Ziraat İnternet Bankacılığı Şifresi Nasıl Değiştirilir (Kısa Anlatım)

Kullanımı her geçen gün artan internet bankacılığı uygulamaları tüketicilerin temel bankacılık işlemlerini daha kolay ve kısa sürede yapabilmesi itibariyle hizmet kalitesinin artması, şubelerin daha az kullanılmaya başlaması nedeniyle maliyetlerin azalması ve bankacılık ürünlerinin ucuzlaması anlamı taşımaktadır. Bu kapsamda internet bankacılığı ve mobil bankacılık uygulamalarının kullanımını teşvik eden bankalar, ilgili uygulamaların kullanımından kaynaklanan problemler için yerinde destek hizmeti de sunmaktadır. Bu hizmet kapsamında şifre problemleri de dahil olmak üzere akla gelebilecek her türlü teknik konuda destek hizmetinden istifade edebilen tüketiciler için bunu mümkün kılan bankalardan birisi olarak Ziraat Bankası internet bankacılığı şifre değiştirme işlemi ve bunun nasıl yapılacağıyla ilgili çeşitli ayrıntılara değinmek yararlı olacaktır.

İnternet Bankacılığı Şifresi Nasıl Değiştirilir

İnternet bankacılığı uygulamasına giriş yapmak isteyen Ziraat Bankası müşterileri şifresini değiştirmek için internet sitesi, mobil bankacılık uygulaması, Ziraat Bankası çağrı merkezi ve Ziraat Bankası şubelerinden istifade edebilir. Bu hizmet kanalları üzerinden internet bankacılığı şifresinin nasıl değiştirileceğini açıklamadan önce yeni belirlenecek internet bankacılığı şifresiyle ilgili dikkat edilmesi gerekenleri açıklığa kavuşturmak yararlı olacaktır.

Yeni Şifre Nasıl Olmalı

İnternet bankacılığı uygulamasına giriş yaparken kullandığı şifreyi ve bu uygulamanın bulunduğu elektronik cihazı güvenli tutmakla yükümlü olan tüketiciler belirleyecekleri şifreyi kimseyle paylaşmamalı ve kolay tahmin edilebilir şifreler belirlememelidir. Ziraat Bankası’nın internet bankacılığı parolası kapsamında belirlediği şifre standartları şunlardır:

  • En az 8 haneli olması, içerisinde harf ve rakamların yer alması,
  • Son 3 şifreden farklı bir şifre belirlenmesi,
  • 1234, 9876 gibi ardışık rakamların şifre içerisinde yer almaması,
  • 1111, 2222 gibi tekrar eden rakamların şifre de bulunmaması gerekmektedir.

İnternet Bankacılığı Şifresi Nasıl Değiştirilir

İnternet bankacılığı şifresini yenisiyle değiştirmek için internet sitesinden yararlanmak isteyen tüketiciler öncelikle ziraatbank.com.tr internet sitesine giriş yapmalıdır. İlgili siteye giriş yaptıktan sonra internet bankacılığı uygulamasının giriş sayfasında Şifremi Unuttum bağlantısına tıklanmalı ve açılan sayfada cep telefonu numarasıyla birlikte talep edilen TC kimlik numarası paylaşılmalıdır. Bu bilgilerin paylaşılmasının ardından ATM ya da kredi kartlarından hangisiyle doğrulama yapılacağına karar verilmeli, ilgili doğrulamayı yapmak için 16 haneli kart numarası, kartın arka yüzündeki 3 haneli CVV kodu ve 4 haneli kart şifresi yazılıp devam butonuna basılmalıdır.

Bir sonraki adımda bazı kimlik bilgilerinin de tuşlanmasını isteyecek olan banka bunun ardından cep telefonu numarasına kısa mesaj gönderecek ve bunun doğrulanmasını talep edecektir. İşlemin bu adımında yeni internet bankacılığı parolası belirlenebilir.

