Şekerbanktan 20 bin TL Online İnternetten Kredi Başvurusu

İnternet bankacılığı uygulamalarının beraberinde getirdiği özelliklerden birisi de tüketicilerin ihtiyaç kredisi dahil olmak üzere çeşitli bankacılık ürünlerine ilişkin taleplerini bu uygulamalar vasıtasıyla bankalara iletebilmesidir. İnternet, mobil ya da ATM bankacılığı aracılığıyla kredi başvurusunda bulunabilen tüketici kısa süren değerlendirme sürecinin ardından kredisini nakit olarak hafta sonu dahi çekebilir.

Tüketiciler için ciddi kolaylık anlamına gelen bu uygulama ve beraberinde getirdikleri bankalar için de maliyetleri ciddi şekilde düşürmektedir. Bu kapsamda hem banka hem de tüketici için fayda sağlayan internet bankacılığı uygulaması üzerinden kredi başvurusu yapılmasına imkan veren bankalardan birisi de Şekerbank’tır. İhtiyaç kredisi kullanmak isteyen tüketiciler için Şekerbank internet bankacılığı ihtiyaç kredisi başvurusu ve ihtiyaç kredisi ürünüyle ilgili bilinmesi gereken detaylara değinmek yararlı olacaktır.

Kimler Kredi Çekebilir

Şekerbank ve ihtiyaç kredisi ürünüyle ilgili detaylara değinmeden önce her banka tarafından kabul gören ve genel şartlar olarak belirlenen çeşitli kriterlere değinmek yararlı olacaktır. Bankaya iletilen kredi başvurusunun olumlu yanıtlanıp yanıtlanmayacağı konusunda önemli rol oynayan faktörler şu şekilde sıralanabilir:

 • 18 yaşından büyük olmak,
 • En az 3 aydır aktif, toplamda en az 6 ay SGK’lı çalşmış olmak,
 • Yeterli kredi notuna sahip olmak,
 • Yasal takipte ya da idari takipte olmamak,
 • Daha önce herhangi bir bankaya gelir belgesi ibrazında bulunmuş olmak,
 • Kredi taksit ödemelerinden doğacak borcu ödeyebilecek kadar yüksek bir gelire sahip olmak.

Şekerbank İhtiyaç Kredisi Özellikleri

Şekerbank aracılığıyla ihtiyaç kredisi çekmek isteyen tüketiciler basit bir başvuru prosedürünün ardından bunu yapabilir. Şekerbank varlıkları yüksek devlet destekli bir bankadır ve tüketicilerden gelen taleplerin bazıları için diğer bankalara nazaran daha esnek davranabimektedir. Örneğin tarımsal amaçlarla kullanılacak bir ihtiyaç kredisi için diğer bankalardansa Şekerbank’la çalışmak daha iyi bir tercih olabilir. Özellikle tarım bankacılığı konusunda tercih edilen Şekerbank, ihtiyaç kredisi ürünü kapsamında 36 ay vade ve esnek ödeme planı gibi avantajlarla tahsis imkanı sunmaktadır. Eğitim, sağlık ve alışveriş gibi ihtiyaçlar özelinde ihtiyaç kredisi kampanyaları düzenleyen Şekerbank internet bankacılığı uygulaması üzerinden kredi talebinde bulunulmasına da imkan vermektedir.

Kredi Başvurusu Hesaplaması

Şekerbank aracılığıyla ihtiyaç kredisi çeken tüketicilerin yararlanacağı faiz oranı % 2,61’dir. Bu aylık faiz oranına ek olarak kredi toplam tutarının % 0,5’i kadar dosya masrafı ve kredinin toplam miktarıyla krediyi kullanan kişinin yaşına bağlı olarak değişecek şekilde hayat sigortası prim ödemesinin yapılması da gerekir.

20 bin TL kredi çekilmesi halinde:

 • 12 ay vade için her ay 2016 TL, toplamda 24.301 TL,
 • 24 ay vade için her ay 1189 TL, toplamda 28.630 TL,
 • 36 ay vade için her ay 934 TL, toplamda 33.735 TL ödeme yapılması gerekir.

