Vakıfbank İnternet Bankacılığı Şifresi Nasıl Değiştirilir

Kullanıcıların daha kısa süre içerisinde temel bankacılık işlemlerini yerine getirebilmesi ve daha üst standartlarda hizmet verilebilmesi itibariyle mobil ve internet bankacılığı uygulamalarının kullanımını teşvik eden bankalar bu sayede şubelerin daha az kullanımından kaynaklanan maliyet azalışını fiyatlara yansıtmakta ve daha ucuz ürünlerin satışını yapabilmektedir. Bu kapsamda müşteriler için de kolaylık ve hız anlamı taşıyan internet bankacılığı uygulamalarının kullanımı sırasında yaşanan problemlere de yerinde hizmet sağlanmaktadır. Yerinde destek hizmeti kapsamında teknik sorunlar da dahil olmak üzere şifreyle ilgili tüm problemler aşılabilir.

Bu hizmeti sağlayan bankalardan birisi olarak alternatif hizmet kanallarının kullanımını mümkün kılan Vakıfbank internet bankacılığı şifre değiştirme işlemi için nasıl bir prosedürün takip edilmesini istiyor, yeni şifre nasıl olmalı ve türevi konulara değinmek yararlı olacaktır.

İnternet Bankacılığı Şifre Değiştirme İşlemi

İnternet bankacılığı ya da mobil bankacılık uygulamasına giriş yaparken kullandığı şifreyi değiştirmek isteyen Vakıfbank müşterileri internet bankacılığı uygulaması, mobil bankacılık uygulaması, çağrı merkezi ve Vakıfbank şubeleri üzerinden bunu yapabilir. Fakat ilgili hizmet kanalları üzerinden şifrenin nasıl değiştirileceğini anlatmadan önce belirlenecek yeni şifrenin sağlaması gereken kriterleri açıklığa kavuşturmak da yararlı olacaktır.

Yeni İnternet Bankacılığı Şifresi Nasıl Olmalı

Bankalar hizmetlerinin ve süreçlerin güvenliğini sağlamakla yükümlüyken tüketiciler de şifrelerinin ve internet bankacılığı gibi uygulamaları kullandığı elektronik cihazın güvenliğini sağlamakla sorumludur. Bu kapsamda internet bankacılığı şifresinin kolay tahmin edilebilir olmaması adına bir kriter benimseyen Vakıfbank’ın belirlenecek yeni internet bankacılığı şifresine istinaden talepleri şu şekildedir:

  • Son 3 şifreden farklı bir şifre belirlenmesi,
  • 12345, 98765 gibi ardışık rakamların şifre içerisinde yer almaması,
  • 1111, 2222 gibi tekrar eden rakamlara şifre içerisinde yer verilmemesi,
  • Şifrenin harf ve rakamlarla en az 8 haneden oluşması gerekmektedir.

İnternetten Şifre Nasıl Değiştirilir

İnternet bankacılığı şifresini değiştirmek için internet sitesinden istifade edecek tüketicilerin internet bankacılığı uygulamasına giriş ekranında beliren Şifre Al butonuna tıklaması gerekmektedir. Açılacak yeni pencerede öncelikle İnternet bankacılığı için şifre alma, bloke kaldırma işlemi yapmak istiyorum daha sonra İnternet bankacılığı şifremi almak istiyorum seçimini yapması daha sonra devam butonuna basması gerekmektedir. Açılacak yeni sayfada kredi kartı ya da ATM kartından hangisiyle güvenlik teyidi verilmek isteniyorsa o kart seçilmeli ve tekrar devam butonuna basılmalıdır.

Kartlardan herhangi birisini seçtiğinizde kartınızın numarası, son kullanım tarihi, arka yüzündeki 3 haneli güvenlik kodu ve 4 haneli şifresinin tuşlanması daha sonra devam  butonuna basılması gerekmektedir. Bu şifre girişini yaptığınız sayfanın https://subesizbankacilik.vakifbank.com.tr/ internet sitesi olduğundan mutlaka emin olunuz.

