TEB İnternet Bankacılığından Yapılan EFT İşlem Ücreti Saatleri

Tüketici ihtiyaçlarının daha kısa süre içerisinde basit şekilde yerine getirilebilmesi adına sürekli olarak geliştirilen internet bankacılığı uygulaması sayesinde müşterilerine verdiği hizmetin standardını günden güne artıran TEB’in internet bankacılığı uygulaması aracılığıyla yerine getirilebilir kıldığı temel bankacılık işlemlerinden birisi de EFT’dir. İnternet bankacılığı kullanıcısı TEB müşterileri CEPTETEB internet bankacılığı uygulaması sayesinde basit birkaç adımın ardından EFT yapabilir. Bankalararası para transferi gerçekleşmesi kaynaklı ücrete tabii olmasından dolayı TEB internet bankacılığından yapılan EFT işlem ücreti ve saatleri konusunda çeşitli ayrıntılara değinmek yararlı olacaktır.

TEB İnternet Bankacılığı’ndan EFT Ücretleri

İnternet bankacılığı uygulaması kullanıcısı TEB müşterilerinin yapabileceği temel bankacılık işlemlerinden birisi olarak EFT işlemi ücrete tabiidir. Nereden EFT yapıldığına bağlı olarak farklı ücret taleplerinde bulunan TEB’in internet bankacılığı uygulaması için kullanımda tuttuğu skala şu şekildedir:

  • CEPTETEB mobil şubeden EFT asgari 4.5 TL, azami 4.5 TL,
  • CEPTETEB mobil şubeden geç EFT asgari 6 TL, azami 6 TL,
  • CEPTETEB internet şubeden EFT asgari 5 TL, azami % TL,
  • CEPTETEB internet şubeden geç EFT asgari 7.5 TL, azami 7.5 TL,
  • CEPTETEB internet şubesinden kredi kartıyla tek çekim EFT % 3 komisyon.
  • CEPTETEB internet şubesinden cep telefonuna para göndermek isteyen kişilerin bunun için 2 TL ücret ödemesi yapması gerekir,
  • CEPTETEB mobil bankacılık uygulamasından EFT yapmak isteyen kişilerin bunun için 2 TL ücret ödemesi yapması gerekir.

En Maliyetsiz Hizmet Kanalı Hangisi?

TEB’in bankacılık uygulamaları ve fiyat tarifesi üzerinde detaylı bir inceleme yapılması halinde kullanılabilecek en maliyetsiz hizmet kanalının mobil bankacılık hizmet kanalı olduğu görülecektir. Mobil bankacılık uygulaması üzerinden EFT ya da havale başta olmak üzere çeşitli temel bankacılık işlemlerini yerine getirmek adına diğer hizmet kanallarına nazaran çok daha cüzi ücret ödemeleri yapılması gerekir. Bu kapsamda eğer henüz mobil bankacılık uygulamasının kullanıcısı değilseniz akıllı telefonunuza CEPTETEB mobil uygulamasını indirip internet bankacılığı şifrenizle hesabınıza girebilir ve mobil bankacılık deneyiminden istifade edebilirsiniz.

EFT Saatleri

EFT, bankalar arası gerçekleştirilen bir işlem olması kaynaklı çeşitli FRAUD yazılımlarınca ve gerektiğinde doğrudan bir insan tarafından incelenmesi gereken işlemlerdendir. Bu açıdan FRAUD uygulamaları her daim çalışabilir olsa da personel istihdamı mümkün olmadığı için sadece iş günlerinde ve mesai saatleri içerisinde EFT yapılabilmektedir. TEB müşterileri için bu aralık iş günlerinde 09:00 ile 17:15 aralığıdır. Bu aralıkta gerçekleştirilen EFT işlemleri aynı gün içerisinde karşı banka hesabına geçecek, bu saatler dışında yapılan EFT işlemi ise bir sonraki ilk iş gününde hesaba geçecektir.

teb internet bankaciligi eft
teb internet bankaciligi eft ucreti

EFT Ne Zaman Karşı Hesaba Geçer?

Eğer EFT’yi iş günleri ve mesai saatleri içerisinde yaptıysanız 5 dakika içerisinde karşı banka hesabına geçmesi gerekir. 5 dakika geçmesine rağmen halen para transferi gerçekleşmediyse işlem referans numaranızı karşı banka hesabının sahibiyle paylaşmanız, yapılan para transferinin neden kendi hesabına geçmediğini sorması için çağrı merkeziyle görüşmesi gerektiğini belirtmeniz gerekir. İşlem referans numarası sayesinde yapılan para transferinin akıbeti sorgulanabilecektir.

EFT’nin gerçekleşmemesinin en sık rastlanan nedenleri IBAN ya da ad soyad gibi bilgilerin hatalı girilmesidir.

Hatalı Gönderilen EFT Ne Olur?

Eğer yaptığınız EFT hatalı bilgilere sahipse yani IBAN ya da ad soyad bilgilerinde bir sorun mevcutsa, bu durumda eşleşme sağlanamayacağı için ilgili para transferi otomatik olarak hesabınıza iade edilecektir. Fakat milyonda bir ihtimal de olsa yanlış girdiğiniz IBAN’ın ad soyad bilgisi de uyuşursa para transferi gerçekleşir ve bu durumda bankanıza paranın iadesi için dilekçe yazmanız gerekir.

Aynı bankanın ÜniversiTEB Kredi Kartı Detaylı İnceleme yazımızı kısa süre içerisinde ve ayrıntılı şekilde https://internetbankaciligi.tv/universiteb-kredi-karti/ adresinden inceleyebilirsiniz.