Vakıfbank İnternet Bankacılığından Kredi Notu Öğrenme

Geçmiş dönemlerde bankalarla girilen finansal ilişkinin ne ölçüde olumlu olduğunu ya da olumsuzlukların neler olduğunu gösteren rapora findeks kredi raporu, rapor içerisinde belirtilen sebeplerin farklı yüzdelerde ortalamaları alınarak oluşturulan nota ise kredi notu denilmektedir. Kredi notu bankalara yapılacak kredi başvurularında ve kredi kartı limit artırımı gibi temel taleplerde oldukça önemli bir rol oynadığı için bilinmesi şarttır. Bu kapsamda müşterilerinin kredi notunu öğrenmesini mümkün kılan bankalardan birisi olarak Vakıfbank internet bankacılığından kredi notu öğrenme ve kredi notuyla ilgili bilinmesi gereken çeşitli ayrıntılara değinmek yararlı olacaktır.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notunun oluşumuna farklı faktörlerin değişen yüzdelerde ortalamalarının sebebiyet verdiğini yazının girişinde belirttik. Bu yüzdeler:

 • Kredi borcunun ödenme düzeni,
 • Mevcut krediler ve bu kredilere olan toplam borç yükü,
 • Yeni alınan kredinin olup olmadığı,
 • Kredilerin ne sıklıkla kullaınıldığı,
 • Diğer faktörlerdir.

Kredi notuna etki eden kredi borcunun ödenme düzeni % 35 oranında, mevcut kredi borç durumu % 35 oranında, yeni alınan krediler % 11 oranında, kredi kullanma yoğunluğu % 10 oranında, diğer faktörler ise % 9 oranında etkide bulunur.

Kredi notunu anlamlı bir rapor haline getiren kurum Findeks’tir. Findeks çeşitli bankaların ortaklığıyla kurulmuş, bankaların zaten tuttuğu kredi kullanım kayıtlarını tüketiciler için daha basit ve anlaşılabilir hale getiren bir kurumdur. Ayrıca özel bir iştiraktir bu açıdan kar amacı güder. Dolayısıyla Findeks raporunun ya da kredi notunun öğrenilmesi ücrete tabidir.

Vakıfbank Kredi Notu Öğrenme

Vakıfbank müşterilerinin kredi notunu öğrenmek için internet bankacılığı uygulamasını kullanması gerekmektedir. İnternet bankacılığı uygulamasına giriş yapan tüketicilerin başvurular sekmesinin altından findeks kredi raporu sorgulaması yapması gerekmektedir. İnternet bankacılığına ek olarak herhangi bir Vakıfbank şubesi ya da çağrı merkezi aracılığıyla da kredi notunun öğrenilmesi mümkündür. Fakat şube ve çağrı merkezi üzerinden kredi notunun öğrenilmesi banka için ek iş yükü anlamına geldiği, bunu personel mümkün kıldığı için internet bankacılığı veya mobil bankacılık uygulamasından yapılan sorgulamaya nazaran daha yüksek ücret ödemesi yapılması gerekmektedir.

vakifbank internet bankaciligi kredi notu
vakifbank internet bankaciligi kredi notu nasil ogrenilir

Kredi Raporu Sorgulama Ücreti

Kredi raporunu sorgulamak isteyen tüketiciler bu işlem için Vakıfbank’a sorgulama başına 12 TL ödeme yapması gerekmektedir. Sadece kredi notunu öğrenmek, rapor almak istemeyenler bunu Findeks sitesi üzerinden 5 TL’ye yapabilir.

Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Kredi notunun alabileceği en yüksek puan 1900’dür. 1900 puan maksimum sınırdır ve nadiren bu puanla karşılaşılır, dolayısıyla puanları sınıflara ayırma gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu kapsamda:

 • 0,
 • 1-699,
 • 700-1099,
 • 1100-1499,
 • 1500-1699,
 • 1700-1900 şeklinde sınıflandırmalar vardır.

0 puan takip, 1-699 puan en riskli, 700-1099 orta riskli, 1100-1499 az riskli, 1500-1699 iyi, 1700-1900 ise çok iyi şeklinde tanımlanmaktadır.

Kredi notunuzun ne kadar olması gerektiği tamamen ne yapmak istediğinizle ilgilidir. Eğer gelir durumunuza bağlı olarak normalde almanız gerekenden daha yüksek hacimde bir miktar için kredi başvurusu yapıyorsanız kredi notunuzun 1500’den yüksek olması beklenir. Buna karşın standart bir kredi kartı için gelirinize oranla standart bir limit için başvuru yapıyorsanız 1100 puan yeterli olacaktır.

Kredi notunun kaç olması gerektiğini anlamak için kredi notunun bankalar için ne anlama geldiğini anlamak gerekir. Bankalar, en basit haliyle kredi notunu tüketiciye ne kadar imtiyaz tanınabileceğini anlamak için kullanır. Dolayısıyla çok yüksek puana sahip olanlara çok, az puana sahip olanlara az imtiyaz tanınır.

Ayrıca Vakıfbank İnternet Bankacılığına Giriş Yapamıyorum sorununu yaşıyorsanız https://internetbankaciligi.tv/vakifbank-internet-bankaciligina-giris-yapamiyorum-cozum/ içerisinde bilgileri incelemeniz faydalı olacaktır.