Çeyiz Hesabı Nedir? Çeyiz Hesabı Nasıl İşlerlik Kazanır?

Çeyiz Hesabı’nın TL cinsinden ve 3 4 5 yıl ana vade olarak açılabilen ve aylık ya da 3 aylık periyotlarla düzenli para yatırılması esasına dayanan ve belli koşulların varlığının gerçekleşmesi halinde Devlet Katkısı sağlanan bir vadeli mevduat hesabıdır.

Çeyiz Hesabı Şartları Neler

Çeyiz Hesabının yalnızca tek kişilik olarak açılabileceği ve devlet katkısından da yararlanabilmek için kişinin ilk evliliğinin olması gerekmektedir. Çeyiz hesabına yapılacak olan ödemelerin kendisine ait bir mevduat hesabı üzerinden gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Ayrıca talimatının bulunması halinde kredili mevduat hesabından gerçekleştirilebilir.18 yaşından küçükler de vasinin veya velisinin izniyle bizzat çeyiz hesabı açılabilecektir. Hesabın açılışında yatırılan ödemenin ilk talimat olarak kabul edilmektedir.

Çeyiz hesabına sahip olan kişinin kendisi tarafından belirlenen ödeme günü iş günü olarak belirlenecektir ve kendisine verilen ödeme planında kendisi değişikliğe gitmedikçe belirlediği gün ödeme günü olmaya devam edecektir. Talimat tutarı dışında başka bir kısmi talimata izin verilmeyip isteğe bağlı olarak talimat tutarı ve üzeri ödeme gününde olması şartıyla herhangi bir kanaldan ödeme yapılabilecektir.

Devlet Ne Kadar Destek Veriyor

Çeyiz hesabı sözleşmesinde yer alan asgari ve azami tutarların her yıl bir önceki yıla ilişkin Vergi Usul Kanununca belirlenen değerlenme oranı kadar arttırılacağını ve artırılan tutarın bankanız tarafından bilgilendirilmeniz ile öğreneceğiniz sözleşmede yer almıştır. Ayrıca ödeme periyotlarını da çeyiz hesabı açtırırken belirleyebileceksinizdir.

Çeyiz hesabında faiz tahakkuklarının her yılsonunda ara vadelerin anaparaya eklenerek hesaplanacağı ve nihai faizlerinde ana vadenin sonunda gerçekleşeceği birçok banka tarafından belirlenmiştir. Ayrıca 12 ay içerisinde hesaptan yalnızca 2 kere para çekilebileceği ve sürekli bir para çekimine birikim açısından doğru bulunmadığı için fazla imkân sağlanmamıştır.

Çeyiz Hesabı Nedir? Çeyiz Hesabı Nasıl İşlerlik Kazanır?

Sözleşmeye ve gösterilen hükümlere aykırı bir davranışta bulunulmadan ve 27 yaşını doldurmadan ilk evliliğini yapan kişiler devlet katkısına da hak kazanabileceklerdir.