CEPTETEB İnternet Bankacılığı İhtiyaç Kredisi Başvurusu

İnternet bankacılığı uygulamasının giderek daha fazla tüketici tarafından kullanılmaya başlanması sonrasında potansiyeli gören bankalar sadece dijital bankacılık faaliyeti yürütmesi adına yeni markalar oluşturmaya başlamıştır. Tüm iş süreçlerini dijital hizmet kanallarına yönelik yapılandıran ve şube bulundurmayan dijital bankacılık faaliyetlerinden birisi de TEB’e bağlı olarak hizmetine devam eden CEPTETEB’dir. Tüketicilerin her türlü bankacılık işlemi için kendisinden istifade etmesini mümkün kılan CEPTETEB hesap açılışı da dahil olmak üzere tüm temel bankacılık işlemlerinin internet üzerinden yapılabilmesini mümkün hale getirmiştir.

Basit bir prosedürün ardından açılan CEPTETEB hesabı mobil ya da internet bankacılığı uygulaması üzerinden her açıdan yönetilebilmektedir. İnternet bankacılığı uygulamasıyla fark yaratan CEPTETEB’in yeteneklerinden birisi de tüketicilere ihtiyaç kredisi başvurusu ve tahsisi için şubeye gitme zorunluluğunu ortadan kaldırmasıdır. Bu açıdan internet bankacılığı uygulaması üzerinden ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak isteyen tüketiciler için CEPTETEB internet bankacılığı ihtiyaç kredisi başvurusu nasıl yapılır, nelere dikkat edilmelidir ve türevi konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Kimler Kredi Kullanabilir

İhtiyaç kredisi kullanmak isteyen tüketicilerin bazı kriterleri yerine getiriyor olması gerekir. Bu kriterler bankanın ihtiyaç kredisi başvurusu yapabilmek için şart koştuğu hususlardır, yerine getiriliyor olması zorunludur:

 • 18 yaşından büyük olmak,
 • Yeterince yüksek bir kredi notuna sahip olmak,
 • Yasal takipte ya da idari takipte olmamak,
 • Düzenli gelire sahip olmak ve geliri belgeleyebilmek,
 • SGK, vergi ya da KYK gibi borçlar bulundurmamak ya da bu borçlara istinaden ödeme yapıyor olmamak,
 • En az 3 aydır aktif çalışıyor, toplamda 6 ay SGK’lı çalışmış olmak.

CEPTETEB Kredi Özellikleri

CEPTETEB bir dijital bankacılık uygulamasıdır ve tüm iş süreçler internet bankacılığı ya da mobil bankacılık uygulamasına yönelik revize edilmiştir. Dolayısıyla CEPTETEB aracılığıyla ihtiyaç kredisi kullanan tüketiciler hali hazırda istifade edebileceği en yüksek kullanıcı deneyimiyle karşılaşacaktır. Başvuru yapılmasından tahsis edilmesine kadar sürecin hiçbir aşamasında şubeye gidilmesine gerek bırakmayan CEPTETEB haftasonu dahi tahsis yapabilmektedir. İletilen kredi başvurusunun olumlu yanıtlanması halinde mesai saatleri dışında da kredisini hesabına aktarabilen tüketiciler herhangi bir TEB ATM’sinden ya da ortak ATM’den parasını nakit olarak çekme imkanına sahiptir.

CEPTETEB İhtiyaç Kredisi Hesaplaması

CEPTETEB, internet bankacılığı uygulaması üzerinden belge tahsis edilmesine gerek olmaksızın 20 bin TL’ye kadar olan nakit ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Bu kapsamda kredi kullanan tüketicilerin aylık ortalama % 2,85 oranında faiz ödemesi yapması gerekir, faiz ödemesine ek olarak kredi toplam tutarının % 0,5’i kadar finansman tahsis tutarı ve kredi toplam tutarıyla kredi kullanan kişinin yaşına bağlı olarak değişen miktarda hayat sigortası primi ödemesinin de yapılması gerekmektedir. Bu iki maliyet kişiden kişiye değiştiği için aşağıdaki hesaplamaya dahil edilmemiştir:

20 bin TL kredi çekilmesi halinde:

 • 12 ay vade için her ay 1026 TL, toplamda 12.307 TL,
 • 24 ay vade için her ay 613 TL, toplamda 14.708 TL,
 • 36 ay vade için her ay 491 TL, toplamda 17.691 TL ödeme yapılması gerekir.

