Havale ile EFT Arasındaki Farklar Nelerdir?

Hem havale hem de EFT işlemi aslında birer elektronik olarak para aktarma işlemi olarak tanımlanabilir. Bu işlemler bankalar ya da aracı kuruluş yolu ile gerçekleşir ve göndermek ya da almak istediğiniz para miktarını transfer etmenizi sağlar.

EFT İşlemi Nedir?

EFT’nin açılımı Elektronik Fon Transferi’dir. EFT işlemi farklı bankalara arasındaki para transferi için kullanılan bir yöntemdir. Bu nokta da transfer etmek istediğiniz para miktarı herhangi bir A bankasından bir başka B bankasına geçer. Transfer işlemi Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın kullanmakta olduğu bir sistem aracılığıyla gerçekleşir.

Paranın diğer bankaya geçebilmesi bu sistemden alınan onay doğrultusunda gerçekleşir. Paranın transferi esnasında böyle bir onay gerektiği için işlemin en azından havaleye oranla daha uzun sürmesi muhtemeldir. EFT işlemini günün her saati yapamazsınız. Bunun için 8:00 ve 17:30 saatleri (bazı bankalarda ufak değişiklik olabilir) arasında yapmanız gerekmektedir. Bu saatler dışında EFT talimatı verdiyseniz eğer transfer işlemi diğer gün saat 8:00’de işleme alınır.

Havale İşlemi Nedir?

Havale işlemi aynı banka içerisinde gerçekleşir. Bu nokta da bankanın bir şubesinden diğer şubesine para transferi söz konusudur. Misal vermek gerekirse; herhangi bir A bankasının Keçiören şubesi ile Aktepe şubesi arasında para gönderimi olarak açıklayabiliriz. Bu nokta da bankaların izin verdiği her an havale işlemini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Havalenin gerçekleşmesi için gereken tek şart talebin bankaya ulaşmasıdır. Bu noktadan sonra işlem gerçekleşir. Havale işlemini de ikiye ayırabiliriz. Hesaptan hesaba yapılan havale ve başka bir hesaba havale. Banka kendi bünyesinde içerisinde bir para transferinde bulunduğu için genellikle para talep ya da az bir miktar hizmet bedeli alır. Havale işlemini eğer banka da herhangi bir sorun yaşanmıyorsa günün her saati kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Havale ile EFT Arasındaki Farklar Nelerdir?

Ayrıca EFT ve Havale ile ilgili diğer konularımıza da göz atabilirsiniz.

EFT Nedir, EFT Saatleri ve EFT Ücretleri

Havale Nedir ve Koşulları Nelerdir