Vakıfbank İnternet Bankacılığı İhtiyaç Kredisi Başvurusu

İnternet bankacılığı uygulamalarının giderek daha fazla kullanılması kaynaklı bankalar da bu uygulamalar üzerinden yapılabilecek bankacılık işlemleri sayısında giderek daha fazla ekleme yapmaktadır. Tüketiciler için zahmetsizce şubeye gitmeden tüm bankacılık ürünlerine erişim ve ihtiyaçların giderilmesi anlamı taşıyan internet bankacılığı uygulaması bankalar için de şube maliyetinde ciddi kar anlamı taşımaktadır. Bu kapsamda şubenin daha az kullanılmasından doğan karı fiyatlarda indirim olarak tüketiciye yansıtan bankalar hali hazırda ihtiyaç kredisi başvurularının dahi internet bankacılığı uygulamaları üzerinden yapılabilmesine imkan sağlamaktadır.

Tüketicilerin kısa süre içerisinde nakit ihtiyacını karşılamasını ve hafta sonu olsa dahi nakit tahsisini mümkün kılan internet bankacılığı ihtiyaç kredisi başvurusu giderek daha fazla kullanılmaktadır. Bu kapsamda internetten ihtiyaç kredisi başvurusu iletilebilecek bankalardan birisi olarak Vakıfbank internet bankacılığı ihtiyaç kredisi başvurusu ve ilgili ürünle ilgili bilinmesi gereken detaylara değinilmesi yararlı olacaktır.

Kimler Kredi Kullanabilir?

İhtiyaç kredisi kullanacak kişinin sağlaması beklenen bazı kriterler vardır. Bu kriterler birer değerlendirme kriteri değil, ihtiyaç kredisi başvurusu yapabilmek için mutlaka yerine getirilmesi beklenen şartlardır.

 • 18 yaşından büyük olmak,
 • Yeterince yüksek bir kredi notuna sahip olmak,
 • Yasal ya da idari takip aşamasında olmamak,
 • Düzenli bir gelire sahip olmak ve bu geliri çeşitli belgelerle ispatlayabilmek,
 • En az 3 aydır SGK’lı olarak çalışmak, toplamda 6 ay SGK’lı olmuş olmak.

Bu şartların sağlanması halinde herkes değerlendirilmek üzere ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunabilir.

Vakıfbank İhtiyaç Kredisi Özellikleri

Kamu sermayeli bankalar arasında en sık kullanılanlardan birisi olan Vakıfbank, tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için geçtiğimiz yıllarda internet sitesi üzerinden kredi başvurusu almaya başlamıştı. Bu dijital reformun ardından internet bankacılığı ve mobil bankacılık uygulamalarında da çeşitli revizyonlara imza atan Vakıfbank tüketicilerin buralardan ihtiyaç kredisi başvurusu yapmasına da imkan vermeye başladı. İnternet bankacılığı ve mobil bankacılık uygulamaları aracılığıyla ihtiyaç kredisi başvurusu yapabilen tüketiciler bu sayede hem çok daha kısa süre içerisinde nakit ihtiyacını karşılayabilmeye hem de daha düşük faiz oranlarıyla geri ödeme yapma imkanına sahip oldu.

Vakıfbank Kredi Hesaplaması

Vakıfbank aracılığıyla ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen tüketicilerin ödemesi gereken aylık faiz oranı % 2,79’dur ve buna ek olarak tek seferlik kredi toplam tutarının % 0,5’i kadar finansman tahsis ücreti, kredi toplam maliyetiyle krediyi kullanan kişinin yaşına bağlı olarak değişen miktarda hayat sigortası primi ödemesi yapması gerekir. Bu iki maliyet kişiden kişiye değişebileceği için aşağıdaki hesaplamaya dahil edilmemiştir:

15 bin TL kredi çekilmesi halinde:

 • 12 ay vade için her ay 1538 TL, toplamda 18.539 TL,
 • 24 ay vade için her ay 919 TL, toplamda 22.140 TL,
 • 36 ay vade için her ay 723 TL, toplamda 26.113 TL ödeme yapılması gerekir.