CEPTETEB İhtiyaç Kredisi Başvurusu

CEPTETEB aracılığıyla ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak isteyen tüketicilerin öncelikle uygulamayı kullanabilecekleri şifreyi edinmiş olması gerekir. Çağrı merkezi aracılığıyla ya da CEPTETEB’in internet sitesi üzerinden edinilebilen bu şifreyle hesabına giriş yapan tüketicilerin takip etmesi gereken adımlar şunlardır:

 1. Krediler > Kredi Başvuruları > İhtiyaç kredisi adımları takip edilir,
 2. Ne kadar kredi kullanılacağı ve bu kredinin kaç ay vadeyle geri ödeneceği belirlenir,
 3. Örnek ödeme planı incelenir ve aylık, yıllık, toplam yapılması gereken ödemeler netlik kazanır,
 4. Ödeme planı onaylanır ve kredi başvurusu değerlendirilmek üzere CEPTETEB’e iletilir ya da işlem iptal edilir.

Başvuru Ne Zaman Sonuçlanır?

İletilen kredi başvurularının 1 iş günü içerisinde sonuçlanması beklenmektedir. Çoğu kredi başvurusu aynı gün içerisinde değerlendirilip sonuca bağlanmaktadır, ancak çeşitli sebeplerle bu süreç uzayabilir. Eğer 1 iş günü geçmesine rağmen ihtiyaç kredisi başvuru değerlendirme sonucuyla ilgili bir bilgilendirme yapılmadıysa  bankanın çağrı merkezini arayarak talebinizin akıbetini sorabilirsiniz.

İletilen kredi başvurusu olumlu yanıtlanırsa parayı anında hesaba aktarmak mümkün olur. İnternet bankacılığı uygulamasına tekrar girip kredilerim sekmesine erişilmesi halinde kredi kullanım sözleşmesi onaylanabilir ve kredi cari hesaba aktarılır. Cari hesaba aktarılan kredi herhangi bir ATM’den nakit olarak da çekilebilir.

Başvuru Neden Reddedilir

İletilen kredi başvurularının çeşitli sebeplerle olumsuz yanıtlanması mümkündür. Olumsuz yanıtlanan kredi başvurularının en önemli nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kredi notunun kredi tahsisinden kaynaklanan riski göz ardı etmeye yetmeyecek kadar düşük olması,
 • Yasal ya da idari takipte olunması,
 • Kredi taksit ödemelerinin gelire nazaran önemli bir yer tutuyor olması, kredi taksit ödemelerini yaptıktan sonra yaşamsal giderlerde kullanılmak üzere düşük bir pay kalması,
 • Vergi, SGK ya da KYK gibi borçların olması ya da bu borçlara istinaden taksit ödemelerinin yapılıyor olması,
 • Banka talep ettiği halde teminat ya da kefil gösterilememesi.

İnternet bankacılığı üzerinden kredi talebinde bulunan tüketicinin öncelikli olarak kredi notuna bakılır. Dolayısıyla kredi notu yüksek olan tüketicilerin olumlu yanıt alma ihtimali hayli yüksektir.

cepteteb kredi basvurusu

Erken Ödeme İndirim Oranı

BDDK mevzuatı gereğince tüketicilerin tahsis edilen ihtiyaç kredisini erkenden ödemesi ve borcunu kapatması mümkündür. Kredi başvurusunu erkenden ödeyip kapatan tüketiciler kalan aylar için faiz ödemesi de yapmaz ve ödeyeceği faiz kadar indirimin sahibi olur. Ne kadar indirim anlamına geldiği ödeme planında kalan ana para borcuyla toplam borç arasında kalan farktan ya da çağrı merkeziyle yapılacak görüşme sonrasında öğrenilebilir.

Kredi İptali

Tahsis edilen krediler 14 gün içerisinde herhangi bir maliyet, faiz ya da cezaya maruz kalmadan bankaya iade edilebilir. Bu imkandan yararlanmak isteyen tüketicilerin tek yapması gereken bankayla iletişime geçmek ve kredisini iade etmek istediğini belirtmek.

En Düşük Faizli 20 Bin TL İhtiyaç Kredisi Veren 6 Banka konulu yazımızı okuyabilir ve en son güncellenmiş faiz oranları üzerinden örnek hesaplamaları inceleyebilirsiniz.