Vakıfbank İnternet Bankacılığından Havale EFT Nasıl Yapılır

Vakıfbank müşterileri internet bankacılığı ya da mobil bankacılık uygulaması üzerinden havale, eft ya da türevi temel bankacılık işlemlerini rahatlıkla yerine getirebilmektedir. Bu kapsamda internet bankacılığı üzerinden çeşitli işlemlerin nasıl yapılacağına değinmek yararlı olabilir. Vakıfbank internet bankacılığından havale, eft nasıl yapılır, nelere dikkat edilmelidir, işlem ücretleri, işlem saatleri, hatalı bilgi girişi ve türevi her türlü ayrıntıya aşağıdan erişebilirsiniz.

Vakıfbank Mobil Bankacılıktan Havale/EFT

Vakıfbank müşterileri mobil bankacılık uygulamasını kullanmaya başlamak için ilgili hizmet kanalını daha önceden kullanıma açtırmış olmalıdır. Daha önceden mobil bankacılık uygulaması hizmet kanalını kullanıma açmamış olan tüketicilerin öncelikle bunu yaparak işe başlaması gerekmektedir. İlgili hizmet kanalını kullanıma açtırdıktan sonra yapılması gereken ikinci şey uygulamaya girişi mümkün kılacak bir şifre edinmektir.

Mobil bankacılık uygulamasına giriş yaptıktan sonra Para Transferi > Havale adımlarını takip ederek havale işlemine başlayabilirsiniz. Havale yapacağınız hesaba ait bilgileri girdikten sonra onay butonuna bastığınız anda para transferi gerçekleşecektir.

Mobil bankacılık uygulaması üzerinden EFT yapmak isteyen tüketicilerin sırasıyla Para Transferi > EFT adımlarını takip etmesi gerekmektedir. Bu adımları takip ettikten sonra karşınıza çıkan ekranda EFT yapılacak kişinin IBAN ve isim soyisim bilgisi istenecektir. Bu iki bilginin doğru şekilde girilmesi ve işleme onay verilmesi halinde para transferi için emir geçilecek, mümkün olan ilk zamanda işlem tamamlanacaktır.

Vakıfbank İnternet Bankacılığından Havale/EFT

Para transferini bilgisayar aracılığıyla giriş yaptığı internet bankacılığı uygulaması üzerinden gerçekleştirecek tüketicilerin Vakıfbank’ın internet sitesine giriş yaptıktan sonra İnternet Bankacılığı modülüne tıklaması gerekmektedir. Açılacak sayfada hesaba giriş yapılabilmesi için gerekli TC kimlik numarası ve internet bankacılığı parolası gibi detaylar sorulacaktır.

Bu iki bilginin paylaşılması sonrasında internet bankacılığı uygulamasın giriş yapan tüketicilerin havale için sırasıyla Para Transferi > Havale adımlarını takip etmesi gerekir. Havale yapılacak kişinin hesap numarası ya da IBAN bilgisi giriş yapıldıktan sonra isminin çeşitli harfleri görünecek, teyit edilmesi beklenecek ve onay verilmesine istinaden para transferi gerçekleşecektir.

İnternet bankacılığı üzerinden EFT yapmak isteyen tüketicilerin sırasıyla Para Transferi > EFT adımlarını takip etmesi gerekmektedir. Bu iki adımı takip ettikten sonra karşınıza çıkacak ekranda para transferi yapılacak kişinin IBAN, isim ve soyisim gibi bilgileri sorulacak. Bu bilgilerin de doldurulması sonrasında ne kadar para transferi yapılacağını seçip işleme onay verebilirsiniz.

vakifbank internet bankaciligi eft
vakifbank internet bankaciligi eft nasil yapilir

Para Ne Zaman Karşı Hesaba Geçer

Eğer havale yapıyorsanız para transferi resmi, idari ve haftasonu tatilleri de dahil olmak üzere hiçbir kısıtlama olmaksızın anında karşı hesaba geçecektir. Havale banka içi bir işlem olduğu için mesai saatleri dışında da rahatlıkla havale yapılabilir, para ilgili kişiye anında ulaşacaktır.

Eğer EFT yapıyorsanız aradaki transfer için onayın TBB tarafından verilmesi gerekeceğinden dolayı mesai saatleri içerisinde işlem yapmanız gerekir. Mesai saatleri içerisinde yapılan para transferi anında karşı hesaba geçecektir, ancak haftasonu ya da çeşitli izin günlerinde yapılan transferlerin ilgili hesaba geçiş yapması için bir sonraki iş gününün beklenmesi gerekecektir.

Hatalı Bilgi Girersem Ne Olur?

Eğer havale yaparken hatalı bilgi girerseniz ve girdiğiniz bilgi de rastlantısal olarak isimle hesap numarasının uyuştuğu bir hesaba aitse bu durumda para transferi gerçekleşir, ilgili kişiden parayı iade etmesi istenir fakat etmek istemezse hukuki süreç gerçekten çok uzun sürmekte ve genellikle istenen sonucu vermemektedir. Dolayısıyla havale yaparken çok dikkatli olunmalı, mümkünse IBAN numarası istenmeli ve IBAN’a havale yapılmalıdır.

EFT yaparken hatalı bilgi girseniz dahi IBAN ve isim bilgisinin uyuşması ihtimali milyonda birdir, yani EFT yaparken girilen hatalı bilgi nedeniyle neredeyse hiçbir zaman mağduriyet yaşanmaz ve para ilgili banka tarafından 30 dakika içerisinde otomatik olarak iade edilir. Eğer iade gerçekleşmezse bankayla temas kurulması gerekir.

EFT ya da havale yapılması fark etmeksizin verilen bir emrin iptali için yapılması gereken tek şey çağrı merkeziyle iletişime geçmektir. Yine hatalı bilgi girilirse ve bankaya bildirimde bulunulması gerekirse çağrı merkeziyle temas kurulması gerekecektir.

Aynı bankanın Vakıfbank  World Business Kredi Kartı limitlerine, başvurusuna ve şartlarına bakmak istiyorsanız https://internetbankaciligi.tv/vakifbank-world-business-kredi-karti/ adresinden ulaşabilirsiniz.