Burgan Bank İnternet Bankacılığı Online Şifre Değiştirme

Bireysel müşteri tabanında hızla daha fazla kişiye erişen ve internet bankacılığı, mobil bankacılık, çağrı merkezi gibi hizmet kanallarıyla başarılı şekilde hizmet veren Burgan Bank, şube ihtiyacını minimize etmek için neredeyse her türlü temel bankacılık işleminin internet üzerinden yapılabilir hale gelmesini sağladı.

Bu kapsamda internet bankacılığı uygulamasına giriş yaparken yaşanan teknik sorunlar için dahi şubeye gidilmesine gerek bırakmayan Burgan Bank internet bankacılığı şifre değişikliği işlemi ve süreçle ilgili bazı detaylara değinilmesi yararlı olacaktır.

Şifre Nasıl Değiştirilir

Eski şifresini unutan ya da çeşitli sebeplerle yeni bir internet bankacılığı şifresi belirlemek isteyen tüketiciler internet sitesi, mobil bankacılık uygulaması, çağrı merkezi ya da Burgan Bank şubeleri üzerinden bunu rahatlıkla yapabilmektedir. Kısa süre içerisinde yapılabilen şifre değişikliği işlemine değinmeden önce belirlenecek yeni şifrenin sağlaması gereken kriterlere değinilmesi yararlı olacaktır.

Yeni Şifre Nasıl Olmalı

Bankalar internet bankacılığı uygulaması, mobil bankacılık uygulaması, IVR sistemi ya da faaliyetiyle ilgili konularda yaşanacak güvenlik problemlerinden sorumludur, bunları önlemek için ciddi yatırımlar yapar. Fakat tüketicilerin de şifresinin ve internet bankacılığı hizmetini kullandığı elektronik cihazın güvenliğini sağlamak gibi sorumlulukları vardır. Bu kapsamda en azından şifre güvenliği konusunda bir standart oluşturmak isteyen bankanın kriterleri şunlardır:

  • En az 8 haneden oluşması,
  • 123456, 987654 gibi ardışık rakamlardan oluşmaması,
  • 11223344, 434343 gibi tekrar eden rakamların şifre içerisinde yer almaması,
  • Belrilenen son 3 şifreden farklı bir şifre belirlenmesi.

İnternet Bankacılığı Üzerinden Şifre Değiştirme

Burgan Bank’ın internet bankacılığı uygulaması ya da mobil bankacılık uygulaması üzerinden şifre değiştirecek tüketicilerin şifre işlemleri menüsüne giriş yaptıktan sonra şifre al bağlantısına tıklaması gerekir. Açılacak sayfada yeni şifreyi ATM, kredi kartı ya da TC kimlik numarası ve kişisel bazı detaylarla almak için iki seçenek bulunur. Herhnagi birisini seçerek istenen bilgileri verebilir ve cep telefonunuza iletilecek güvenlik kodunu doğrulayarak yeni şifrenizi beilrleyebilirsiniz.

Çağrı Merkezinden Şifre Değişikliği

0850 222 8 222 numaralı Burgan Bank çağrı merkezini arayan tüketiciler şifre işlemleri menüsüne giriş yaptıktan sonra internet bankacılığı şifre işlemleri alt menüsüne girebilir ve ATM, kredi kartı ya da kimliğine istinaden gerekli bazı güvenlik teyitlerini verip cep telefonuna gelen SMS’i doğrulayarak sadece rakamlardan oluşan tek kullanımlık şifresini belirleyebilir.

Çağrı merkezi üzerinden sadece rakamlardan oluşan bir şifre belirlenebildiği için bu şifrenin internet bankacılığı uygulamasına giriş yaptıktan sonra değiştirilmesi istenir. Bu sayede içerisinde harflerin de yer aldığı yeni bir şifre belirlenebilecektir.

Şubeden Şifre Değiştirilir Mi?

Şifre değiştirmek isteyen tüketicilerin şubeye başvurması halinde yeni bir şifre talep etmesi mümkündür. Bu şifre tüketicinin istediği rakamlardan ya da harflerden oluşmayacak, banka tarafından tek seferlik kullanılmak üzere rastgele oluşturularak cep telefonuna SMS atılacaktır. Bu şifreyle internet bankacılığı uygulamasına giriş yaptıktan sonra kalıcı olanıyla değiştirmeniz istenir.

Güvenlik Teyidinin Verilememesi

Bankanın gönderdiği kısa mesajların cep telefonuna ulaşmaması, ATM ya da kredi kartı sahibi olunmaması, hesap açılışından sonra cep telefonu numarasının değiştirilmesi gibi nedenlerle güvenlik teyitlerinin verilememesi, dolayısıyla internet bankacılığı şifresinin değiştirilememesi mümkündür.

burganbank internet bankaciligi sifre degistirme

Bankanın gönderdiği SMS’ler tarafınıza ulaşmıyorsa muhtemelen sim blokeniz vardır. Sim blokesini kaldırmak için çağrı merkezini aramalı ve gerekli güvenlik teyitlerini verdikten sonra blokeyi kaldırmalısınız.

ATM ya da kredi kartınız yoksa yalnızca şube ya da internet bankacılığı uygulaması üzerinden yeni şifre belirleyebilirsiniz. Kimlik bilgilerinize istinaden bazı doğrulamalar yapmanız istenir, kimliğinize ilişkin bilgiler yanlış girildiyse şubeye gitmeniz gerekecektir.

Hesap açılışından sonra telefon numaranızı değiştirdiyseniz ıslak imzalı telefon değişikliği dilekçenizi şubeye teslim etmeniz ya da Burgan Bank merkezine göndermeniz gerekmektedir.

En Düşük Faizli 20 Bin TL İhtiyaç Kredisi Veren 6 Banka konulu yazımızı okuyabilir ve en son güncellenmiş faiz oranları üzerinden örnek hesaplamaları inceleyebilirsiniz.