Sigortasız Kişi Kredi Alabilir mi?

Hızlı akıp giden hayatta her zaman çalışma olanağı bulamayabilir ve işsiz kaldığınız günler olabilir. İşlerin yolunda gittiği bazı durumlarda ise sermayemiz bize yetiyorsa sigorta ihtiyacı hissetmeden yaşama arzusu güdebiliriz. Bankalar sigorta şartını arayarak bazı kişilere kredi vermiyorlar. Peki her sigortasız vatandaş için aynı durum geçerli mi?

Sigortam Yok Kredi Başvurusu Yapabilir miyim

ING Bank, Halkbank, Deniz Bank, Yapı Kredi ve Finansbank bankalarının sigortasız kişilere kredi verdiği bilinmektedir. Sigortasız insanların da yaşamaya ve paraya ihtiyaçları var. Bankalar genel kredi şartlarını kendi iç bünyelerinde belirlemişlerdir. Bunun dışında bazı özel durumlar için ise her banka farklı politika güder. Sigortasız vatandaşların öncelikle kredi notlarının olumsuz olmaması icap ediyor. Kredi notu sizin tüm bankalar nezdinde borçlu olabilme riskinizi gösteren bir değer. Ödemelerini vaktinde gerçekleştiremeyenler için kredi notu olumsuz olacağından kredi notu düşük çıkar.

Kredi notunuz yüksekse bankaları teker teker gezmeniz gerekiyor. Burada en önemli kıstas eğer varsa daha önce çalıştığınız banka onlara gidin. Mesela mevcut kredi kartı varsa ve düzenli ödemesi yapılıyorsa, banka sizin durumunuzu inceleyip kredi verebilir. Banka bazı durumlarda krediyi zorlaştırsa da uygun zemin varsa zorluk çıkartmaz.

6 Ay Sigortalı Olmak Gerekiyor

Bankalar çoğunlukla son 6 ay içinde herhangi bir sigorta primini hesabınıza yatıp yatmadığını kontrol eder. Eğer işten yeni çıkarıldıysanız veya kendi isteğinizle yeni çıkmışsanız bankalar tarafından sorunlu görünmezsiniz. Benzer şekilde eğer bir eviniz ya da otomobiliniz varsa bankaların hoşuna giden durumlar.

Sigortasız Kişi Kredi Alabilir mi?

Özetlemek gerekirse aktif olarak işlerinizi yürüten bankanız varsa ilk ona başvurmalısınız. Ayrıca tüm işlemlerde 18 yaş üstü olmak zaten bir zaruret. Tüm bankalar borçlarını tahsil edebileceği ya da borçları için ipotek koyabileceği değerler arar. Bu yüzden bir gelir yoksa bile bir ev, araba olması aranan standartlar haline geldi.

Borç Temizleme Kredisi Nedir? yazımıza da göz atabilirsiniz.