Bank Pozitif İnternet Bankacılığı Şifresi Nasıl Değiştirilir

İnternet bankacılığı uygulamasını kullanan tüketiciler neredeyse her türlü temel bankacılık işlemini şubeye gitmesine gerek kalmadan gerçekleştirebilir. Şubenin az kullanılmasından ve gereksiz iş yükünün yarattığı maliyetten kurtulan bankalar da bu nedenle internet ve mobil bankacılık uygulamasını teşvik eder. Tüketicilerin bu uygulamayı kullanmasına teşvik sağlamak amacıyla uygulamada ortaya çıkan sorunların da yerinde çözülmesi mümkün hale getirilmiştir ve şifre değişikliği de dahil olmak üzere uygulamayla ilgili olan çoğu teknik sorun için şubeye gidilmesine gerek kalmaz. Buna imkan sağlayan bankalardan birisi olarak Bankpozitif internet bankacılığı şifre değiştirme işlemi ve süreçle ilgili bilinmesi gereken detaylara değinmek yararlı olacaktır.

Şifre Nasıl Değiştirilir

İnternet bankacılığı uygulamasına giriş yaptığı şifreyi unutan ya da yenisiyle değiştirmek isteyen tüketicilerin istifade edebileceği iki farklı hizmet kanalı bulunmaktadır. Bankpozitif genel itibariyle dijital bankacılık uygulamasına yönelik çalıştığından dolayı şubesi yoktur ve internet ya da çağrı merkezi gibi hizmet kanalları üzerinden tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılar. İnternet bankacılığı ya da çağrı merkezi üzerinden şifre değişikliğinin nasıl yapılacağına değinmeden önce yeni şifrenin nasıl olması gerektiğine değinmek yararlı olacaktır.

Şifre Kriterleri

İnternet bankacılığı uygulaması ve bankacılık faaliyetinin güvenliğini sağlamak bankanın sorumluluğunda olsa da şifresinin ve elektronik cihazının güvenliğini sağlamak tüketicinin sorumluluğundadır. Bu kapsamda belirlenecek yeni şifreye istinaden de bir kriterler listesi hazırlayan bankanın yeni şifre için direktifleri şunlardır:

  • En az 8 haneden oluşması,
  • Son 3 şifreden farklı bir şifre belirlenmesi,
  • Ardışık rakamların şifre içerisinde yer almaması,
  • Tekrar eden rakamlardan oluşmaması.

İnternetten Şifre Değişikliği

İnternet üzerinden şifre değişikliği yapmak isteyen tüketicilerin Bankpozitif’in web sitesine giriş yaptıktan sonra sağ üst menüden internet bankacılığına giriş yapması ve Şifre İşlemleri butonuna tıklaması gerekmektedir. Açılan sayfada öncelikle TC kimlik numarası ve hesaba kayıtlı cep telefonu numarası istenecek, cep telefonuna gönderilen güvenlik kodunun doğrulanması beklenecektir. Bu doğrulamanın ardından gerçekten hesap sahibi olup olmadığınızı doğrulamak için bazı sorular sorulacak ardından yeni internet bankacılığı şifrenizi belirlemenize imkan verilecektir.

Çağrı Merkezinden Şifre Değişikliği

Tüketicilerin şifre değişikliği için istifade edebileceği hizmet kanallarından birisi de çağrı merkezleridir. Çağrı merkezi üzerinden şifre değiştirmek isteyen tüketiciler 444 43 65 numaralı iletişim hattını aradıktan sonra şifre işlemleri ana menüsüne giriş yapıp internet bankacılığı şifre değişikliği alt menüsüne bağlanmalı ve çeşitli güvenlik teyitlerini verdikten sonra yeni internet bankacılığı şifresini belirlemelidir.

Şubeden Şifre Değiştirilir Mi?

Bankpozitif’in şubesi yoktur ve şubesiz bankacılık anlayışının en başarılı uygulamalarından birisini idare etmektedir. Bu kapsamda tüketicilerin şubeye başvurarak şifre talebinde bulunması da mümkün değildir.

Güvenlik Teyidinin Verilememesi

İnternet bankacılığı şifresini değiştirmek isteyen tüketiciler çeşitli sebeplerle bankanın gönderdiği SMS’leri alamayabilir, telefon numarasını değiştirebilir. Bu kapsamda bankanın talep ettiği güvenlik teyitlerinin verilememesi kaynaklı çıkmaza giren işi çözüme kavuşturmak için neler yapılması gerektiğinden ayrı ayrı değinilmesi gerekecektir.

bankpozitif internet bankaciligi sifre degistirme

Bankanın gönderdiği SMS’leri alamayan tüketiciler yüksek ihtimalle SMS blokesi sorunuyla yüzleşmektedir. Genellikle telefon ya da hat değişikliği sonrasında ortaya çıkan bu problemden kurtulmak ve SIM kartın takıldığı telefonun size ait olduğunu doğrulamak için bankanın çağrı merkezini aramanız ve SMS blokesini kaldırmanız gerekir.

Hesap açılışından sonra telefon numaranızı değiştirdiyseniz ıslak imzanızla yazdığınız telefon numarası değişikliği dilekçesini Bankpozitif’in merkezine göndermeniz gerekir. Telefon numarası için ıslak imza zorunluluğu vardır.

En Düşük Faizli 20 Bin TL İhtiyaç Kredisi Veren 6 Banka konulu yazımızı okuyabilir ve en son güncellenmiş faiz oranları üzerinden örnek hesaplamaları inceleyebilirsiniz.