Kredi Borcu Vadelendirme Nasıl Yapılır?

Kredi Borcu Vadelendirme; Kredi çeken bireyler için yeniden vadelendirme imkanları sayesinde daha düşük taksit ödeme imkanı doğmaktadır. Yüksek miktarlarda ödenen kredi taksitleri için bazen bütçeler sarsılıyor ve bir borcu ödemek için başka borçlara giriliyor. Bu durumun önüne geçmek isteyen devlet vatandaşın yeni borçlara girmesi yerine taksit sayısının arttırılıp vade tutarının düşürülmesiyle borcun erken kapatılması imkanını doğurmuştur.

Kredi Borcu Yeniden Yapılandırma İşlemi

Yeniden yapılandırma kapsamında kredi borcunun vadelendirilmesi işlemini ise bankalara başvurarak gerçekleştirebiliyoruz. Vadelendirme işlemleri sayesinde örneğin 48 ay olan taksit sayısını 72 aya çıkarabiliyoruz. Benzer şekilde borcunu erken kapatmak isteyenler için de tam tersi durum söz konusu.

Kredi borcunun yeniden vadelendirilmesi için bankalar bizden bir takım gereklilikleri yerine getirme şartı arar. Bu şartlardan en bilinenleri iki ay üst üste borç ödemesi yapmamış olmak ve kredi notunun düşük olmaması. Eğer siz kredi borcunuzu öderken 2 ay üst üste borcunuzu aksatmışsanız banka size vadelendirme işlemi uygulamak istemez.

Bankalar tarafından koordineli yürütülen bilgi alışverişi neticesinde her bireye bir kredi notu verilmektedir. Eğer daha gerçekleştirdiğiniz işlemler nedeniyle kredi notunuz düşmüşse bankalar vadelendirme konusunda size karşı gelebilir. Özellikle taksit sayısını azaltmak isteyenlerin bu tutarları ödeyip ödemeyeceği sorunlu görülür.

Şahsi Bütçe Planı Yapılmalı

Hayatta birçok imkanlar ve fırsatlar bulunur. Hayat bazen cebinizde bulunan para ile yatırım yapmanız için sizi teşvik edeceği gibi bazen de olmayan para nedeniyle borç almak için bankalara sizi mahkum edebilir.

Kredi Borcu Vadelendirme Nasıl Yapılır?

Belli ölçülerde çekilen ihtiyaç ve konut kredileri fayda sağlasa da uzun vadelerde işlerin yolunda gitmemesi ve ödemelerde yaşanan sorunlar aileleri zor duruma sokmaktadır. Bu gibi durumların önüne geçilmesi için geliştirilen kredi notu sistemi de aslında yerinde bir uygulamadır. Kredi notu ödeme gücünü temsil eden bir göstergedir.

Ayrıca Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Hesaplama yazımıza da göz atabilirsiniz.