QNB Finansbank İhtiyaç Kredisi Başvurusu (20 bin TL 36 Ay)

İnternet bankacılığı uygulamaları sayesinde her geçen gün daha fazla temel bankacılık işlemini evin rahatlığıyla yerine getirmek mümkün olmaktadır. Tüketiciler için daha kısa süre içerisinde daha fazla bankacılık ürününe erişim anlamına gelen bu uygulamaların banka için maliyetlerin düşmesi ve satışların hızlanması gibi anlamları vardır. Herkes için yararlı olduğu söylenebilen internet bankacılığı uygulaması üzerinden ihtiyaç kredisi başvurusu da yapılabilmektedir. Buna imkan veren bankalardan birisi olarak QNB Finansbank internet bankacılığı ihtiyaç kredisi başvurusu nasıl yapılır, nelere dikkat edilmelidir vb. konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Kimler Kredi Çekebilir

İhtiyaç kredisi çekmek isteyen kişilerin tüm bankalar tarafından genel şartlar olarak belirlenen bazı gereklilikleri yerine getirmesi gerekmektedir. Bu gereklilikler:

 • 18 yaşından büyük olmak,
 • Yeterince yüksek bir kredi notuna sahip olmak,
 • Yasal takipte ya da idari takipte olmamak,
 • Belgelenebilir gelire sahip olmak,
 • Kredi tahsisinden doğan aylık kredi taksitlerini karşılayabilecek kadar yüksek bir gelire sahip olmak,
 • SGK, KYK ya da vergi borcu bulundurmamak.

QNB Finansbank İhtiyaç Kredisi Özellikleri

QNB Finansbank aracılığıyla ihtiyaç kredisi çeken tüketiciler 36 ay vade ve esnek ödeme planı gibi avantajlardan yararlanarak ihtiyaçlarını karşılayabilir. Kısa süre içerisinde tahsis edilebilen ihtiyaç kredisini internet bankacılığı uygulaması üzerinden yaptığı başvuruyla kullanmak isteyen tüketiciler 20 bin TL’ye kadar olan ihtiyaçlarını karşılayabilir, ancak daha yüksek limitli kredi ihtiyaçları için şubelere giderek başvuru yapılması da mümkündür.

İhtiyaç Kredisi Hesaplaması

QNB Finansbank aracılığıyla ihtiyaç kredisi kullanan tüketicilerin % 2,51 oranında faiz ödemesi yaması gerekmektedir. 36 ay vadeyle kullanılabilen kredi ürünü için % 0,5 oranında tek seferlik finansman tahsis ücreti ve kredinin toplam miktarıyla kredi kullanan kişinin yaşına bağlı olarak değişen miktarda hayat sigortası prim ödemesi yapması gerekmektedir.

20 bin TL kredi çekilmesi halinde:

 • 12 ay vade için her ay 2011 TL, toplamda 24.232 TL,
 • 24 ay vade için her ay 1182 TL, toplamda 28.483 TL,
 • 36 ay vade için her ay 918 TL, toplamda 33.142 TL ödeme yapılması gerekir.

Başvuru Ne Zaman Sonuçlanır

İletilen ihtiyaç kredisi başvurularının çok büyük bir kısmı aynı gün içerisinde değerlendirilip sonuçlandırılmaktadır, ancak bazı durumlarda sürecin uzaması ve değerlendirmenin bir sonraki gün yapılabilmesi de imkan dahilindedir. Bu kapsamda en geç 1 iş günü içerisinde tüketicilerin kredi değerlendirme sonuçlarını öğrenebilmesi gerekir. Eğer 1 iş günü geçmesine rağmen kredi başvuru sonucuyla ilgili herhangi bir bilgilendirme yapılmadıysa çağrı merkezini arayabilir ve kredi başvurusunun akıbetini sorgulayabilirsiniz.

Başvuru değerlendirmesi sonrasında olumlu yanıt alan tüketicilerlin kredileri anında tahsis edilir. Tahsis edilen krediyi cari hesaba aktarmak da yine tüketicinin tek bir işlemine bakar. Tüketiciler krediler sekmesinden görebilecekleri onaylanan kredisini cari hesabına aktarmak için son onayı vermeli ve internet bankacılığı üzerinden kredi kullanım sözleşmesini okuyarak onaylamalıdır.

Olumsuz Yanıt Alınması

Kredi başvurularının olumlu yanıtlanması gibi olumsuz yanıtlanması da mümkündür ve daha sık yaşandığından söz edilebilir. Kredi başvurusunun olumsuz yanıtlanmasının farklı onlarca sebebi olabilir ancak en sık rastlanan nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Gelire nazaran aylık taksit ödemelerini ödemekte zorlanılacak, yüksek miktarda kredi için başvuru yapmak,
 • Düşük kredi notuna sahip olmak, yasal veya idari takipte olmak,
 • Daha önce herhangi bir bankaya gelir belgesi ibrazında bulunmamış olmak,
 • Daha önce bankaya ibraz edilen gelir belgesinin geçerliliğini yitirmiş olması,
 • Vergi, SGK ya da KYK gibi borçlara sahip olmak ve bu borçlara istinaden ödeme yapıyor olmak,
 • Banka teminat ya da kefil istediği halde bunları gösterememek.

İnternet bankacılığı uygulaması üzerinden iletilen kredi başvurularının değerlendirmesine en çok etki edecek faktör hiç şüphesiz hesap hareketleri ve kredi notudur. Bu kapsamda yüksek kredi notuna sahip olunması ya da hesapta yüksek hacimli işlemlerin gerçekleştirilmesi iletilen kredi başvurusunun olumlu yanıtlanma ihtimalini ciddi şekilde arttıracaktır.

qnb finansbank ihtiyac kredisi basvuru

Erken Ödeme İndirimi

Tüketiciler kullandıkları krediden doğan borçlarını tek seferde ödeyerek tüm borcundan kurtulabilir. Tüketiciler kalan tüm borcunu tek seferde ödemek isterse geriye kalan aylar için faiz ödemesi de yapmaz ve yalnızca ana para borcunu ödeyerek bankaya olan borcundan kurtulmuş olur. Bu kapsamda kalan aylarda ödenecek faizlerin toplamı ne kadar indirim yapılacağı sorusuna yanıt olacaktır. Ödeme planını inceleyerek hesaplanabilir ya da banka çağrı merkezini arayabilirsiniz.

Kredi İptal İşlemi

Talep eden tüketicilerin tahsis edilen krediyi iade etmesi de mümkündür. Tüketici Hakları Kanunu kapsamında bir bankacılık ürünü olan ihtiyaç kredisinin tahsis edildikten sonra 14 gün içerisinde hiçbir maliyete katlanmaksızın aynen iade edilmesi mümkündür. Bunun için yapılması gereken tek şey herhangi QNB Finansbank şubesi ya da çağrı merkezi aracılığıyla iptal talebinde bulunmak ve paranın banka tarafından geri çekilmesini beklemektir.

Eğer gelir belgeniz yok ise; gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar konulu yazımızı da okuyarak, kredi başvuru süreci hakkında bilgi alabilir ve anında kredi başvurunuzu yapabilirsiniz.