Tarım Sektörüne Genç Çiftçi Hibe Desteği Gelişmesi

Devletin yeni girişimcilere sağladığı desteğin tarım sektöründeki yansıması, çiftçilere verilen desteklerdir. Bu desteklerden oldukça önemli olanı genç çiftçi hibe desteğidir. Devlet tarafından sağlanan bu destekle, çiftçilere maksimum 30 bin TL’ye kadar finans sağlanmaktadır. Bu destekten faydalanmak isteyen çiftçilerin yaş aralıkları 18–41 şeklinde olmalıdır. Bu destek için ayrılan bütçe 483 milyon TL olup, 201 bin civarında da çiftçiye hayvan dağıtılması amaçlanmıştır. Hedefte olan hayvan dağıtımında 51 bini büyükbaş 151 bini küçük olmak üzere bir kapsam belirlenmiştir. Genç çiftçi hibe kredi desteği için başvuru tarihleri 7 Nisan 2017- 5 Mayıs 2017 şeklindedir.

Genç Çiftçi Hibe Başvuru İşlemleri

Kişiler bu destek için gencciftci.tarim.gov.tr adresinden ön başvuru yapabilirler. Yapılan ön başvuru sonrasında, başvuru sahibinden istenecek evrakların tamamlanması gerekmektedir. Tamamlanan evraklar ile birlikte İl ya da İlçe Tarım İl Müdürlüğü’ne gidilecektir. Gidilecek müdürlük, projeden faydalanılacak taşınmazın bulunduğu yerdeki olmalıdır. Kişiler bu projeye başvuracakları zaman bir takım şartlar olduğunu ve şartlar yerine gelmezse başvurunun ret olacağını unutmamalıdırlar. Genç çift hibe türüne başvurabilmek için; TC vatandaşı olunmalı, bu destekle ilgili kararın yayımlandığı tarihe göre 18 yaş doldurulmuş ve 40 yaş doldurulmamış halde bulunulmalıdır. Karar 31 Mart 2017’de yayımlanmıştır. Kişiler aynı zamanda okur-yazar olmalı, başka bir yerde çalışmamalı, örgüt şeklinde bir yerde eğitim görmemeli, ismine herhangi bir iş yeri bulunmamalıdır. Ayrıca bireyler 2016 senesinde bu hibeye hak kazanmış ancak sözleşme imzalamamış ve bu hibeden yarar sağlamamışlarsa, bu kişiler bu hibeye başvuruda bulunamazlar. Sunulan projeleri ret gören ve iptal olan kişiler de genç çiftçi hibe desteğinden fayda sağlayamamaktadır.

Hibe Başvurusunda Hangi Belgeler İsteniyor

Hibeye hak kazandıktan sonra istenen belgeler; ikametgâh ve kira sözleşmesi ya da tapu belgesidir. Genç çift hibeye hak kazandıktan sonra bu belgelerle birlikte tekrar başvurulmalıdır. Onaylanan kredi TC Ziraat Bankası vasıtası ile çiftçilere ödenmektedir.

Tarım Sektörüne Genç Çiftçi Hibe Desteği Gelişmesi

Devletin sağladığı hibeleri amacına uygun kullanmak ve bu destek sayesinde işi geliştirmek en faydalı ve akıllıca olan yoldur. Hem bireyin kendisine hem de devlete ancak bu şekilde fayda sağlanmaktadır.

Diğer bir yazımız olan Evlilik Kredisi Nedir Nasıl Başvuru Yapılır? konulu içeriğimize de göz atabilirsiniz.