Garanti İnternet Bankacılığı Hesaba Havale Nasıl Yapılır?

Garanti İnternet Bankacılığı üzerinden hesaba havale işlemlerinin nasıl olacağını anlatmadan önce hangi şartlarda havale yapabileceğinizi inceleyelim.

Garanti İnternet Şubesi üzerinden havale yapabilmeniz için karşı tarafın hesabının da Garanti Bankası hesabı olması gerekmektedir. Çünkü havale, aynı bankanın hesapları arasında yapılan işlemler demektir. Bu yazımızda IBAN numarası ile hesaba nasıl havale yapacağımızı inceleyeceğiz.

Tabi ki öncelikle Garanti İnternet Bankacığı hesabınızın olması gerekmektedir. Daha sonraki yazılarımızda nasıl hesap açılacağına değineceğiz.

  • Garanti İnternet Bankacılığına aşağıdaki adresten giriş yapıyorsunuz.
    Giriş (İnternet bankacılığı giriş bilgilerinizi kimseyle paylaşmayınız.)
  • Hesabınıza giriş yaptıktan sonra üst menüde yer alan Para Transferleri > Havale > Hesaba Havale seçeneğine tıklıyorsunuz.

Açılan ekranda “Ödeme Aracı” yazan kısımda hesaplarınızın listesini göreceksiniz. Eğer birden fazla hesabınız bulunuyorsa ve diğer hesabınızdan havale yapmak istiyorsanız bu alana tıklayarak istediğiniz hesabı seçebilirsiniz.

IBAN numarası ile havale yapacağımız için “Gönderim Tipi” kısmından “IBAN ile gönder” seçeneğini işaretliyoruz. IBAN numarası 2 harf ve 24 sayıdan oluşmaktadır. Garanti Bankası TR kısmını otomatik olarak getirmektedir. Geri kanal 24 haneyi yazarak IBAN numaranızı girebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken copy-paste yaparak IBAN numarası girerseniz aradaki boşluklardan dolayı eksik yapıştıracaktır. Kontrol etmeyi unutmayın.
“İşlem Tarihi” kısmından havalenin ne zaman yapılacağını seçebilirsiniz. Aynı banka üzerinden yapılan Havale işlemlerinde saat önemli değildir. İstediğiniz saatte yaptığınız ödeme saniyeler içinde karşı tarafın hesabına yatar.
“Tutar” kısmına havale yapacağınız miktarı belirtiyorsunuz. Örneğin ilk alana 100 TL için 100 yazarak ikinci kareyi boş bırakabilirsiniz. 100TL 75kr gibi küsuratlı bir gönderim yapacaksanız ilk alana 100 yazarak ikinci alana 75 yazmanız gerekiyor.

“Açıklama” kısmı karşı tarafın ödemenizin geldiğini gördüğü zamanki ekranda yazan yazıdır. Eğer sürekli para transferi yaptığınız bir hesaba havale yapıyorsanız. Bu alana ayırt edici bir bilgi yazarak karışıklıkları engelleyebilirsiniz. “Devam” butonuna basarak işlemimizi son aşamaya getiriyoruz.

Garanti İnternet Bankacılığı Hesaba Havale Nasıl Yapılır?

Son aşamada sadece onay vermeniz gerekmektedir. Yazdığınız IBAN numarasına tanımlı olan hesap bilgileri “Alıcı Adı Soyadı” kısmında gözükecektir. Burada dikkat etmeniz gereken IBAN numarasından çıkan bilgilerin göndermek istediğiniz kişinin bilgileriyle uyuşuyor mu diye kontrol etmeniz.

Tüm işlemler tamamsa “Onay” butonuna basarak IBAN hesabına havale işlemini bitirebilirsiniz.

Garanti İnternet Şubesi Havale Yapmak

http://sisliclub.com/