TEB 15 Bin TL Online İhtiyaç Kredisi Başvurusu

İnternet bankacılığı uygulamalarının giderek daha fazla tüketici tarafından kullanılmaya başlamasıyla iş süreçlerinde de ciddi değişiklikler yapıldı ve tüketicilerin neredeyse her türlü bankacılık işlemini internet bankacılığı uygulamaları aracılığıyla yapabilmesine imkan verildi.

Her türlü bankacılık işlemini internete bağlanabildiği herhangi bir noktada yapabilen tüketicilerin bankacılık sistemi içerisinde daha fazla yer almaya başlaması bankaların karını ve verimliliğini arttırırken, daha düşük maliyetle daha kısa süre içerisinde bankalara taleplerini iletebilen tüketiciler de ihtiyaçlarını karşılamak konusunda özgürleşti.

Bu kapsamda internet bankacılığı uygulaması üzerinden ihtiyaç kredisi başvurusu yapılmasına imkan veren bankalardan birisi olarak TEB internet bankacılığı uygulaması ihtiyaç kredisi başvurusu ve ihtiyaç kredisi ürünüyle ilgili bilinmesi gereken detaylar gibi çeşitli konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Kimler Kredi Kullanabilir

İhtiyaç kredisi talebinde bulunacak tüketicilerin bazı gereklilikleri yerine getirmesi gerekir. Bu gerekliliklerin yerine getirilmemesi başlı başına kredi başvurusunun olumsuz yanıtlanması için birer sebep olduğundan dolayı tüketicilerin konuya elzem önem göstermesi yararlı olacaktır.

 • 18 yaşından büyük olmak,
 • Yüksek kredi notuna sahip olmak,
 • Yasal ya da idari takipte olmamak,
 • Belgelenebilir gelire sahip olmamak,
 • SGK, vergi ya da KYK gibi borçlara sahip olmamak,
 • Kredi tahsisinden doğan aylık taksit ödemelerini yapabilecek kadar yüksek bir gelire sahip olmak.

İhtiyaç Kredisi Özellikleri

Bireysel tüketicilerin sıklıkla tercih ettiği bankalardan birisi olan TEB, yüksek limitli ihtiyaçları kısa süre içerisinde karşılayabilmesiyle tanınan bir bankadır. İhtiyaç kredis iürününden yararlanmak isteyen tüketicilere de 36 ay vade ve esnek ödeme planı gibi avantajlar sağlayan TEB, bu sayede her geçen gün bireysel müşteri sayısını arttırmaktadır.

İhtiyaç kredisi ürününü nakit teslim eden TEB, her türlü ihtiyaç için kullanılabilecek bu ürüne ek olarak okul kredisi, eşya kredisi, tarım kredisi vb. ürünlere de sahiptir. Harcama özelinde bir ürünü varsa bu ürüne daha cazip faiz oranları sunan TEB, dijital bankacılığa da önem veren bir kurumdur.

Kredi Hesaplaması

TEB İnternet bankacılığı uygulaması aracılığıyla ihtiyaç kredisi başvurusu yapacak tüketicilerin istifade etmesi gereken faiz oranı % 2,69’dur. Bu faiz oranına ek olarak % 0,5 oranında dosya masrafı ve kredi toplam tutarıyla krediyi kullanan kişinin yaşı ve sağlık durumu gibi faktörlere bağlı olarak değişecek şekilde hayat sigortası primi ödemesi talep eden TEB’in örnek ödeme planı 15 bin TL için şu şekildedir:

 • 12 ay vade için her ay 1528 TL, toplamda 18.408 TL,
 • 24 ay vade için her ay 908 TL, toplamda 21.861 TL,
 • 36 ay vade için her ay 711 TL, toplamda 25.661 TL ödeme yapılması gerekir.

