EFT Nedir, EFT Saatleri ve EFT Ücretleri

EFT nedir, EFT saatleri ve EFT ücretleri gibi konuları inceleyeceğimiz yazımıza göz atarak EFT hakkında kafanıza takılan tüm sorulara cevap bulabileceksiniz.

Öncelikle EFT, Elektronik Fon transferi anlamına gelmektedir. Türkiye’de 1992 yılında devreye alınan bir sistemdir.

EFT farklı iki banka hesapları arasında yapılan işlem bütününe EFT denmektedir. Unutmayın aynı banka hesapları arasında yapılan işlem Havale olup farklı banka hesapları ve şubeleri arasında yapılan para transferi ise EFT’dir.

Telefon bankacılığı, banka şubesi, bankamatik ve internet şubesi olmak üzere bir çok kanal aracılığıyla EFT işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Günümüzde en çok kullanılan ve en pratik sistem internet bankacılığı üzerinden gönderilen EFT yöntemidir.

EFT Nasıl Gönderilir?

EFT nedir biraz kafamızda oluştu. Şimdi nasıl göndereceğimizi inceleyelim.

Önceleri para transferi yapacağınız kişinin yada kurumun banka adı, hesap numarası, şube kodu ile EFT yapacağınız kişinin Adı ve soyadı bilgileri gerekmekteydi.Günümüzde işe İnternet bankacılığı üzerinden EFT gönderebilmemiz için karşı tarafın IBAN numarasını bilmeniz yeterli olmaktadır. 2010 yılından itibaren yürürlüğe giren kuralla IBAN numarası kullanmak zorunlu hale getirilmiştir.

Fakat halen çoğu banka EFT işlemi yaparken IBAN numarasını bilmemeniz durumunda müsaade etmektedir. Örneğin internet bankacılığı üzerinden IBAN numarası olmadan yapacağınız bir EFT işlemi için size IBAN numarasını bilmediğinize ve bu şekilde işlem yapmayı onayladığınıza dair bir onay ekranı sunacaktır. Buradaki onay işlemi yasal bir zorunluluk olup olası karışıklıklarda yükümlülüğün bankaya ait olmadığını beyan etmektedir.

EFT Saatleri

EFT işlemi kaba bir tabirle bankaların mesai saatleri içinde yapılmaktadır. Resmi tatil ve hafta sonları hariç her gün 08:30 ve 17:00 saatleri arasında yapılmaktadır. Tabi ki Resmi tatil günleri ve hafta sonları da EFT işlemi yapabilirsiniz fakat tatil sonrası ilk günde işlem gerçekleşecektir. Örneğin Cumartesi günü yapacağınız bir EFT işlemi Pazartesi günü 08:30 hesabınızda para olması durumunda gerçekleşecektir.

Hafta sonları yada resmi tatillerde dikkat etmeniz gereken durum EFT işleminin gerçekleşeceği gün hesabınızda para olması gerektiğidir. Misal hesabınızda para bulunuyordu ve bayramda bir EFT işlemi gerçekleştirdiniz. Resmi tatil sonrasi ilk gün eğer hesabınızda para yoksa EFT işleminiz iptal olacaktır.

İstisnai durumlardan biride yarım gün olan çalışma günlerinde örneğin bayram öncesi Arefe günleri gibi günlerde bankaların çalışma saatleri 08:00-11:45 arasındadır.

EFT Ücretleri

EFT ücretleri bankalar arasında farklılık göstermektedir. Bu konuyla ilgili tarafınıza banka, banka güncel olan bir konu hazırlayacağız fakat ortalama olarak incelemek gerekirse EFT ücretleri 1-5TL arasında değişmektedir. Tabi sadece bankaya göre değil göndereceğiniz miktara göre de bu tutar artmaktadır.

EFT ücretleriyle ilgili bilmeniz gereken bir diğer durum ise bazı bankaların saat 16:00’dan sonra gerçekleştirilen EFT işlemlerine exstra ücretler istemesidir. Bu ücretlerde yine göndereceğiniz paraya göre değişiklik gösterse de ortalama olarak 6-8 TL arasındadır.

Garanti Bankası EFT Ücretleri Güncel Liste 2016

EFT Hakkında Bilmeniz Gerekenler

  • Farklı bankalara ait hesaplar arasında yapılmaktadır.
  • Resmi tatil ve hafta sonları haricinde 5-10 dk’da para transferi gerçekleşmektedir.
  • Resmi tail ve hafta sonları yapılan işlemler ilk iş günü 08:30’a sarkar.
  • EFT ücretli bir işlemdir.
  • EFT saatleri arasında yapılmayan işlemlerden ekstra ücret alınır.
  • Karşı tarafın onaylamasına gerek kalmadan gerçekleşen bir işlemdir.
  • IBAN numarası kullanımı zorunludur.

EFT nedir konumuzu incelediyseniz Havale Nedir isimli incelememize de göz atabilirsiniz.