Taşıt Kredisi Almak için Şartlar Nelerdir?

Taşıt Kredisi; Otomobiller ve arabalar hayatımızın olmazsa olmazları. Araba almak için ise bir miktar paraya ihtiyacımız var. Ülke şartlarında ortalama bir araba almak için yüksek bir meblağı gözden çıkartmak gerekiyor. Öyle ki kendi ülkemizde yerli araba üretimi olmadığından dışarıdan gelen ithal edilen otomobiller için yüksek vergiler de eklenince en az 30 bin TL ile iyi bir araba almak mümkün oluyor. Daha düşük fiyatlarla iyi bir araba sahibi olmak imkansız hale geldi.

Taşıt Kredisi Şartları

Taşıt kredisi otomobil ve araba sahibi olmak isteyenler için bankaların sunduğu borçlardır. Geleneksel kredilerde olduğu gibi taşıt kredisinde de belli şartlara haiz olmanız taşıt kredisi çekebilmek için yeterli.

Taşıt kredisi alabilmek için şartlar:

  • 18 yaşından büyük olmak,
  • En az 3 aydan beri SGK kayıtlı olmak,
  • Kredi notunun olumlu olması.

Taşıt kredisi çekmek isteyenler için en temel şartlar bu üç madde olmakla beraber bankalara hazırlayacağınız dosyalardaki özel şartları da karşılıyor olmalısınız. Taşıt kredileri konut kredilerine nazaran daha az miktarlı oldukları için genellikle bankalar tarafından reddedilmezler.

Araca Tedbir Koyuluyor

Kasım 2016 tarihinde yayınlanan kredi yönetmeliği ile tüketicilere yeni haklar getirildi. Buna göre kredilerini yeniden yapılandırmak isteyenler için de kolaylıklar getirildi, böylece borcunu ödeyemeyecek durumda olanlar ya da erken ödeme fırsatında olanlar bir imkana sahip olacak.

Otomobiller gerek donanımsal özellikleri gerekse de üretici fabrikaların kalite standartları nedeniyle her aileye ve kişiye özel seçenekler sunuyor.

Taşıt Kredisi Almak için Şartlar Nelerdir?

Bazı model arabalar için sıfır faizle kredi imkanı da sağlanıyor ancak bu imkan genellikle sıfır model arabalar için geçerli oluyor dolayısıyla yüksek fiyatlı son model arabalar için birçok kimse geri adım atarak daha düşük maliyetli arabalar almak istiyor. İkinci el araba piyasası vatandaşlara daha cazip gelmektedir.