İnternet Bankacılığı Uygulaması Üzerinden İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi başvurusunu internet bankacılığı uygulaması üzerinden yapacak tüketicilerin öncelikle internet bankacılığı uygulaması edinmesi gerekmektedir. Eğer daha önceden internet bankacılığı uygulaması şifresi edinmediyseniz veya bu internet bankacılığı uygulamasını ilk kullanımınız olacaksa çağrı merkezini arayıp çeşitli güvenlik teyitlerini vererek internet bankacılığına girişte kullanacağınız parolayı belirleyebilirsiniz.İnternet bankacılığı uygulamasına giriş yaptıktan sonra takip edilmesi gereken adımları şu şekilde sıralamak mümkündür:

 1. Krediler > Kredilerim sekmesine giriş yapılır ve hemen başvur butonuna tıklanır,
 2. Açılan sayfada ne kadar kredi çekileceği ve çekilecek bu kredinin kaç ay vadeyle ödeneceği belirlenir.
 3. Kredi miktarı ve örnek vadeye istinaden örnek ödeme planı ekrana yansıtılır,
 4. Örnek ödeme planını inceleyen tüketici onay verir ve kredi başvurusunu değerlendirilmek üzere bankaya iletir ya da işlemi iptal eder.

Başvuru Ne Zaman Sonuçlanır?

İletilen kredi başvurularının çok büyük bir kısmı aynı gün içerisinde değerlendirilerek yanıtlanmaktadır, ancak bazı nedenlerle kredi değerlendirme sonucunun bir sonraki iş günü içerisinde bildirilmesi de mümkündür. Dolayısıyla tüketicilerin 1 iş gününü baz alması ve değerlendirme sonucunu en geç 1 iş günü içerisinde öğreneceğini bilmesi gerekir, ancak hiçbir banka bununla ilgili bir süre garantisi vermemektedir.

Kredi başvurunuzun üzerinden 1 iş günü geçmesine rağmen değerlendirme sonucunuzu öğrenemediyseniz bankanın çağrı merkezini arayarak kredinin akıbetini sorgulayabilirsiniz.

Kredi değerlendirme sonucu olumlu olan tüketicilerin kredilerim sekmesi altından kredisini hesabına aktarması mümkündür. Hesaba aktarılacak kredi için son kez onay verilmesi gerekir.

Olumsuz Sonuç Alınması

Kredi başvurusunun bazı nedenlerle olumsuz yanıtlanması da mümkündür. Olumsuz yanıtlanan kredi başvurusu için onlarca farklı sebep sayılabilir, ancak en sık yaşanan kredi ret sebepleri şunlardır:

 • Kredi tahsis etmekten kaynaklanan riski göz ardı etmeye yetmeyecek kadar düşük bir kredi notuna sahip olmak,
 • Tahsis edilecek krediden doğan aylık taksit ödemelerinin gelir içerisinde önemli yer tutuyor olması,
 • Yasal ya da idari takipte olunması,
 • Vergi, SGK ya da KYK gibi kurumlara borcun olması veya borç ödemesinin devam ediyor olması,
 • Banka istediği halde teminat ya da kefil gösterilememesi,
 • Daha önce herhangi bir bankaya gelir belgesi ibrazında bulunulmaması,
 • Daha önce ibraz edilen gelir belgesinin geçerliliğini yitirmesi.
teb ihtiyac kredisi basvurusu

Erken Ödeme İndirimi

BDDK mevzuatı gereğince kredi toplam borcunu erkenden tek seferde kapatmak isteyen tüketicilerin kalan aylar için faiz ödemesi yapması gerekmez. Sadece ana para borcunu ödeyerek kredi yükünden kurtulan tüketicilerin ne kadar indirimden yararlanacağı ödeme planından ya da çağrı merkezinden öğrenilebilir. Ödeme planının kalan aylarına istinaden toplam ana para borcu yapılması gereken borç ödemesi, kalan faiz ödemesi tutarı ise yapılan indirim olacaktır.

Kredi İptali

Tahsis edilen ihtiyaç kredilerinin 14 gün içerisinde iade edilmesi mümkündür. Tüketicilerin herhangi bir maliyete, faize ya da cezaya maruz kalmadan TEB şubesine ya da çağrı merkezine yapacağı bildirimden sonra yapabileceği bu işlem Tüketici Hakları Kanunu’nda düzenlenmiştir.

Sizler için daha önceden yayımlamış olduğumuz ve gelir belgesine gerek olmadan kredi başvurusu alan bankaları tanıttığımız Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar konulu yazımızı da ortalama 3 dk içerisinde okuyabilirsiniz.