Vakıfbank İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır

İnternet bankacılığı üzerinden ihtiyaç kredisi başvurusu yapmaya karar veren tüketicilerin internet bankacılığı uygulamasını kullanabilmek için parola belirleyerek işe başlaması gerekir. ATM, kredi kartı ya da çeşitli güvenlik teyitlerini vererek Vakıfbank’ın çağrı merkezi üzerinden belirlenebilen internet bankacılığı şifresiyle hesabına giriş yapan tüketiciler:

 1. Krediler sekmesinin altında yer alan ihtiyaç kredisi başvurusu bağlantısına tıklamalı,
 2. Açılan sayfada ne kadar kredi çekileceği ve çekilecek kredinin kaç ay vadeyle geri ödeneceği belirlenir,
 3. Örnek ödeme planı ekrana yansıtılır aylık ve yıllık olmak üzere toplamda ne kadar ödeme yapılacağı açıkça görülür,
 4. Örnek ödeme planına onay verilir ve kredi başvurusu değerlendirilmek üzere bankaya iletilir ya da işlem iptal edilir.

Başvuru Ne Zaman Sonuçlanır?

İletilen ihtiyaç kredisi başvuruları en geç 1 iş günü içerisinde sonuçlanacaktır. Başvuru ileten çoğu tüketici aynı gün içerisinde değerlendirme sonucunu SMS olarak alır, ancak 1 iş günü geçmesine rağmen halen ihtiyaç kredisi değerlendirme sonucunuzla ilgili bilgilendirilmediyseniz bankanın çağrı merkezini arayarak kredi talebinizin akıbetini sorgulamanız gerekir.

Başvuru değerlendirmesi sonrasında kredi talebine olumlu yanıt verilen tüketicilerin kredi tahsisi için şubeye gitmesi gerekmektedir. Şubeye giden tüketiciler kredi kullanım sözleşmesini imzalar ve onaylanan kredi anında hesaba tahsis edilir. Vakıfbank henüz internet bankacılığı uygulaması üzerinden tahsis sağlamamaktadır.

Kredi Başvurusu Neden Olumsuz Yanıtlanır?

Kredi başvurusunun olumsuz yanıtlanmasına birçok faktör neden olabilir, ancak buna sebebiyet veren en önemli nedenleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Kredi notunun tahsis edilecek krediden doğan riski göz ardı etmeye yetmeyecek kadar düşük olması,
 • Yasal takipte olunması ya da idari takip statüsünde olunması,
 • Kredi aylık taksit ödemelerinin gelir içerisinde önemli bir yer tutuyor olması,
 • Vergi, SGK prim ya da KYK borcunun olması ya da bu borçlara istinaden düzenli taksit ödemelerinin yapılıyor olması,
 • Banka talep ettiği halde teminat verilememesi ya da kefil gösterilememesi,
 • Daha önce herhangi bir bankaya gelir belgesi ibrazında bulunulmamış olması,
 • Daha önce ibraz edilen gelir belgesinin güncelliğini yitirmiş olması.

Bu faktörler arasında internet bankacılığı üzerinden ihtiyaç kredisi başvurusu yapan bir tüketici için en önemli olanı hiç şüphesiz kredi notudur. Bankanın yapılan başvuruya istinaden dikkat edeceği en önemli veri kredi notudur ve yüksek olması çok önemlidir.

vakifbank kredi basvurusu

Erken Ödeme İndirimi

BDDK mevzuatı gereğince tüketicilerin tahsis edilen ihtiyaç kredisinden doğan borcunu tek seferde erkenden ödeme hakkı vardır. Bunu yapmak isteyen tüketicilerin erken ödemeye konu aylar için faiz ödemesi yapması da gerekmez ve ödenmeyen faiz toplam kredi tutarına indirim olarak yansıtılır. Bulunulan aydan itibaren ne kadar daha faiz ödemesi yapılması gerektiğine ödeme planından bakıp, toplam borçtan bu tutarı çıkararak ne kadar indirim yapılacağını rahatlıkla hesaplayabilirsiniz.

Kredi İptal İşlemleri

Tüketici Hakları Kanunu kapsamında tüketicilerin tahsis edilen krediyi 14 gün içerisinde iade etme hakkı da vardır. Herhangi bir maliyete katlanmasına gerek kalmaksızın kredisini iade edebilen tüketicilerin bunun için yapması gereken tek şey en yakın Vakıfbank şubesine giderek ya da Vakıfbank çağrı merkezini arayarak iptal talebi oluşturmaktır.

Vakıfbank İnternet Bankacılığı Şifre Değiştirme İşlemi konulu yazımızı okuyarak internet bankacılığı ve mobil bankacılık şifrenizi nasıl değiştireceğinizi öğrenebilirsiniz.