Kredi Notu Nedir ve Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Bankalar bir araya gelerek Bankacılık Kanunu çerçevesinde Kredi Kayıt Bürosu (KKB) kurdu. KKB, bankalar arasında bilgi ve belge alışverişini olanaklı kılan bir sistem oluşturdu. KKB’nin görevlerinden birisi de müşterilerin ödeme bildirimlerini kontrol ederek müşterilere bir not sistemi tanımlamaktır. KKB tarafından tanımlanan bu notlar kredi notu olarak bilinmektedir. Bankaların kredi vermek istemeyeceği özelliklere sahip müşteriler eksi ya da sıfır puana sahipken bankaların kredi verebileceği müşteriler ise pozitif değere sahiptir.

Kredi Notu Nedir

Kredi kartı borçlarını düzenli ödeyemeyen ya da çektiği kredi taksitini zamanında yatıramayan vatandaşlar için bankalar alacaklı olarak karşısına dikilir. Alacaklılar bu vatandaşlar için istatistik ve notlar tutarlar. Bankaların rutin sistemlerinde kim ne zaman ne kadar borcunu ödemişse ya da ödememişse yer almaktadır. Borcuna sadık müşteriler olarak adlandırılan düzenli kart borcu ödeyenler ve kredi taksitlerini zamanında ödeyenler için sistem otomatik olarak yüksek kredi notu tanımlamaktadır.

Kredi Notu Yükseltme

Kredi notunun düşük olmasından yakınanların kredi notunu yükseltmek için elinde bir kredi kartı bulunması ya da bankaların birinden kredi çekerek borçlanması şart. Bu yeni borçlanma için bankaya karşı kendinizi ispatlamaya çalışacaksınız. Yeni kredi kartınızın borçlarını her ayın son ekstre tarihinde öderseniz, ertesi aya borç bırakmazsanız bir süre sonra kredi notunuz yükselir.

Aslında bu işlemleri ve zamanında ödemeleri en başından yaparsanız kredi notunuz da düşmez. Kredi notu düştükten sonra bankalardan kredi çekmek çok zor. Kredi çekseniz bile bazen istediğiniz miktarlarda kredi alamayabilirsiniz. Bu durumlarda vatandaşlar çaresiz beklemek zorunda kalıyor.

Kredi Notu Nedir ve Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Bankalar kredi notlarını değerlendirir ve ona göre ödeme ya da işlem gerçekleştirirler. Temel işlemlerinizin hiçbirinde kredi notuna bakılmaz, istediğiniz bankadan transfer gerçekleştirebilir ya da fatura ödemesi gibi küçük işleri görebilirsiniz.

Ayrıca Findeks Kredi Notu Öğrenme ve Yükseltme Taktikleri yazımıza da göz atabilirsiniz.