mobil bankacılık uygulaması gibi faaliyetleri kullanan tüketiciler için banka sistemin güvenliğini sağlamakla yükümlüdür ve bunu sorumluluğu olarak kabul edip başarıyla yerine getirir. Fakat burada tüketicinin de şifresinin güvenliğini sağlamakla internet bankacılığı uygulamasına giriş yaptığı elektronik cihazın güvenliğini sağlamak gibi sorumlulukları bulunur. Bu kapsamda şifre güvenliği çerçevesinde kolay tahmin edilebilir şifrelerin belirlenmemesi adına bir standart geliştiren bankanın belirlenecek yeni şifreyle ilgili kriterleri şunlardır:

  • En az 8 haneli rakam ve harf kombinasyonundan oluşmalı,
  • Daha önce belirlenen 3 şifre yeni internet bankacılığı şifresi olmamalı,
  • Şifre içerisinde 12345, 98765 gibi ardışık rakamlara yer verilmemeli,
  • Şifrede 11111, 22222 gibi tekrar eden rakamlar bulunmamalı.

İnternetten Şifre Değiştirme

İnternet bankacılığı uygulamasının şifresini değiştirmek için internet hizmet kanalından faydalanacak tüketicilerin Ziraat Katılım Bankası’nın web sitesine giriş yaptıktan sonra internet bankacılığı bağlantısına tıklaması gerekir. Açılan sayfada şifremi unuttum / şifre al butonuna tıklayan tüketiciler ATM ya da kredi kartlarına ilişkin 16 haneli kart numarası, son kullanım tarihi, müşteri numarası gibi detayları paylaşıp cep telefonuna iletilen güvenlik kodunu da doğrulayarak yeni internet bankacılığı şifresini edinebilir.

İnternet sitesi üzerinden yeni şifre belirleyecek tüketicilerin istifade edebileceği yöntemlerden birisi de tek sefere mahsus kart bilgileriyle internet bankacılığı uygulamasına giriş yaptıktan sonra menüden ayarlar sekmesine erişip güvenlik butonuna tıkladıktan sonra yeni bir internet bankacılığı şifresi edinmek olacaktır.

Çağrı Merkezinden Şifre Değiştirme

İnternet bankacılığı şifresini çağrı merkezi üzerinden değiştirmek isteyen tüketicilerin 0850 220 50 00 numaralı Ziraat Katılım çağrı merkezini aradıktan sonra şifre işlemleri menüsüne girip, internet bankacılığı şifre değiştirme alt menüsüne bağlanması gerekmektedir. Yapılacak bu girişin ardından ATM ya da kredi kartı veya kimlik bilgilerine istinaden bazı tuşlamalar yapılması gerekecek, son olarak cep telefonuna iletilen güvenlik kodu doğrulaması yapılarak tek kullanımlık internet bankacılığı şifresi edinilebilecektir.

Bu tek kullanımlık şifreyle internet bankacılığı uygulamasına giriş yapan tüketicilerin daha sonra kalıcı şifresini belirleyebilmesi mümkündür, yapılacak ilk girişte zorunlu kılınacak ilk şey yeni bir şifre belirlenmesi olacaktır.

Şubeden Şifre Değiştirme

Herhangi bir sebeple yukarıdaki hizmet kanalları tüketici için kullanılabilir durumda değilse yeni bir internet bankacılığı şifresi edinmek için başvurulabilecek yöntemlerden birisi de Ziraat Katılım Bankası şubesine gitmek olacaktır. Ziraat Katılım Bankası şubesine gidildiğinde tek kullanımlık bir şifre edinilebilir. Bankanın SMS olarak gönderdiği bu şifreyle hesabına giriş yapan tüketiciler kalıcı yeni şifresini belirleyebilecektir.

Güvenlik Teyidinin Verilememesi

Bankanın gönderdiği kısa mesajların cep telefonuna ulaşmaması, ATM veya kredi kartının olmaması ya da hesabın açıldığı cep telefonu numarasına erişim sağlanamaması halinde tüketicilerin yeni bir şifre belirlemede zorluk yaşaması muhtemeldir. Dolayısıyla en sık karşılaşılan bu problemler karşısında ne yapılması gerektiğine değinmek yararlı olacaktır.

Eğer cep telefonu numaranıza erişim sağlayamıyorsanız bunun için kullanabileceğiniz alternatif bir yöntem bulunmamaktadır. Ya ilgili numaraya erişim sağlamalı ya da yeni telefon numaranızı hesabınıza tanımlatmak için herhangi bir Ziraat Katılım Bankası şubesine gidip dilekçe yazmalısınız.

ziraat katilim sifre degistirme

Eğer bankanın gönderdiği mesajlar telefonunuza ulaşmıyorsa SIM blokeniz olabilir. Bankanın çağrı merkezini arayarak sim blokenizi kaldırabilirsiniz. Eğer banka personeli sim blokenizin olmadığını söylüyorsa operatörünüzle görüşüp bankanın ilettiği mesajların ulaşmama nedenini öğrenebilirsiniz.

Eğer ATM ya da kredi kartınız yoksa Ziraat Katılım’ın internet sitesine giriş yaptıktan sonra şifremi unuttum butonuna tıklayıp Kartım Yok bağlantısını takip edebilirsiniz. Kartım yok demeniz halinde güvenlik teyitleri kimlik bilgilerinize istinaden alınacaktır.

Düşük Kredi Notuna Kredi Kartı Veren Bankalar konulu yazımızı da ortalama 3 dk da okuyabilir ve kredi kartı başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.