İnternet Bankacılığı Üzerinden Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İhtiyaç kredisi talebini internet bankacılığı veya mobil bankacılık uygulaması üzerinden iletmek isteyen tüketicilerin öncelikle internet bankacılığı uygulamasını kullanabilmesi için gerekli olan şifreyi edinmesi gerekmektedir. Çağrı merkezi aracılığıyla edinilecek şifre sayesinde internet bankacılığı uygulamasına giriş yapan tüketicilerin sırasıyla takip etmesi gereken adımlar:

 1. Krediler sekmesine giriş yapılmalı ve açılan sayfadaki ihtiyaç kredisi bağlantısı takip edilerek başvur butonuna tıklanmalı.
 2. Ne kadar kredi çekileceği ve çekilen bu kredinin kaç ay vadeyle geri ödeneceği belirlenmelidir.
 3. Toplam kredi miktarı ve vadeye istinaden ekrana yansıyan örnek ödeme planı incelenir.
 4. Ödeme planı onaylanır ve kredi başvurusu değerlendirilmek üzere bankaya iletilir ya da işlem iptal edilir.

Başvuru Ne Zaman Sonuçlanır

İletilen ihtiyaç kredisi başvuruları 1 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Çoğu ihtiyaç kredisi başvurusu için aynı gün içerisinde değerlendirme yapılır ve sonuç iletilir, ancak bankanın 1 iş günü süre istediğini bilmek yararlı olacaktır. Eğer 1 iş günü geçmesine rağmen ihtiyaç kredisi başvurusunun sonucuyla ilgili bir bilgilendirme yapılmazsa bankayla iletişime geçerek kredi talebinin akıbetini sorgulamak yararlı olacaktır.

Başvuru değerlendirmesi sonrasında olumlu yanıt alan tüketicilerin ihtiyaç kredileri aynı gün içerisinde tahsis edilmek üzere krediler sekmesinde görünür. Bu krediyi cari hesabına aktarmak isteyen tüketicilerin tek yapması gereken internet bankacılığı uygulamasına giriş yaptıktan sonra kredi kullanım sözleşmesini okumak ve kredi tahsisine onay vermektir.

Olumsuz Yanıt Alınması

İhtiyaç kredisi başvurusunun olumsuz yanıt alması da mümkündür, olumsuz yanıt alan ihtiyaç kredilerine istinaden sebep sıralaması yapılacak olursa en sık rastlanan ret sebeplerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Gelire nazaran daha yüksek miktarlar için kredi talebinde bulunulması ve bu krediden doğan aylık taksit ödemelerinin gelir içerisinde önemli bir yer tutuyor olması,
 • Kredi notunun bankanın tahsis edeceği krediden doğan riski göz ardı etmeye yetmeyecek kadar düşük olması (genel olarak 1300 ve altı)
 • İdari ya da yasal takipte olunması,
 • Vergi, KYK ya da SGK gibi borçların olması veya bu borçlara istinaden aylık ödemelerin yapılması,
 • Banka talep ettiği halde kefil ya da teminat gösterilememesi.
sekerbank kredi basvurusu

Erken Ödeme İndirim Oranı

Talep eden tüketiciler kalan borcunun tümünü herhangi bir ay içerisinde kapatabilir ve kalan borcuna istinaden ödemesi gereken faiz öemesini ödememe hakkına sahip olabilir. Erken ödeme yaparak tüm borcunu kapatmak isteyen kişi BDDK mevzuatı gereğince kalan aylar için faiz ödemesi yapmaz, yalnızca ana para borcunu öder ve kredisini kapatarak bankaya olan tüm borcundan kurtulur.

Kredi İptal İşlemi

Tüketici Hakları Kanunu kapsamında tahsis edilen ihtiyaç kredisi ürünlerinin 14 gün içerisinde herhangi bir maliyet, faiz ya da komisyona maruz kalınmaksızın bankaya iade edilmesi mümkün hale getirilmiştir. Bu kapsamda tüketicilerin yapması gereken tek şey en yakın Şekerbank şubesine giderek ya da banka çağrı merkezini arayarak iptal sürecinin başlamasını talep etmek olacaktır.

Eğer gelir belgeniz yok ise; Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar konulu yazımızı da okuyarak, kredi başvuru süreci hakkında bilgi alabilir ve anında kredi başvurunuzu yapabilirsiniz.