Ziraat Bankası İnternet Şubesinden Kredi Notu Öğren

Bankalarla girilen finansal ilişkiden doğan sorumlulukların ne derece yerine getirildiğini gösteren nota kredi notu denilmektedir. Kredi notu tüketicinin geçmiş dönemlerinden edindiği bir yüzdeler ortalaması olması kaynaklı gelecekte bankalardan kullanacağı ürünlerde ne kadar imtiyaz sahibi olacağını da bildirmesiyle önemlidir. Yüksek kredi notuna sahip bir tüketici kredi kartı, kredi vb. bankacılık ürünlerine çok daha kısa süre içerisinde kolay şekilde erişirken, kredi notu düşük olan tüketiciler için bunlar çok daha zor olacaktır. Dolayısıyla kredi notunun bilinmesi, buna göre aksiyon alınması çok önemlidir. Bu açıdan Ziraat Bankası internet şubesinden kredi notu öğrenme işlemine ve düşük kredi notunun nasıl yükseltilebileceğine değinmek yararlı olacaktır.

Ziraat Bankası Kredi Notu Sorgulama

Ziraat Bankası müşterileri kredi notunu sorgulamak için yalnızca internet bankacılığı uygulamasını kullanabilmekte, sorgulamayı internet sitesi üzerinden yapabilmektedir. Bu açıdan internet bankacılığı uygulamasına giriş şifresinin edinilmesi şarttır.

İnternet bankacılığı uygulamasına giriş yaptıktan sonra Çek ve Risk Raporu sekmesi altında yer alan Risk Sorgulama butonuna tıklanmalıdır. Daha sonra Hemen Sorgula butonuna tıklandığında açılacak sayfada rapor detay türünün de işaretlenmesi gerekir. Rapor indir dendiğinde 2 TL karşılığında sorgulama yapılmış olur.

Bilgisayarınıza inen PDF dosyası kredi notunuzu ve bu puanı oluşturan faktörlerin neler olduğunu, geçmiş dönemlerde kullandığınız kredileri, mevcut borçlarınızı ve hesaplarınızı gösterir.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır

Kredi notunun hesaplamasına farklı faktörler farklı yüzdelerle etki eder.

 • Kredi ödemelerinin düzeni % 35 oranında,
 • Mevcut kredi borç durumu % 35 oranında,
 • Yeni alınan krediler % 11 oranında,
 • Kredi kullanım sıklığı % 10 oranında,
 • Diğer faktörler % 9 oranında etkide bulunur.
ziraat bankasi internet subesi kredi notu
ziraat bankasi internet subesi kredi notu nasil ogrenilir

Kredi Notu Kaç Olmalı

Kredi notunun ne kadar olması gerektiği tamamen ne yapılmak istendiğiyle alakalıdır. Bu açıdan öncelikle kredi notunun bankalar için ne anlama geldiğini de iyi anlamak gerekir. Kredi notu, bankalar için tüketiciye tanınacak imtiyazı gösterir. Yüksek kredi notuna sahip olan tüketiciye daha fazla, düşük kredi notuna sahip olan tüketiciye daha az imtiyaz tanınır. Örneğin yüksek kredi notlu bir tüketici normalde maaşının % 30’una kadar taksit ödemesi yapacak şekilde kredi kullanması gerekirken maaşının % 40’ı seviyesinde taksit ödemesi yapacak kadar kredi çekebilir çünkü banka yüksek kredi notuna sahip olduğu için bu tüketicinin ödemelerini aksatmayacağını düşünür. Aksi durumda yani kredi notunun düşük olduğu durumda % 30’luk seviyede dahi kredi çekilemeyebilir ve teminat ya da ipotek gibi yöntemlere başvurulması talep edilebilir.

Kredi notları şu şekilde kategorize edilir:

 • 0: Riskli,
 • 1-699: En Riskli,
 • 700-1099: Orta Riskli,
 • 1100-1499: Az Riskli,
 • 1500-1699: İyi,
 • 1700-1900: Çok iyi.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir

Eğer yaptığınız sorgulama sonrasında kredi notunuzun düşük olduğunu fark ettiyseniz bu durumda yükseltmek için bazı konularda daha dikkatli davranmanız gerekir. En başta aylık kredi taksit ödemelerinin zamanında yapmanız gerekmektedir, daha sonra tüm borçlarınızı tek bir kredide birleştirmeyi deneyebilir, ödemelerinizi hiç geciktirmeden zamanında yaparak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Eğer kredi çekmediğiniz, borcunuz olmadığı halde kredi notunuz düşükse bu durumda bloke teminatlı kredi kartı alarak kredi notunuzun yükselmesini sağlayabilirsiniz. Bloke teminatlı kredi kartınızı düzenli şekilde kullanıp, ekstre dönemi içerisinde ödeme yaparak kredi notunuzun kısa süre içerisinde yükseldiğini görebilirsiniz.

Bazı tüketicilerin kredi notu da oluşmamış olabilir. Eğer henüz kredi notunuz oluşmadıysa yani 0 (sıfır) olarak görünüyorsa bu durumda kredi kartı kullanmayı düşünebilir, düşük limitli bir kredi talebinde bulunabilir ya da bloke teminatlı kredi kartı edinebilirsiniz.

Ayrıca Ziraat Bankası İnternet Bankacılığı İhtiyaç Kredisi Başvurusu bilgilerini https://internetbankaciligi.tv/ziraat-bankasi-ihtiyac-kredisi-basvurusu/ içerisinden öğrenebilirsiniz.