Senin Bankan İnternet Bankacılığı Şifresi Nasıl Değiştirilir

İnternet bankacılığının her geçen gün daha fazla kişi tarafından kullanılması ve klasik bankacılık faaliyetinin internet bankacılığının bu denli fazla kullanılmasından doğan çeşitli ihtiyaçları karşılamamaya başlaması nedeniyle Kuveyt Türk Katılım Bankası gibi bazı bankalar sadece dijital bankacılık hizmeti veren, fiziksel herhangi bir şubeye sahip olmayan markalar yaratmıştır. Kuveyt Türk’ün arkasında olduğu Senin Bankan markası da bunlardan birisidir. Senin Bankan kullanıcıları tüm işlemlerini internet bankacılığı uygulaması üzerinden dijital olarak yapmayı tercih eden, modern teknolojinin kendisine sunduğu tüm imkanlardan faydalanmayı talep eden müşteriler bu imkan sayesinde yerinde destek hizmetlerine de sahip olur.

İnternet bankacılığı ya da bankanın sağladığı herhangi bir ürünün kullanımından kaynaklanan problemlerin şubeye gidilmesine gerek kalmadan çözülmesini mümkün kılması itibariyle Senin Bankan internet bankacılığı şifre değiştirme işlemi ve bu işlemi yaparken dikkat edilmesi gereken detaylara değinmek yararlı olacaktır.

İnternet Bankacılığı Şifresi Nasıl Değiştirilir

Kuveyt Türk Senin Bankan kullanıcılarının internet bankacılığı şiresini değiştirmek için tercih edebileceği yöntemler internet bankacılığı uygulaması, mobil bankacılık uygulaması, çağrı merkezi ve Kuveyt Türk şubeleridir. Bu hizmet kanalları üzerinden internet bankacılığı uygulamasının şifresini basitçe değiştirebilen tüketicilerin bunu nasıl yapacağına değinmeden önce belirlenecek yeni şifrenin sağlaması gereken kriterleri açıklamak yararlı olacaktır.

Yeni Şifre Nasıl Olmalı

Kuveyt Türk Katılım Bankası Senin Bankan uygulaması kapsamında bankacılık faaliyetinin ve internet bankacılığı uygulamasının güvenliğini tam anlamıyla sağlamaktadır. Burada tüketicinin sorumluluğu ise şifresinin ve internet bankacılığı uygulamasını kullandığı elektronik cihazın güvenliğini sağlamaktır. Burada da tüketicilerin kolay tahmin edilebilir bir şifre belirlemesine mani olmak için bir standardı benimseyen Senin Bankan, belirlenecek şifre için şu kriterlerin sağlanmasını beklemektedir:

  • Rakam ve harflerden oluşan 8 hane benimsenmeli,
  • Son 3 şifre internet bankacılığı şifresi olarak yeniden belirlenmemeli,
  • 12345, 98765 gibi ardışık rakamlar şifre içerisinde yer almamalı,
  • 11111, 2222 gibi tekrar eden rakamlara şifrede yer verilmemeli.

İnternetten Şifre Değiştirme İşlemi

İnternet bankacılığı uygulaması içerisinden şifresini değiştirmek isteyen tüketicilerin Senin Bankan’ın web sitesine giriş yaptıktan sonra sağ üst köşede bulunan internet bankacılığı butonuna tıklaması gerekmektedir. Buraya giriş yapıldığında Şifremi Unuttum / Anında Şifre bağlantısına tıklanmalıdır. Açılan sayfada öncelikle müşteri numarası, isim soyisim, TC kimlik numarası ve doğum tarihi belirtilmeli, devam tuşuna dokunduktan sonra da ATM ya da kredi kartı veya kimlik bilgilerine istinaden çeşitli bilgilerin paylaşımı yapılarak cep telefonuna gönderilen güvenlik kodu doğrulanmalıdır. Bu doğrulamanın yapılmasının ardından tüketiciler banka tarafından kendilerine gönderilecek tek kullanımlık şifre ile internet bankacılığı uygulamasına giriş yapabilir.

