Aktifbank İnternet Bankacılığından Para Gönderme (Havale EFT İşlemi)

Aktifbank müşterileri her geçen gün ihtiyaçlar özelinde daha da geliştirilen internet bankacılığı uygulaması üzerinden havale veya EFT gibi temel bankacılık işlemlerini yerine getirebilmektedir. Basit birkaç işlemin yerine getirilmesi sonrasında kullanımına başlanabilen internet bankacılığı uygulamasını yeni kullanmaya başlayan kişiler bazı kafa karışıklıkları yaşayabilir. Bu açıdan en temel bankacılık işlemlerinden olması kaynaklı Aktifbank internet bankacılığından para gönderme işlemi, EFT ve havale nasıl yapılır gibi çeşitli konulara değinmek yararlı olacaktır.

Aktifbank İnternet Bankacılığından Havale Nasıl Yapılır?

Banka içerisinde gerçekleşen yani gönderici de Aktifbank, alıcı da Aktifbank müşterisi olduğunda bu para transferine havale denilmektedir. Havale işlemi banka içerisinde gerçekleştirilen bir işlem olduğu için 7 gün 24 saat hiçbir saat kısıtlamasına tabi olmadan para transfer edilebilir.

Havale yapmak için öncelikle internet bankacılığı uygulamasına giriş yapılmalıdır. İnternet bankacılığı uygulamasına giriş yapıldıktan sonra sırasıyla:

  1. Para Transferleri menüsüne tıklanır, açılan sayfada başkasının hesabına havale butonuna dokunulur.
  2. İşlemin ikinci adımında alıcının hesap numarası, şube kodu ve ad soyad gibi bilgilerini doldurmanız gerekir.
  3. Bilgileri doğru şekilde doldurduktan sonra ne kadar para transfer edileceğini seçmeli, işlemin ne zaman gerçekleşeceğini belirtmeli ve devam butonuna tıklamalısınız,
  4. İşlemin dördüncü adımında işlemi son kez gözden geçirmeniz ve onay vermeniz istenir.
  5. Onayı verdikten sonra havale anında gerçekleşir ve alıcı parasını alır.

Havale yaparken dikkat etmeniz gereken tek şey kendi hesabınıza havale yapacaksanız, yani bir hesabınızdan diğer bir hesabınıza havale yapacaksanız bunun virman olarak tanımlandığıdır. Virman yapacak tüketicilerin Kendi Hesabıma Virman diyerek işlem yapması gerekir.

Aktifbank İnternet Bankacılığından EFT Nasıl Yapılır

Bir bankadan farklı bir bankaya yapılan para transferine EFT denir, arada Merkez Bankası onayına ihtiyaç duyulduğu için EFT’ler sadece iş günlerinde mesai saatleri içerisinde gerçekleştirilebilir. EFT yapmak isteyen Aktifbank müşterileri internet bankacılığı uygulamasına giriş yaptıktan sonra para transferleri sekmesinin altında yer alan Başka Bankaya (EFT) bağlantısına tıklamalıdır. Bu bağlantıya tıkladıktan sonra sırasıyla şunların yapılması gerekir:

  1. Para transferi yapılacak kişinin IBAN numarası, ad soyad bilgisi ve işlemin ne zaman gerçekleştirileceği seçilir,
  2. Ne kadar para transferi yapılacağı belirtilir,
  3. Bilgiler son kez özetlenir ve kontrol edilip onaylanması gerekir,
  4. Onay verilmesi sonrasında para transferi gerçekleşir,
  5. Dekont alınır ve dekont üzerinde yazan işlem referans numarası oluşabilecek çeşitli sorunlara karşı bir kenara not edilir ya da alıcıya iletilir.

Aktifbank EFT/Havale İşlem Limitleri

Bireysel internet bankacılığı kullanıcısı tüketiciler tek seferde en fazla 200 bin TL, gün içerisinde en fazla 200 bin TL EFT yapabilmektedir. Havale işlemi ise tek seferde en fazla 100 bin TL, gün içerisinde toplam 100 bin TL ile sınırlıdır.

Kurumsal internet bankacılığı kullanıcısı müşteriler tek seferde en fazla 75 bin TL, gün içerisinde en fazla 150 bin TL EFT yapabilir. Kurumsal müşteriler tek seferde en fazla 100 bin TL, gün içerisinde toplamda 200 bin TL havale yapabilir.

atkfibank internet bankaciligi para transferi

Aktifbank EFT/Havale Saatleri

EFT yapmak isteyen Aktifbank müşterilerinin 09:00 ile 16:30 arasında bunu yapması gerekmektedir. Bu saatler arasında verilmeyen EFT emirleri bir sonraki ilk iş gününde karşı hesaba gönderilecek, o gün gelene kadar da para hesaptan düşmeyecektir.

Havale işlemi banka içinde gerçekleşen bir işlem olduğu için herhangi bir saat kısıtı yoktur, tüketiciler dilediği zaman havale yaparak anında karşı hesaba para transferi gerçekleştirebilir.

Aktifbank 30 Bin TL İhtiyaç Kredisi Hemen Başvuru konulu yazımızı da okuyabilir ve anında başvurunuzu yaparak paranızı hesabınıza alabilirsiniz.