Konut Kredisi Nedir, Nasıl Kullanılır?

Eğer bir birikiminiz yoksa ve ev almanız gerekiyorsa, para biriktirmek içinde uzun yıllar vaktiniz yoksa en iyi yol konut kredisidir. Birçok bankanın uygulamasında bulunan konut kredileri bankadan bankaya faiz oranları değişiklik göstererek uygulanmaktadır. Konut kredisi, satın alınacak evin teminat altına alınması şartıyla bankalar tarafından verilen kredi türlerinden biridir.  Kredinin vadesi genellikle değişiklik gösterebiliyor.

Konut Kredisinde Eksperti Değeri Önemli

İlk önce yapmanız gereken şey konut kredisine başvurmak için satın almak istediğiniz konuta karar verdikten sonra kredi imkânları sunan bankaları iyice araştırmanız gerekmektedir. Kredi başvurunuz onaylanmasıyla uzmanlar, satın almak istediğiniz evin değerini belirledikten sonra, evin değerinin dörtte birini peşinat ödemesi olarak sizin vermeniz gerekir. Sözleşmeniz süresince belirlenen faiz oranı üzerinden aylık olarak ödemeleriniz yapılmalıdır.

Kredi Karşılığında Eviniz İpotek Ediliyor

Ev kredisi alabilmek için öncelikle satın almak istediğiniz yerin kat mülkiyet tapusu olması şarttır. Konut kredisiyle aldığınız evinizi banka kredisiyle ipotekli olduğu için yalnızca ipotekle satma hakkınız vardır. Çoğu vergiden muaf olmasından dolayı avantajlı kredi türleri arasındadır. Kredinin ödeme günlerini gelir durumunuza göre belirlemenizde fayda vardır, bu durum aynı zamanda vadeyi de belirlemiş olacaktır.

Konut kredisi çekebilmek için öncelikli şart alınacak konutun mesken olarak geçmesi gerekmektedir. Arsa, dükkân, depo gibi nitelikteki yerlere konut kredisi çıkmaktadır. Alınacağınız konut kanun ve yönetmeliklere uygun yapılmadıysa konut kredisine başvurunuz onaylanmayacaktır. Kat mülkiyetine olması şartı bu yüzden çok önemlidir.

Konut Kredisi Nedir, Nasıl Kullanılır?

%80 Konut Finansmanı Şartı

Kredi için, konutun değerlendirilmesi için gönderilen gayrimenkul değerlendirme uzmanı evin bitmiş olup olmadığına bakacaktır. Konutun bitmiş tamamlanmış olması konut kredisi için çok önemli bir ayrıntıdır. Alınacak konut kredisi için konutun en az %80’ninin tamamlanmış olması şarttır.