Kredi Kartı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Kredi Kartı Nasıl Alınır; Ülkemizdeki kredi kartı kullanımı günden güne artmaktadır. Artık neredeyse kredi kartı herkesin cüzdanında kendisine yer bulmaktadır. Hatta cüzdandaki kredi kartı sayısı genellikle 1’den fazla olmaktadır.  Kredi kartı kullanımının bu kadar yaygın olmasının pek çok nedeni bulunmaktadır. Bu nedenlerin arasında en belirgin olanı taksit uygulamasının olmasıdır. Bunun yanı sıra öteleme imkânının da bulunması bu kadar yaygınlaşmasına olanak sağlamıştır. Ayrıca kredi kartı kullanıcı yanlarında nakit para taşımak gibi bir gereklilik duymamaktadırlar. Bu sebeple de kredi kartının kullanımı oldukça fazladır. Peki ya kredi kartı sahibi olmak için ne gibi şartlar gereklidir ve nasıl kredi kartı sahibi olunur? İşte sorularınızın cevabı;

Kredi Kartı Almak İçin Şartlar

Yaş

Kredi kartı sahibi olmak için belli bir yaş sınırını aşmanız gerekmektedir. Bankalar Denetleme ve Düzenleme Kurulu’nun belirlediği bu yaş sınırı 18’dir. 18 yaşını doldurmamış bir kişinin kredi kartı sahibi olması mümkün değildir. 18 yaşını doldurmamış kişi için başvurabileceği tek seçenek ek karttır.

Gelir Sahibi Olmak

Kredi kartına sahip olmak eskiye oranla zorlaştırıldı. Bunun delillerinden bir tanesi de gelir sahibi olma şartı. Buna göre kredi kartına sahip olmak isteyen bir kişinin belli bir gelirinin olmasını gerekmektedir. Tabii bu geliri belgelendirebilmesi de gerekli koşullardan bir tanesidir. Geliriniz olmasına rağmen istediğiniz düzeyde bir krediye sahip olamayabilirsiniz. Kanunlarda belirtilen maddelere göre bir kişinin kredi kartı limiti, gelirinin dört katını aşamaz. Kredi kartını ilk kez alıyorsanız bu limit iki katına düşmektedir.

Çalışmıyorsanız ve yine de kredi kartı sahibi olmak istiyorsanız bu da mümkün. Yapmanız gereken bankaya nakit teminat yatırmak. Bu yatırdığınız teminat bedeli kredinizin biraz üstünde olması gerekmektedir. Eğer borcunuzu ödemezseniz banka bu teminata el koyar ve kartınız kapatılır.

Kredi Kartı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Kredi Kartı Sahibi Olmak

Kredi kartı sahibi olmadan önce bankaların avantajlarını, sunduğu seçenekleri vb. durumları göz önünde bulundurmalısınız. Sizin için en uygun banka ya da bankaları seçerek kredi kartı sahibi olabilirsiniz. Tek bir bankadan kredi almak, harcamalarınızı kontrol etmenize yardımcı olacağı gibi farklı bankalardan kredi kartına sahip olmak faydalanabileceğiniz seçenek sayısını arttırmaktadır.