Bu bilgileri girip devam butonuna bastıktan sonra kimlik bilgilerinizle ilgili bazı paylaşımlar yapmanız istenecek, siz olduğunuzdan emin olunduktan sonra cep telefonunuza iletilen güvenlik kodunu doğrulayarak yeni bir internet bankacılığı şifresi belirlemenize imkan verilecektir.

Çağrı Merkezinden Şifre Değiştirme

Vakıfbank’ın 0850 222 07 24 numaralı çağrı merkezini arayan müşteriler şifre işlemleri menüsüne giriş yaptıktan sonra internet bankacılığı şifre değiştirme işlemleri alt menüsüne girmeli ve buradan ATM ya da kredi kartına istinaden bazı tuşlamalar yaptıktan sonra yeni şifresini belirlemelidir. Belirlenecek yeni internet bankacılığı şifresi sadece rakamlardan oluşabileceği için internet bankacılığına girişte kullanılacak bu tek kullanımlık şifrenin yenisiyle değiştirilmesi istenecektir. Yeni belirlenecek şifre daha sonraki girişlerde kullanılacak şifre olacaktır.

Şubeden Şifre Değiştirme

Eğer yukarıdaki hizmet kanalları üzerinden şifre değişikliği yapma imkanınız yoksa, istemiyorsanız Vakıfbank şubelerine giderek internet bankacılığı uygulamasına giriş yapabilmeniz için tek kullanımlık bir şifre verilmesini isteyebilirsiniz. Telefonunuza iletilecek bu tek kullanımlık şifrenin ilk girişte yeni ve kalıcı bir şifreyle değiştirilmesi istenecek, yukarıda bahsedilen kriterlere uygun bir parola belirleyebileceksiniz.

vakifbank internet bankaciligi sifre degistirme

Güvenlik Teyidinin Verilememesi

Banka tarafından gönderilen SMS’lerin cep telefonunuza gelmemesi, ATM ya da kredi kartınızın olmaması veya hesap açarken kullandığınız cep telefonu numaranızın değiştirilmesi ya da erişememeniz halinde yapmanız gerekenlere değinmek, en sık yaşanan problemler bunlar olduğu için yararlı olacaktır.

Eğer bankanın gönderdiği kısa mesajlar telefonunuza gelmiyorsa muhtemelen SIM blokeniz vardır. Akıllı telefonunuzun otomatik olarak güncelleştirilmesi, izin ayarlarında bir değişiklik yapılması ya da türevi beklenmedik bir sorunla karşılaşılması halinde mobil bankacılık uygulaması muhtemelen bunu riskli görüp bilgilerinizin kötü amaçlı kişilerin eline geçmemesi adına bankadan iletilen mesajların ulaşmasına mani oldu. Söz konusu problemi çözmek için banka çağrı merkezini arayarak sim blokenizi kaldırabilirsiniz.

Banka, sim blokenizin olmadığını söylerse operatörünüz kaynaklı bir sorun yaşıyor olmanız da muhtemeldir. Bu durumda operatörünüzü arayarak bankanın gönderdiği mesajların size ulaşmadığını söyleyebilir ve yardım isteyebilirsiniz.

 

Eğer ATM ya da kredi kartınız yoksa tek kullanımlık internet bankacılığı şifresi edinebilmek için şubeye gitmelisiniz. Ayrıca gelecekte yaşanabilecek problemlerde de şubeye gitmek zorunda kalmamak için ücretsiz bir ATM kartı almayı düşünebilirsiniz.

Eğer hesap açarken kullandığınız cep telefonu numaranıza erişemiyorsanız bu durumda yapmanız gereken şey en yakın Vakıfbank şubesine gitmek ve cep telefonu numaranızın değiştiğiyle ilgili bir dilekçe yazıp hesap bilgilerinize tanımlı cep telefonu numarasının değiştirilmesini talep etmek olacaktır.

Vakıfbank İnternet Bankacılığı İhtiyaç Kredisi Başvurusu konulu yazımızı okuyabilir ve bankanın güncel kredi tekliflerini inceleyebilirsiniz.