IBAN Nedir ve IBAN No Nasıl Öğrenilir?

Uluslararası banka numarası yani IBAN No para transferlerinde karışıklıkları engellemek ve bankalar açısından daha az maliyetli olması için 2010 yılında Avrupa Birliği ülkelerince kullanıma başlanmış ve standart haline getirilmiştir.

IBAN numarası ilk görüşte çok karışık bir sayı kümesi gibi gelse de belirli standartları bulunmaktadır.

  • En fazla 34 haneli olabilmektedir. Ülkeler standartlarını belirleyerek sabit bir IBAN karakter sayısı belirleyebilirler. Türkiye standart olarak 26 hane olarak belirlemiştir.
  • Ülke kodu ile başlamak zorundadır.
  • Her hesaba özel bir IBAN numarası olmak zorundadır.
  • Kullanımı zorunludur. (1 Ocak 2010 tarihinde Yurtiçi ve yurtdışı para transferleri ve EFT işlemlerinde zorunluluk getirilmiştir.)

IBAN numarasını incelemek gerekirse aşağıdaki örnek bir IBAN’ı inceleyebilirsiniz.

TR 63 0006 2012 3157 5410 6250 01

Buradaki TR kısmı ülke kodunu belirlemektedir. Ülkelere göre farklılık gösterecektir. Örnein İtalya IT ile başlarken Fransa FR ile başlamaktadır. TR’den sonraki iki basamak(63) kontrol basamaklarıdır. Sonraki 5 basamak (00062) banka kodudur.

Son 16 basamak size özel hesap numaranızdır. Aşağıdaki resimde de göreceğiniz üzere bu alan bankanızın şube kodu, sizin müşteri numaranız ve hesap ek numarasından oluşmaktadır.

IBAN numaraları her ne kadar karışık gözükse de aslında belirli bir düzeni bulunduğunu fark etmişsinizdir. Tabi bankalara göre hesap ek numarası ve hesap numarasın kaç basamaklı olduğunu ya da TL hesabımı yoksa döviz mi hesabı olduğuna göre değişiklikler gösterebiliyor.

IBAN numaranızı bankanıza telefon açarak yada internet bankacılığınıza giriş yaparak öğrenebilirsiniz. IBAN numaranızı bilmiyorsanız bile tahmin etmeniz çok kolay. Bankalarda bu sebeple sitelerine IBAN hesaplama bölümleri eklemeye başladılar. Aşağıdaki linklere tıklayarak hesap numaranızı ve banka şube numaranızı yazarak otomatik olarak oluşacak olan IBAN numaranıza ulaşabilirsiniz.

IBAN Numarası Sorgulama

Akbank IBAN Sorgulama

YapıKredi IBAN Sorgulama

İş Bankası IBAN Sorgulama

Garanti IBAN Sorgulama

IBAN Nedir ve IBAN No Nasıl Öğrenilir?

Ziraat Bankası IBAN Sorgulama (Sadece Ziraat bankasında IBAN sorgularken hesap ek numarası talep etmektedir. Hesap ek numarası kartınızın son 5 hanesidir. Genelde 7001 ile bitmetedir.)

Teb IBAN Sorgulama

KuveytTürk IBAN Sorgulama