100 Bin TL İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar (En Düşük Faiz)

Faiz oranları giderek yükseliyor olsa da nakit sıkıntısı çeken tüketicilerin bu gibi durumlarda ihtiyaçlarını karşılamak için başvurabileceği en basit ve etkili çözümü sunan ürün halen ihtiyaç kredileridir. Katılım bankaları aracılığıyla ihtiyaç finansmanı, özel mevduat bankaları aracılığıyla ihtiyaç kredisi çekebilen tüketiciler bu talebini bankaya iletmeden önce bazı hususlara dikkat etmeli ve gereklilikleri yerine getirmelidir.

Bankalar her zaman için tüketici özelinde bir üst limit belirleyip bu sınırlar çerçevesinde kredi tahsis eder, ancak çeşitli yöntemlerle bu üst sınırı yükseltmek ve 100 bin TL’ye varan miktarlarda kredi kullanmak da mümkündür. Dolayısıyla 100 bin TL ihtiyaç kredisi veren bankalar, bunun nasıl yapılacağı ve yerine getirilmesi gereken şartlar gibi noktalara değinmek yararlı olacaktır.

Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Tüketicilerin ne kadar ihtiyaç kredisi çekebileceği aylık geliri ve sahip olduğu mal varlığıyla ortaya çıkmaktadır. Genel itibariyle sabit bir şart koyulmasa da bankalar genellikle aylık gelirin en fazla % 30 – % 40’ına kadar taksit ödemesi yapılacak şekilde kredi verir. Bu kapsamda 10 bin TL geliri olan bir kişi her ay 3 bin TL ile 4 bin TL, 5 bin TL geliri olan bir kişi 1500 TL ile 2000 TL arasında maksimum taksit ödemesi yapabilir.

Bu sınırlar maksimum olduğu için genellikle gerçekle örtüşmez ve ancak çok yüksek kredi notuna sahip, üzerine mal varlığı olan kişiler bu sınırda taksit ödemeleriyle kredi çekebilir. Genel itibariyle kredi başvurusu iletenlerin büyük bir çoğunlu gelirinin aylık % 20 ile % 25’ini ancak taksit ödemesi olarak bankaya yatırabilmektedir.

Bu açıdan ortalama kredi notuna sahip 3500 TL gelirli bir tüketiciyi baz aldığımızda bu tüketicinin her ay ödeyebileceği kredi taksiti yaklaşık olarak 1000 TL’dir. Kredi vadeleri geçtiğimiz ay 36 aya düşürüldüğü için ilgili tüketicinin çekebileceği toplam kredi 36 ay için maksimum 36 x 1000 TL = 36 bin TL maliyete sahip olabilir.

Kredi Üst Limitini Nasıl Artırabilirim?

Yukarıda da görüldüğü gibi tüketicilerin yüksek limitli ihtiyaç kredisi kullanması oldukça zordur ve 50 bin TL üzerinde yapılan standart başvurular genellikle reddedilir. Burada tüketicilerin bilmesi gereken en önemli detay çeşitli yöntemlerle ihtiyaç kredisi başvurusu yaptığı bankadan olumlu sonuç alma ihtimalini artırabileceğidir.

Bu yöntemler konut ipotekli ihtiyaç kredisine başvurarak teminat verme, kefil gösterme ya da hane geliri ibraz etmek olarak sıralanabilir.

Konut Teminatlı İhtiyaç Kredisi

Kullanmak istediği ihtiyaç kredisi için konutunu ipotek veren tüketiciler konut ekspertiz değerinin % 80’ine kadar ihtiyaç kredisi çekebilir. Ayrıca banka için kredi geri ödenmeme riski ortadan kalktığı için çok daha düşük faiz oranıyla ve vergi indirimleriyle düşük maliyetli bir ihtiyaç kredisi tahsis edilmiş olur. Eğer mümkünse ve geri ödemeler eksiksiz yapılacaksa konut teminatlı ihtiyaç kredisi çekmek başvurulabilecek en maliyetsiz ve etkili çözümlerdendir.

Kefil Göstermek

Düzenli ve belgelenebilir bir gelire sahip olan ya da üzerine mal varlığı olupta bu mal varlığını ilgili krediye teminat olarak gösterebilecek bir kefil 100 bin TL’lik ihtiyaç kredisi başvurunuzun olumlu yanıtlanmasını sağlayabilir.

Hane Geliri İbraz Etmek

Yaygın inanışın aksine kredi başvurusu öncesinde gelir sorulduğunda tüketicinin geliri değil hanenin geliri sorulmaktadır. Yani hane içerisinden bir kişinin kullandığı ihtiyaç kredisi aynı hanede yaşayan aile bireylerini de yakından ilgilendirmekte ve kendi gelirlerini de bu krediye teminat olarak gösterebilmekteler. Dolayısıyla kredi başvurusu yaparken yalnızca kendinizin değil evinizde yaşayan diğer aile bireylerinizin de gelir belgelerini ibraz etmeniz ya da sözlü olarak beyanda bulunmanız ihtiyaç kredisi başvurunuzun olumlu yanıtlanma ihtimalini ciddi şekilde artıracaktır.

100 bin TL İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

100 bin TL’lik ihtiyaç kredisi başvurusu için konut ipoteği verilecekse ya da kefil gösterilecekse her banka bu kredi talebinin yerine getirilmesini sağlar. Fakat en sık başvuru yapılan ve yüksek limitli ihtiyaç kredisi tahsis eden bankalar:

100 bin tl kredi veren bankalar
  • Halkbank,
  • Vakıfbank,
  • Garanti Bankası,
  • Akbank,
  • İş Bankası olarak sıralanabilir.

Bu bankalardan herhangi birisine yapılacak başvuru kısa süre içerisinde değerlendirmeye alınacak, olumlu görülmesinin ardından da 3 iş günü içerisinde kredi tahsis süreci tamamlanacaktır.

Konut ipotekli ihtiyaç kredisi kullanarak daha düşük faiz oranı ve vergi indirimi gibi avantajlardan yararlanmak isteyen tüketiciler İş Bankası, Denizbank, Garanti Bankası, Ziraat Bankası, Akbank, Finansbank, Vakıfbank ve Yapı Kredi’den yararlanabilir.

Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar konulu yazımızı ortalama 3 dk içerisinde okuyabilir ve bordronuz olmasa da kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.