Yeni Kredi Kartı Şifre Yükleme İşlemi ve SİM Kart Bloke Kaldırma

Kredi kartı şifresi almak ya da kaybolan şifrenizi bankanızın iletişim numarası aracılığı ile ya da iletişim kanallarını kullanarak yenileyebilirsiniz. 

Kredi kartı kullanımı, günümüzün en yaygın harcama tipleri arasında yer almaktadır. Takstili alışveriş imkanı sunduğu ve buna ek olarak farklı avantajlar sunduğu için daha cazip gelen kredi kartları, doğru kullanıldığı taktirde, kişinin beklentisini karşılayabilmektedir. Ancak elektronik bir kart tipi olduğu için kredi kartlarında en sık karşılaşılan problemlerin başında şifreyi unutma ya da yeni alınan kredi kartına nasıl şifre yüklenebileceği hakkında bilgi sahibi olunmamasıdır. Bu yazımızda, yeni kredi kartı şifre yükleme işlemi ve SİM kart bloke kaldırma yöntemleri hakkında ayrıntılı bilgi vereceğiz. 

Yeni Kredi Kartına Nasıl Şifre Alınır?

Yeni kredi kartına şifre alma

Kredi kartı kullanıcılarının en sık karşılaştıkları problemlerin başında yeni aldıkları karta nasıl şifre yüklemeleri gerektiği ile ilgili bilgi sahibi olmamalarıdır. Kart şifresi yüklemek aslında sanıldığı kadar zor bir işlem değildir. İlk defa alınan bir kredi kartına ATM ile yeni şifre belirlenebilir. Peki, nasıl?

ATM Şifre Yükleme

ATM Şifre Yükleme

Yeni aldığınız kredi kartına şifre yüklemek için öncelikle ATM kullanmalısınız. Kartınızı ATM cihazına taktığınızda ilk olarak sizden yeni bir şifre belirlemenizi ister. Bu adımları doğru şekilde takip ederek ve oluşturduğunuz şifreyi de bir kenara not ederek şifrenizi oluşturmuş olursunuz. 

SİM Bloke Nasıl Kaldırılır?

SİM Bloke Nasıl Kaldırılır?

Kredi kartı kullanıcılarının karşılaştıkları bir diğer problem ise SİM bloke kaldırma sorunudur. Operatör değişimi ya da yeni bir numara alındığında, kredi kartının kullanılmaya devam edebilmesi için öncelikle SİM bloke kaldırma işleminin yapılması gerekir. Peki, bu işlem nasıl yapılır?

Bankanızın iletişim kanallarından (çağrı merkezi iletişim numarası) bu işlemi kolaylıkla yapabilirsiniz. Genel olarak tüm bankalar arandıklarında yönlendiren telesekreterleri cevap verir. “Sim bloke kaldırmak için” istenen rakama tıkladıktan sonra verilecek talimatları izleyerek SİM kart bloke kaldırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. 

SMS Şifre alamayanlar Nasıl Bloke Kaldırır?

SİM Bloke Nasıl Kaldırılır?

Yeni bir operatöre geçildiğinde bankalar, güvenlik amacı ile kişinin kredi kartını bloke ederler. Kullanıcı talimat vermediği sürece herhangi bir işlemin yapılmaması için kart kapalı kalır. Bu durumda kredi kartının kullanıma açılabilmesi için SMS şifre alamayanların blokelerini kaldırmaları gerekir. Peki, bu işlem nereden ve nasıl yapılır?

1- ATM’den SİM Bloke Kaldırma

Bazı bankalar, telefon şubesi ile SİM bloke kaldırmaz. (Ziraat Bankası, AKBANK) Bu bankadan kredi kartı kullanan kişilerin ATM’den SİM bloke kaldırma işlemini gerçekleştirmesi gerekir. Peki, nasıl?

  • Kartınızı ATM’ye takın,
  • Kart işlemleri menüsüne girin,
  • SİM kart bloke kaldırma menüsüne tıklayın. 

2- Cep Telefonu ile SİM Bloke Kaldırma

Genel olarak operatör değişikliği yapıldıktan sonra bankalar telefon aracılığı ile de SİM bloke kaldırma işlemini gerçekleştirmektedir. Bunun için bankanın çağrı merkezi iletişim numarasını arayarak yukarıda da belirttiğimiz gibi söylenen adımları takip ederek SİM bloke kaldırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. 

Sık Sorulan Sorular

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h2″ question-0=”Sim Kart Blokesi Nasıl Kaldırılır?” answer-0=”Sim kart blokesi sorunu yaşamanız durumunda bankanızın çağrı merkezi iletişim numarasını arayarak ya da bankanızın ATM kanalını kullanarak “Sim Kart Blokesi” adımını takip ederek sim kart blokesini kaldırabilirsiniz. ” image-0=”” headline-1=”h2″ question-1=”Akıllı SMS Blokesi nasıl kaldırılır?” answer-1=”Yapı Kredi Bankası kart kullanıcıları, akıllı SMS blokesi kaldırmak için bankanın herhangi bir ATM’sine giderek kartlarını ATM cihazına taktıktan sonra “Kullanıcı İşlemleri / İnternet – Mobil Şube Değişiklik Onaylama” adımından veya 444 0444 Müşteri İletişim Merkezi’ni arayarak işlem gerçekleştirebilirler.” image-1=”” headline-2=”h2″ question-2=”Kredi kartı bloke nasıl kalkar?” answer-2=”Alışveriş yaparken ya da ATM’de işlem yaparken 3 defa üst üste yanlış şifre girilmesi durumunda banka kredi kartını güvenlik amacı ile bloke eder. Bu durumda, bankanızın iletişim kanallarından iletişime geçerek kredi kartı bloke kaldırma işlemi gerçekleştirebilirsiniz. ” image-2=”” headline-3=”h2″ question-3=”Internet bankacılığı bloke nasıl kaldırılır?” answer-3=”İnternet bankacılığı bloke kaldırma işlemleri için yapılması gereken bankanın çağrı merkezi iletişim numarasını aradıktan sonra internet bankacılığı bloke kaldırma menüsünde verilen talimatları incelemeleri gerekir. ” image-3=”” count=”4″ html=”true” css_class=””]