Kobi Danışmanlığı Nedir? Görevleri Nelerdir? Ne İş Yapar?

Kobi Danışmanlığı Nedir?

Kobi danışmanlığı aslında son dönemlerde oldukça ilgi gören fakat herhangi bir yasal dayanağı bulunmayan bir konumdu. Ancak yapılan son düzenlemeler ile Kobi Danışmanlık Sertifikası aracılığı ile bu alan da resmiyet kazanmıştır.

Kobi Danışmanı, adından da belli olacağı gibi kobilere yardımcı olmaktadır. Bu nokta da küçük, orta ya da büyük kobilerin ihtiyaç duyduğu tüm proje çalışmalarında, destek analizlerinde onlara yardımcı olarak daha iyi, daha hızlı ve problemsiz bir şekilde büyümelerine katkı sağlar.

Kobinin, iş güvenliği, sermaye ve devlet destekleri gibi pek çok alanda büyümesinde ve gelişmesinde rol oynar. Kobi danışmanının tam olarak işlevleri görevleri nelerdir? Gelin birlikte bu sorunun cevabına bakalım.

Kobi Danışmanının Görevleri Nelerdir? Ne İş Yapar?

Çevre Güvenliğini Sağlamak

İşletme için gerekli olan risk analizinin yapılmasında ve bu analizlerin sonuçlara göre hareket edilmesi noktasına dikkat çeker. İşletme bünyesinde yer alan şahısların başlarına gelebilecek olan problem ve zararları öncesinden saptar ve bu sorunların çözümü için gerekli olan adımları atar. Çalışma ortamları ise işletmenin yer aldığı konumdur.

İş Programı Yapmak

Kobilerin vereceği bazı hizmetler bulunmaktadır. Kobi danışmanları bu hizmetlere yönelik zaman, süreç gibi kavramların analizini yaparak ortaya belirli bir iş programı sunar. Kobi danışmanları, kobileri için belirlemiş oldukları takvime göre kendi çalışma süreçlerini tayin ederler.

Hizmet Süreçlerinin Kaydını Tutmak ve Mali Prosedürü Yürütmek

Kobilerin hizmet verdikleri konuya dair şikayet, rapor gibi veriler için kayıt tutarlar. Bunun yanı sıra kobilere uygulanacak olan maliyetlerin planlamasını yaparak ödeme koşulları gibi durumları belirlerler.

Kobinin Pazarlama, Üretim Gibi Faaliyetlerini Analiz Etmek

Kobinin yer aldığı piyasada ki rekabet durumunu, piyasadaki payını, kapasitesinin kullanım yüzdesini analiz ederek çizelgeler hazırlar.

Sorun Yerleri ve Çözüm Teklifleri İle İlgili Görüşmeler Yapmak

Kobinin pek çok analiz yaptığı görülmektedir. Bu analizler ile ilgili Kobiye veriler sunarak değerlendirmelerde bulunurlar. Sorun bulunan alanlara dikkat çekerek bunların çözümü ile ilgili tekliflerde bulunur. Çözüm önerilerinin ilerleyişini ve doğru bir şekilde uygulaması için yapılması gerekenleri takip eder.

Kobi Danışmanlığı Nedir? Görevleri Nelerdir? Ne İş Yapar?

Risk Analizi Yapmak

Kobilerin sağladığı hizmetlerin uygulanma süreci içerisinde meydana gelebilecek risklerin belirlenmesini sağlar. Bu sayede kobide ortaya çıkabilecek problemlere karşı önceden çözüm önerileri geliştirerek en doğru şekilde problemin ortadan kalkmasını sağlar.

Analiz Sonuçlarını Değerlendirmek

Analiz sonuçlarını değerlendirerek atılması gereken adımların belirlenmesine yardımcı olur. Bu analiz sonuçlarını bütün olarak kobiye rapor halinde sunarak hizmetin doğru bir şekilde işleyebilmesini sağlar.