Türkiye Finans İnternet Bankacılığı Şifre Değiştirme İşlemi

İnternet bankacılığı uygulamalarının her geçen gün daha fazla kullanılmaya başlaması kapsamında bankalar da bu uygulamaların kullanımından doğan problemlerin yerinde destek hizmeti kapsamında çağrı merkezi, internet bankacılığı uygulaması ya da türevi alternatif dağıtım kanalları üzerinden çözülmesini mümkün kılmak için ciddi reformlara imza atmıştır. Bu reformlar itibariyle yaşadığı problemleri çözüme kavuşturmak için şubeye gitmek durumunda olmayan tüketicilerin memnuniyeti artmış, temel bankacılık ürünlerine daha kolay erişebilir olmuş hem de şubelerin daha az kullanılması ve maliyetlerin düşmesi itibariyle bankaların daha ucuza sunduğu ürünlerin satın alınması mümkün olmuştur. Bu kapsamda yerinde destek hizmeti sağlayan bankalardan birisi olarak Türkiye Finans Katılım Bankası internet bankacılığı şifre değiştirme işlemi ve beraberinde getirdiklerine değinmek yararlı olacaktır.

İnternet Bankacılığı Şifre Değiştirme İşlemi

İnternet bankacılığı şifresini yenisiyle değiştirmek isteyen tüketiciler bunu internet sitesi, çağrı merkezi, mobil bankacılık uygulaması ya da Türkiye Finans Katılım Bankası şubeleri üzerinden yapabilir. İlgili hizmet kanalları üzerinden şifre değişikliğinin nasıl yapılacağına değinmeden önce belirlenecek yeni şifrenin sağlaması gereken kriterleri açıklığa kavuşturmak yararlı olacaktır.

Yeni Şifre Nasıl Olmalı

Türkiye Finans Katılım Bankası bankacılık hizmetinin ve bu hizmeti kullanıma sunduğu sistemin güvenliğini sağlamakla sorumludur, bunu sağlamak için de ciddi yatırımlar yapmaktadır. Bu açıdan üzerine düşen Türkiye Finans’ın yanı sıra müşterilerin de yerine getirmesi gereken şifresinin güvenliğini sağlamak, internet bankacılığı uygulamasına giriş yaptığı elektronik cihazı tehditlerden korumak gibi sorumluluklar vardır. Bu açıdan en azından kolay tahmin edilebilir şifrelerin belirlenmemesi için bir standart geliştiren Türkiye Finans, müşterilerinden şu kriterlere uygun bir şifre belirlenmesini istemektedir:

  • Karışık harf ve rakamlardan oluşan en az 8 haneli olması,
  • 12345, 9876 gibi ardışık, sıralı rakamların şifrede yer almaması,
  • Son belirlenen 3 şifreden herhangi birisinin yeniden şifre olarak belirlenmemesi,
  • 1111, 2222 gibi tekrar eden rakamların ya da aaa, bbb gibi tekrar eden harflerin şifre içerisinde yer almaması gerekmektedir.

İnternetten Şifre Değiştirme

İnternet sitesi üzerinden şifre değişikliği yapmak isteyen tüketicilerin Türkiye Finans’ın web sitesine giriş yaptıktan sonra açılan sayfada öncelikle internet bankacılığı butonuna tıklaması gerekmektedir. Bu butona tıkladıktan sonra açılacak yeni sayfada şifremi unuttum bağlantısına tıklanmalıdır.

Müşteri ya da TC kimlik numarasının, ATM veya kredi kartının son 4 hanesinin daha sonrada ilgili kartın son kullanma tarihinin paylaşılması devam butonuna tıklanması gerekir.

Bir sonraki adımda kimlik ve gizli soru gibi detaylı bilgiler sorulacak siz olduğunuzu doğrulamak için cep telefonunuza iletilen güvenlik kodunun doğrulanması istenecektir.

Bu doğrulamayı yaptıktan sonra da yeni internet bankacılığı şifrenizi oluşturabileceksiniz.

Çağrı Merkezinden Şifre Değiştirme

Çağrı merkezi üzerinden şifre değişikliği yapmak isteyen tüketicilerin 0850 222 22 44 numaralı çağrı merkezini aradıktan sonra şifre işlemleri menüsüne girmesi, internet bankacılığı şifre değiştirme işlemleri alt menüsüne bağlanması gerekmektedir. İlgili alt menüye bağlanan tüketiciler burada ATM ya da kredi kartına istinaden birkaç tuşlama yapıp, kimlik bilgilerini doğrulayıp cep telefonuna gönderilen SMS’i tuşladıktan sonra yeni tek kullanımlık şifresini edinebilir.

Bu tek kullanımlık şifreyle internet bankacılığı uygulamasına giriş yapıldığında direkt yeni ve kalıcı bir şifrenin belirlenmesi istenecek daha sonra internet bankacılığı hizmetlerinden faydalanılabilecektir. Belirlenecek yeni şifre kalıcı olacaktır.

Şubeden Şifre Değiştirme

Herhangi bir sebeple yukarıdaki hizmet kanalları sizin için kullanılabilir durumda değilse en yakın Türkiye Finans Katılım Bankası şubesine giderek tek kullanımlık şifre talebinde bulunabilirsiniz. Bu şifreyle internet bankacılığı uygulamasına giriş yapmanız halinde yeni ve kalıcı bir şifre belirleyebileceksiniz.

Güvenlik Teyidinin Verilememesi

Mesajların telefona gelmemesi, ATM veya kredi kartının bulunmaması ya da hesabın tanımlı olduğu cep telefonu numarasına erişilememesi gibi problemler internet bankacılığı şifre değiştirme işlemini hayli zorlaştırabilir. Bu kapsamda en sık yaşanan problemler olması itibariyle bu gibi durumlarda neler yapılması gerektiğini de açıklamak yararlı olacaktır.

Eğer bankanın gönderdiği mesajlar cep telefonunuza gelmiyorsa muhtemelen son dönemlerde telefonunuz güncellenmiş, SIM kartınız çıkarılıp takılmış ya da izin ayarlarıyla ilgili beklenmedik bir değişiklik olmuştur. Mobil bankacılık uygulamasının yüklü olduğu cep telefonları sürekli taranır, herhangi bir şüpheli değişiklik olduğunda da bununla ilgili bankalar otomatik olarak uyarılır ve önemli güvenlik doğrulaması mesajlarının ilgili telefona erişmesine engel olunur. SIM blokesi olarak adlandırılan bu durumdan kurtulmak için yapmanız gereken tek şey çağrı merkezini aramak ve ATM ya da kredi kartınızla birlikte blokeyi kaldırmaktır.

turkiye finans sifre degistirme

Eğer ATM ya da kredi kartınız yoksa ilgili hizmet kanalları üzerinden yeni bir şifre edinememektesiniz. En yakın Türkiye Finans şubesine giderek ücretsiz bir ATM kartı edinmeyi düşünebilirsiniz.

Eğer hesabınızın tanımlı olduğu cep telefonu numarasına erişemiyorsanız ya ilgili numaraya bir şekilde erişmenin yolunu aramalı ya da en yakın Türkiye Finans Katılım Bankası şubesine giderek telefon numarası değişikliği talep dilekçesi doldurmalısınız.

Düşük Kredi Notuna Kredi Kartı Veren Bankalar konulu yazımızı da okuyarak alternatif bilgilere ulaşabilirsiniz.