Bu tek kullanımlık şifreyle uygulamaya giriş yapıldıktan sonra kalıcı bir şifre belirlenebilecektir. Belirlenecek kalıcı şifrenin yukarıdaki kriterleri sağlaması gerekiyor.

Çağrı Merkezinden Şifre Değiştirme

Çağrı merkezi üzerinden internet bankacılığı şifresini değiştirmek isteyen tüketicilerin 444 0 123 veya 0850 251 0 123 numaralarından herhangi birisini arayarak Kuveyt Türk müşteri hizmetlerine bağlanması gerekir. Şifre işlemleri menüsünün altında bulunan internet bankacılığı şifre değiştirme menüsüne girildiğinde kimlikle ilgili bazı bilgilerin tuşlanması gerekmektedir.

Bu tuşlamaları yaptıktan sonra banka tarafından otomatik olarak bir internet bankacılığı şifresi oluşturulacak ve tek seferlik internet bankacılığı uygulamasına giriş yapılması mümkün olacaktır. Bu şifre ile internet bankacılığı uygulamasına giriş yapan tüketiciler kalıcı şifrelerini belirleyebilir ve daha sonraki girişlerini belirledikleri yeni şifreyle yapabilir.

Şubeden Şifre Değiştirme

Herhangi bir sebepten ötürü yukarıdaki hizmet kanalları sizin için kullanılamazsa herhangi bir Kuveyt Türk şubesine giderek ya da çağrı merkezinde müşteri temsilcisine bağlanıp talep formu oluşturarak yeni bir şifrenin oluşturulmasını isteyebilirsiniz. Bu isteğiniz kısa süre içerisinde banka tarafından otomatik olarak oluşturulan şifrenin hesabın tanımlı olduğu cep telefonu numarasına SMS olarak gönderilmesiyle sonuçlanacaktır.

Güvenlik Teyidinin Verilememesi

Bankanın gönderdiği güvenlik kodunun telefonunuza ulaşmaması, ATM ya da kredi kartınızın olmaması veya hesabınızı açtığınız cep telefonu numarasına erişememeniz gibi nedenlerle internet bankacılığı şifresini değiştirmekte güçlük çekebilirsiniz. Bunlar en sık karşılaşılan problemler olduğu için ayrı ayrı ne yapılması gerektiğini belirtmek yararlı olacaktır.

Eğer banka tarafından gönderilen mesajlar telefonunuza ulaşmıyorsa sim blokeniz olabilir. Akıllı telefonunuzun kendisini güncellemesi, izinlerle ilgili beklenmedik bir değişikliğin olması, SIM kartın çıkarılıp takılması ve benzeri bir değişikliği şüpheli bulan mobil bankacılık uygulaması güvenliğinizi sağlamak amacıyla otomatik olarak telefonun tehdit altında olduğunu düşünerek bankanın gönderdiği mesajların cep telefonuna ulaşmasını, dolayısıyla banka hesabınıza erişilmesini engeller. SIM blokesi olarak adlandırılan bu durumdan kurtulmak için yapmanız gereken tek şey banka çağrı merkezini aramak ve ATM ya da kredi kartınızla SIM blokenizi kaldırmaktır.

Senin Bankan İnternet Bankacılığı Şifresi Nasıl Değiştirilir

Banka sim blokenizin olmadığını söylüyorsa operatörünüzü aramalısınız.

Eğer ATM ya da kredi kartınız yoksa müşteri temsilcisine bağlanarak ya da Senin Bankan uygulamasının web sitesine bir bilgisayar yardımıyla girerek anında şifre hizmetinden yararlanabilirsiniz. Fakat her zaman için kullanmayacak olsanız dahi ücretsiz bir ATM kartı edinmenizde yarar olduğunu hatırlatmak gerekir.

Eğer hesabınızın tanımlı olduğu cep telefonu numarasına erişemiyorsanız şifre değiştirmenin herhangi bir yolu yok. Numaranızı değiştirdiyseniz en yakın Kuveyt Türk şubesine giderek cep telefonu numarası değişikliği için dilekçe yazabilirsiniz. Aksi takdirde ilgili numaraya bir şekilde erişim sağlamanız şart.

Kuveyt Türk İnternet Bankacılığı Şifre Değiştirme konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.