Çağrı Merkezinden Şifre Değiştirme

İnternet bankacılığı şifresini değiştirmek için çağrı merkezinden yararlanacak tüketicilerin 0850 220 00 00 numaralı çağrı merkezini araması gerekmektedir. Şifre işlemleri menüsüne giriş yapıldıktan sonra internet bankacılığı şifre değiştirme işlemini seçmesi gereken tüketiciler bunun ardından ATM ya da kredi kartına istinaden bazı tuşlamalar yapıp yalnızca rakamlardan oluşan tek kullanımlık internet bankacılığı şifresini edinebilir. İlgili şifreyi edindikten sonra internet bankacılığı uygulamasına giriş yapan tüketiciler burada içerisinde harflerin de yer aldığı kalıcı şifresini belirleyebilir.

Şubeden Şifre Değiştirme

İnternet bankacılığı şifresini değiştirmek için yukarıdaki hizmet kanallarından herhangi birisinden yararlanamayan tüketicilerin Ziraat Bankası şubelerine giderek yeni bir internet bankacılığı şifresi belirlemesi de mümkündür. Yukarıdaki hizmet kanalları kullanılamadığında başvurulabilecek bu yöntem sayesinde bankanın otomatik ve tek kullanımlık bir şifre oluşturmasını, bu şifreyle internet bankacılığı uygulamasına giriş yapıp kalıcı olanla değiştirilmesini isteyebilirsiniz.

Belirlenecek yeni şifrenin yukarıdaki internet bankacılığı şifre kriterlerine uygun olarak belirlenmesi gerekmektedir.

Güvenlik Teyidinin Verilememesi

Bankanın gönderdiği mesajlar ulaşmıyorsa, ATM ya da kredi kartınız yoksa veya cep telefonu numaranıza erişemiyorsanız internet bankacılığı şifrenizi yenisiyle değiştirmek hayli zor olacaktır. Bu kapsamda en sık yaşanan bu problemler karşısında ne yapılması gerektiğini belirtmek zaman kazandırabilir.

Eğer bankanın gönderdiği mesajlar size gelmiyorsa sim blokesi mevcut olabilir. Telefonunuza ilişkin beklenmedik bir değişiklik gerçekleştiğinde mobil bankacılık uygulaması tarafından otomatik olarak koyulan sim blokesini kaldırmak için bankanın çağrı merkezini arayabilirsiniz. Kısa süre içerisinde sim blokesi kaldırılacak ve bankanın gönderdiği kısa mesajları tekrardan almaya başlayacaksınız.

Eğer banka sim blokenizin olmadığını söylerse bu durumda muhtemelen operatörünüz kaynaklı bir sorun yaşıyorsunuz demektir. Operatörünüzle iletişime geçerek bankanın gönderdiği mesajların size ulaşmadığını söyleyebilir ve yardım isteyebilirsiniz.

ziraat internet bankaciligi sifre degistirme

Eğer ATM ya da kredi kartınız yoksa bu durumda banka şubesine giderek tek kullanımlık şifre talebinde bulunmalısınız. Tek kullanımlık şifre talebinde bulunurken gelecekte oluşabilecek sorunlar karşısında güvenlik teyidi verebilmek adına kullanmayacak olsanız dahi ücretsiz bir ATM ya da kredi kartı edinmek yararlı olabilir.

Eğer cep telefonu numaranıza erişemiyorsanız mümkünse erişmek için gerekli her şeyi yapmaya çalışın. Yine de erişilemezse cep telefonu numaranızı değiştirmek için en yakın Ziraat Bankası şubesine giderek telefon numarası değişiklik talebi dilekçesi yazmalısınız. Bu dilekçenin ardından hesabınıza tanımlı cep telefonu numarası yenisiyle değiştirilecektir.

Ziraat Bankası İnternet Bankacılığı İhtiyaç Kredisi Başvurusu adlı içeriğimizi de okuyarak, bankanın güncel faiz oranları üzerinden ihtiyaç kredisi tekliflerini değerlendirebilirsiniz.