Yapı Kredi İnternet Bankacılığı Kredi Notu Öğrenme İşlemi

Tüketicilerin geçmiş dönemlerde kullandığı kredi, kredi kartı ve benzeri bankacılık ürünlerinden doğan sorumluluklarını ne derece yerine getirdiklerini gösteren bir not olması itibariyle bankalar için büyük önem arz eden kredi notu, çeşitli adımların yerine getirilmesi halinde internet bankacılığı veya mobil bankacılık uygulaması üzerinden de öğrenilebilmektedir. Tüketicilerin gelecekte kullanacağı banka ürünleri için gerekli olan, incelenen kredi notunun önceden bilinmesi bankanın sizin için ne kadar riske razı olacağını anlamak ve dolayısıyla yapacağınız başvurunun miktarını ne derece artırabileceğini hesaplayabilmek için önemlidir. Bu kapsamda internetten kredi notu sorgulaması yapılmasına imkan veren bankalardan birisi olarak Yapı Kredi internet bankacılığı kredi notu öğrenme işlemi ve kredi notuyla ilgili bilinmesi gereken çeşitli detaylara değinmek yararlı olacaktır.

Findeks Nedir?

Yapı Kredi internet veya mobil bankacılık uygulaması üzerinden kredi notu sorgulaması yapacak kişiler Findeks isimli bir kurum, bu kurumun oluşturduğu raporlar vb. ile karşılaşabilir. Bu kapsamda kredi notunun nasıl öğrenileceğine değinmeden önce Findeks’in ne olduğunu anlamak yararlı olacaktır.

Bankalar geçmiş dönemlerden bu yana tüketicilerin kredi kayıtlarını, kredi kartı ödeme alışkanlıklarını vb. tüm verileri Kredi Kayıt Bürosu’na iletiyor (KKB) burada ortak bir istihbarat havuzu oluşturuyordu. Zaman geçtikçe banka harici kurumların da kredi notuna bakarak tüketicilerin sorumluluklarını ne derece yerine getirdiğini öğrenme ihtiyacı hissettiğinde yine bankaların ortaklığıyla Findeks kuruldu.

Findeks’in görevi bankaların KKB’ye ilettiği verileri tüketiciler ya da firmalar tarafından anlaşılabilir bir rapor haline getirmek, bu raporu da satarak kar amaçlı özel bir iştirak olmak. Dolayısıyla bankaların kredi notu ve risk raporuyla ilgili sorgulamalarına başvuran kişiler aslında Findeks tarafından oluşturulan raporu edinmekte.

yapi kredi internet bankaciligi kredi notu
yapi kredi internet bankaciligi kredi notu ogrenme

Yapı Kredi Findeks Kredi Notu Sorgulama

Yapı Kredi müşterileri kredi notu sorgulaması için tek seferlik talepte bulunabileceği gibi, düzenli kredi notu sorgulaması için abonelik de başlatabilir. Hali hazırda istifade edilebilecek tek seferlik sorgulamaya ek olarak Gold Danışmanlık ve Premium paketleri vardır. Bu paketler aracılığıyla sorgulama yapan tüketiciler kredi notlarını düzenli olarak takip edebilir.

Kredi notu sorgulaması yapacak kişilerin takip etmesi gereken adımlar şunlardır:

  • İnternet bankacılığı veya mobil bankacılık uygulamasına giriş yapılır,
  • Başvurular sekmesi altında yer alan Kredi Risk Raporu ya da Kredi İzleme sekmesinin altında yer alan Kredi Notu Sorgulama bağlantısına tıklanır,
  • Çeşitli bilgilendirme metinleri okunur, ne kadar ücret ödemesi yapılacağı ekrana yansıtılır ve onay verilmesi halinde rapor oluşturularak indirilebilir PDF formatında tüketiciye teslim edilir.

Eğer birden fazla kez sorgulama yapacaksanız yani düzenli bir abonelik edinip, periyodik olarak kredi notunuzu öğrenecekseniz yılda 12 adet risk raporu alabilmenize imkan veren Gold Danışmanlık paketini ya da Premium paketini satın alabilirsiniz. Bu paketlere tek seferlik ödeme yaptıktan sonra yıl içerisinde istediğiniz zaman, toplamda 12’yi geçmemesi kaydıyla kredi risk raporu sorgulaması yapabilir, 12 ay süresince kredi notunuzun izlenmesini sağlayabilir, kredi notunuzda ani bir değişim olduğunda uyarı hizmetinden yararlanabilir, yılda 3 kere kredi notunuzun bir uzman tarafından incelenip danışmanlık hizmeti vermesini isteyebilirsiniz.

Kredi Notu Sorgulama Ücreti

Yukarıda da değinildiği gibi kredi notunu okunabilir bir rapor haline getiren kurum Findeks’tir ve bu kurum kar güdüsüyle hareket eden özel bir iştirakidir. Dolayısıyla tüketicilerin kredi notu sorgulaması yapmak için Findeks’e ücret ödemesi gerekmektedir. Bu ücret 10,03 TL’dir. 10,03 TL doğrudan Findeks’e yapılan ödemeyi ifade eder, dolayısıyla bu miktarın üzerinde kalan her birim bankanın komisyonunu ifade etmektedir. Eğer bankanın çok fazla komisyon aldığını düşünüyorsanız doğrudan Findeks’in internet sitesine giriş yapıp, buradna da kredi risk raporu sorgulaması yapabilirsiniz. Herhangi bir komisyon olmaksızın 10,03 TL’ye sorgulama yapabilmeniz mümkün olacak.

Ayrıca diğer banka Burganbank İnternet Bankacılığı EFT Limit Yükseltme Düşürme bilgilerini kısa sürede https://internetbankaciligi.tv/burganbank-internet-bankaciligi-eft-limit-yukseltme-dusurme/ adresinden inceleyebilirsiniz.